Soccer Manager (Други Лиги)

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.976
Поени од реакции
25.310
Ама нема да имаме многу пари така да секако и без ограничувања ќе биде тешко да земеш 2-3 јаки играчи од неменаџирани тимови. Затоа и реков дека не мора да има ограничувања, па ако успееш да собереш доволно пари за 3 играчи, земи ги. Секако ќе мора да продадеш доста од твоите за да ги земеш тие, со што ќе си го ослабнеш тимот.

Јаките играчи се по околу 30 милиони еве да речеме. Значи ти требаат 90 милиони за да земеш тројца. Ние ако почнуваме со 20-30, премногу играчи ќе мора да продадеш за да земеш двајца по 30. Затоа сметам дека секако ќе биде ептен тешко и не се потребни дополнителни компликации. Лимит од тројца е доволно добар, сепак стварно се случуваат повреди и слично, можеш многу да се зезнеш ако имаш можност само еден играч да купиш.
Е тоа е тоа. Нема логика да има ограничувања кога пак ќе биде тешко да земеш повеќе јаки играчи. Без потреба ја комплицираме. Али ајде ако веќе сакате со ограничувања нека бидат по 3 трансфери во зимски преоден рок и по 3 во летен преоден рок, ако веќе толку сакате ограничувања, ама во никој случај не разбирам да има ограничувања кога навистина тешко ќе биде да се земат 2-3 јаки играчи.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.570
Поени од реакции
52.373
Дај за ова да гласаме, јас мислам дека ако може да земиш повеќе од еден играч од неменаџиран тим фокусот ќе биде надвор од лигата, барем можете да видите според другите лиги како се одвиваа работите.
Ќе излезе пак некој како Интер со тиј СМФА или што и да освојуваше и иста приказна.

Друго, ако може да се забрани продавање на неменаџирани тимови.
Не треба ни да претеруваме со премногу ограничувања. Не е интересно ни да играш само со тоа што ќе го добиеш. Тимовите ќе бидат балансирани и нема да има пак грешки како таа со Интер, па затоа нема таква опасност.
Убавината е и во планирање на трансфери и гледање како да извлечеш максимум со минимум пари. Тоа ќе игра голема улога и ќе се види кој ќе се снајде. Вака ако само по еден играч во година си зимаш, лигата ќе се сведе на логирање два пати неделно колку да наместиш формација и ептен брзо ќе здосади.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Не треба ни да претеруваме со премногу ограничувања. Не е интересно ни да играш само со тоа што ќе го добиеш. Тимовите ќе бидат балансирани и нема да има пак грешки како таа со Интер, па затоа нема таква опасност.
Убавината е и во планирање на трансфери и гледање како да извлечеш максимум со минимум пари. Тоа ќе игра голема улога и ќе се види кој ќе се снајде. Вака ако само по еден играч во година си зимаш, лигата ќе се сведе на логирање два пати неделно колку да наместиш формација и ептен брзо ќе здосади.
И јас мислам дека претерав со тоа последното.
Иначе муабетот е да неможеш да купуваш повеќе од 1 играч од неменаџиран тим, од другите кои имаат менаџери земај колку сакаш.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.976
Поени од реакции
25.310
Убавината е и во планирање на трансфери и гледање како да извлечеш максимум со минимум пари. Тоа ќе игра голема улога и ќе се види кој ќе се снајде. Вака ако само по еден играч во година си зимаш, лигата ќе се сведе на логирање два пати неделно колку да наместиш формација и ептен брзо ќе здосади.
Браво бе Донев (y)

Не знам зошто едноставно не се сложите со Донев, убаво ви објасни потполно се. Ќе здосади брзо играта и ќе мора да играм со играчи кои во реалноста не ми се допаѓаат поради ограниченоста која е направена. Не е тоа тоа ќеифот. А вака секако сме со мал буџет и постепено за секој ебан милион ќе се мисли како да се искористи и за кој играч за постепено да го направам тимот како што јас го замислувам и со играчи кои ми се допаѓаат во реалноста.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.796
И јас мислам дека претерав со тоа последното.
Иначе муабетот е да неможеш да купуваш повеќе од 1 играч од неменаџиран тим, од другите кои имаат менаџери земај колку сакаш.
Па цело време праиме муабет да може да се купува по 3 играчи од неменаџиран тим по ПРЕОДЕН рок а колку сакаш од други менаџери, секако ако имаш можност и пари.

Нема никаква логика да се ограничува на 1 од неменаџиран тим, ако иам пари и иам можност да зеам двајца играчи од неманаџиран тим не глеам зашо би било тоа проблем и како би наштетило на играта.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Па цело време праиме муабет да може да се купува по 3 играчи од неменаџиран тим по ПРЕОДЕН рок а колку сакаш од други менаџери, секако ако имаш можност и пари.

Нема никаква логика да се ограничува на 1 од неменаџиран тим, ако иам пари и иам можност да зеам двајца играчи од неманаџиран тим не глеам зашо би било тоа проблем и како би наштетило на играта.
Ок.
Нема врска, нека останат само тие трансфер периоди.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.570
Поени од реакции
52.373
Значи трансфер период измеѓу сезони и трансфер период на средина на сезона.
Во секој трансфер период смееш да купиш максимум тројца играчи од неменаџирани тимови. Неограничено од менаџирани тимови.

1. @Донев
2. @ManUtdChampions
3. @Uli Hoeneß
4. @Makaron
5. @Клипче

@Aexil Kong да потврди дали сигурно ќе игра.

Јас мислам дека максумум 10 ќе се собереме, па не знам како би ги креирале лигите. Мислам минимум 9 тимови да има во лига, затоа што помалце од 16 кола некако ептен брзо би било според мене. Е сега ако сме 10 играчи еве, тогаш дали најдобро би било само една дивизија да има од 10 тимови и да нема испаѓања? Затоа што ако има така втора, ќе треба секоја сезона да играме со неменаџирани во лига, а тие што ќе испаднат, цела сезона да играат против ботови. Вака ако има можност да нема испаѓање и да се игра само една дивизија, секој ќе може да се бори за главниот трофеј секоја сезона.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.758
Поени од реакции
12.849
Потврдувам дека ќе играм и ако треба да се плати ќе дадам пари. Какви сакате такви правила нека има само пред да се бираат тимови нека ме тагне некој за да не го јадам пак како во претходната лига.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.570
Поени од реакции
52.373
Исто, иако ќе бидат избалансирани сите тимови, предлагам рандом да се поделат и секој да добие тим по случаен избор. Така нема да има никакви изговори, плус ќе се избегне ситуација двајца да сакаат ист тим, па на крај зошто он го доби, а не јас.


1. @Донев
2. @ManUtdChampions
3. @Uli Hoeneß
4. @Makaron
5. @Клипче
6. @VardarVoSrceto
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Играм и ја, ме мрзи да читам какви правила сте изнапишале. Возбуден сум, го иам тепано Клип4е, Гејпионс, Дани Дачиа и Дноеф у рок од 10 дена.:vozbud::vozbud::vozbud::gjavol::jeeee::ljubove::sekcza::roker::masa::cuc::aplauz::oleee::ајнапиво::ojeaa::tvg::pusigo::drk:
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.443
Поени од реакции
42.718
За ограничување за купување играчи е малце глупо оти така ќе се ограничат инвестиции во младинци според мене. Мислам дека Донев е во право со оглед на тоа што секако ќе играме со poor economy и ќе имаме премалце пари, така да и ќе бидеме ограничени на некој начин.


Е сеа можда некој ќе избере да земе 10 души по 3 милиони и да жртвува 2-3 сезони за да направи профит, место 3ца по 10 милиони.. сфаќате? :)[DOUBLEPOST=1504474796][/DOUBLEPOST]
Играм и ја, ме мрзи да читам какви правила сте изнапишале. Возбуден сум, го иам тепано Клип4е, Гејпионс, Дани Дачиа и Дноеф у рок од 10 дена.:vozbud::vozbud::vozbud::gjavol::jeeee::ljubove::sekcza::roker::masa::cuc::aplauz::oleee::ајнапиво::ojeaa::tvg::pusigo::drk:
Сакаат да ти ограничат 3 купувања по трансфер период, никогаш нема да можеш да натрупиш 500 малдунци :D
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.443
Поени од реакции
42.718
Почнав со empty squads и 200м буџет со Бенфика на едно место.. 49 души сме моментално. И еве го тимот што успеав да го склопам:

gjk.jpg


Not bad, комбинирав Роналдо и Годин - лидери со играчи кои сигурно ќе скокаат. Вредноста на играчите е 205м, 5м ќар од старт, мада Роналдо многу го преплатив.. поголемиот дел од другите ги земав дури и за под вредноста со оглед на тоа што нели се free agents. Се преебав кај голманот само, планиран беше Форстер или Беговиќ, ама сум заборавил да го откажам Бенталеб, другите го откажале и кај мене стигна... па останав без пари. :D


Иначе ќе видам утре дали ги оправиле позајмиците и ќе направам листа за конечно да избереме екипи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom