Software Testing

Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Има уште SWE што работат за 40-60К и овде во Македонија, 60-70% од тие што ги имам запознаено барем толку се платени (нето), башка тоа во многу фирми ги тераат да потпишат анекс на 2 години минимум за да можа да ги фрлаат од проект на проект и ги цедат максимално.

Кога уште бев на почеток, го слушнав терминот "human capital" или "human resources" и сваќаш дека си само лимон за цедење. Некои се радуваат на off-time за празници, платено боловање и се крстат на сигурна/стабилна работа. Како што си кажа @Lester Freamon, ако си добар во тоа што го работиш нема зошто да се плашиш.

Искрено јас гледам во најкраток можен рок да завршам работа за цела недела за да можам потоа на нешто мое да работам, пример 2 дена турбо таскови работам после 3 дена + 1 ден викенд работам лично за мене.

Фирма како фирма, гледа само да те искористи до максимум за да може шефот/CEO/stakeholders да дуплираат пари вгодина, дупло да вложат во маркетот/stocks/investments и ново Мерцедесче да воза, чиста работа. А за вработените Pizza Party Friday !
Имаш почит од мене за трудот кој што опиша дека го вложи за да се пробиеш во IT, али bold-ираното ми звучи на комуњарски(левичарски) глупости.

Претпоставувам тоа е затоа што или немаш премногу работено на проект што стварно имаш желба да работиш, или немаш работено на сопствена идеја која си пробал да ја монетизираш a.k.a да отвориш фирма и да создадеш па продадеш продукт или услуга.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Јас па со надеж дека некој бара јуниори или практикантска работа, овие кажуваат баснословни суми овде. :D
Спремај фејк CV дека си работел за странска фирма преку пајонир (нема како да проверат), и пиши дека имаш 2-3 год искуство, thank me later ;)
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
781
Поени од реакции
1.012
Спремај фејк CV дека си работел за странска фирма преку пајонир (нема како да проверат), и пиши дека имаш 2-3 год искуство, thank me later ;)
А јас искрен само малце подлажав за проекти што ги праевме наместо месец, месец и пол имам пишано и вкупно имам 8 месеци искуство да речиме...

Ќе пробам така, фала!
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
643
Поени од реакции
2.000
Нема нигде да навлезеш па ниту да останиш подолго со вакво однесување, од искуство ти кажувам дека ваквите како тебе ги гледам како ги отпуштаат без око да им трепне по 3-4 месеци, и ќе им напишат "farewell message", " he was a good employee but we had to come to a decision because x/y x/y".

Лиглиња ? Таквите луѓе не преживуваат ни 3 месеци златно во ИТ фирма, не е ова чичко ми го знаат впартија ќе ме стават на позиција следни избори.

2 години со просек 6-9 сати куцање код, учење синтакса, решавање покомплексни и понапредни алгоритми, endless hours of listening to himanshu from India on youtube how to solve x/y, едно 15 курсеви на платформи како coursera + udemy долги по 60+ сати (се најдуваат добри курсеви и на udemy), endless horus reading libraries/docs, 300+ tuts на youtube, не излегување од дома со месеци и месеци до тој степен што ќе ти побели кожата, тоа ме кошташе мене за да се пробијам, и немој да мислиш дека ќе биде полесно за тебе ако сакаш нешто повеќе, оти нема да биде.

ИТ е сурова индустрија и ич не ги заболе ти какви сертификати имаш завршено и како се чуствуваш. Битно е да се докажиш што можеш да направиш и стварно колку си спремен да превземеш одгворност.

ИТ во глобала е индустрија каде стварно се бара знаење, квалитет и комуникација и само вистински квалитетните кадри ќе бидат избрани, кои ќе бидат платени бидеќи можат да донесат многу повеќе вредност на фирмата во споредба колку ќе се потроши на нив.

Не сум најбољи и верувам дека има доста членови на форумов кои си го знаат занаетот и се далеку подобри, и мразам да се споредувам со други и последно нешто е јас да си пумпам его со непознат член на фОрУм кАјГаНа, ама очигледно сум light-years ahead of you bitchass nigga, gtfo
Абе уште бараш валидација? :ROFLMAO:
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
643
Поени од реакции
2.000
А јас искрен само малце подлажав за проекти што ги праевме наместо месец, месец и пол имам пишано и вкупно имам 8 месеци искуство да речиме...

Ќе пробам така, фала!
Денес е такво време, искреност не се цени. :D
 
Член од
23 јули 2020
Мислења
20
Поени од реакции
24
Искуство си Јавен адвертајзинг Битола за тестер?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Спремај фејк CV дека си работел за странска фирма преку пајонир (нема како да проверат), и пиши дека имаш 2-3 год искуство, thank me later ;)
Пази што правиш, karma is a bitch...
 
Член од
10 јули 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Their program is, what can I tell you, they pull something that you don't need, and what is important, they tell you in one to two hours, whoever understood, understood, whoever didn't, listen to the video even if you don't understand something and ask, they will tell you they said, listen to the lecture. They cut the number of classes and never maintained them, you work in a tool for writing test cases and it crashes because suddenly 22-25 people are working?! Not to mention, even though I finished it with the highest success, I can say wasted so much money, I learned more from videos and Google by doing micro tasks than lectures, the absolute bottom of the academy is only strong PR and marketing they have .
I understand your frustration with the program. It sounds like the teaching method and resources provided were not up to standard, leaving you feeling unsupported and that the money invested was not worthwhile.
Here are a few points to consider:
  1. Teaching Method : Effective teaching should cater to different learning styles. It's disappointing to hear that the program failed to deliver important information clearly and concisely, relying instead on videos that didn't provide the necessary support.
  2. Resource Quality : It's crucial for educational programs to provide reliable tools and resources. The issues with the tool for writing test cases crashing under load is unacceptable and indicates a lack of proper infrastructure.
  3. Value for Money : Investing in education should yield a significant return in terms of knowledge and skills gained. If you learned more from external sources like videos and Google, it reflects poorly on the academy's curriculum and teaching effectiveness.
  4. PR and Marketing : While strong marketing can attract students, the core of any educational institution should be the quality of its education. It seems this program focused more on its image rather than delivering substantial value.
I suggest providing detailed feedback to the academy. Constructive criticism can help them improve their offerings. Additionally, consider seeking out alternative resources or programs that have better reviews and a track record of effective teaching and reliable resources.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom