Skopje East Gate

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.671
Поени од реакции
18.974
Па види у споредба со тоа што ставаа во сендвичите порано ова може ко бифтек да се рачуна.
Ама и цените како да јадеш во Швајцарија (за 300 и кусур денари бургер во мкд треба да ми даде и слика од телето) :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.561
Поени од реакции
10.543
Ама и цените како да јадеш во Швајцарија (за 300 и кусур денари бургер во мкд треба да ми даде и слика од телето) :D
Јебига тие се цените. Од една страна се буниме за квалитетот, а кога ќе се подигне квалитетот логично е да е повисока цената. Не може сендвич со телешко да има иста цена ко сендвич со соја. А низ европа бургер ко у M fish and chips тешко да најдеш испод 15 евра.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.483
Поени од реакции
1.600
Јебига тие се цените. Од една страна се буниме за квалитетот, а кога ќе се подигне квалитетот логично е да е повисока цената. Не може сендвич со телешко да има иста цена ко сендвич со соја. А низ европа бургер ко у M fish and chips тешко да најдеш испод 15 евра.
Да, ама во западна европа еден бургер е саат и пол/два работа на минималец и секој може да си го дозволи. Кај нас бургер од 250-300 денари е 50% од минималецот, т.е 4 саати работа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.561
Поени од реакции
10.543
Да, ама во западна европа еден бургер е саат и пол/два работа на минималец и секој може да си го дозволи. Кај нас бургер од 250-300 денари е 50% од минималецот, т.е 4 саати работа.
Барај го проблемот кај минмалецот тогаш, не кај бургерите.
Зашто кило телешко и тука и таму е горе доле исто, и или ќе го платиш или ќе јадеш соја и коњско месо.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
816
Поени од реакции
520
Кога бев неколку дена во Србија сфатив колку сме научени соја да јадеме, што веќе не ја забележуваме. Неколку дена со ред јадев сендвич со голема плескавица на газ да паднеш за 100 денари негде. Чисто месо, некој намаз по желба (ала Вили) и количина за возрасен маж убаво да се најаде. Со мештаните се зезавме дека ако некоја српска сендвичара стави 20% соја нареден ден ќе му ја каменуваат сендвичарата. Не е ни до стандард, ни дека квалитетот толку поскапува туку целта е само поголем профит. Нема кој да го регулира како што треба, газдиве само максимизираат профит и се повеќе не учат на неквалитетно и скапо.

Саламурен пилешки стек е нормално да му вбризгаат (не знам точно, ама да речеме) 20% саламура/најголемиот дел е вода, кај нас никој не води сметка и одат и над 50%. Затоа од стековите ништо не останува кога ќе се испечат, а не саламурениот стек стана премиум производ од 400+ денари за кило.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.905
Поени од реакции
5.728
Избегавме доста од темава.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.793
Поени од реакции
8.236
Името го смениле зашто државата кентаки си ставила трејдмарк на името за да извлече пари. Дали се квалитетни, органски или не знам што нема врска со тоа што го пиша, дека го смениле името зашто не било пилешко. Не е ради тоа сменето, си слушал некоја теорија на заговор.

Ние иаме низок стандард и затоа се овие скапи. Не може да иде испод таа цена, си имаат одредени стандарди кој се исти во сите држави. Ние до вчера хамбургер јадевме со соја и коњско месо и затоа бургер кинг ни делува како храна за богати. Прв пат почнаа да ставаат сендвичариве асално месо и рипна цената, поскапи се од бургер кинг.

Imeto go smenija zatoa sto na pocetokot na 90tite sekade na zapad pocnuva da se fura pozdrava hrana i se nosat zakoni kade treba da prikaze kolku grama mrsno (fat) ima vo sekoj burger. Od bazata togas se donese odluka da se rebrendiraat vo KFC prvo vo Avstralija a potoa i globalno so cel da se trgne zborot FRIED.

Da, Kentaky stavi trejdmark na imeto, isto ko sto i site drzavi niz svetot pred se toa e mehanizam se branat koga nesto e imenuvano po niv, nikoj neke na primer nekoj otrov da e imenuvan po niv. Ne veruvam deka ova bilo problem, moze eventualno proceduralen problem, zasto da koristis ime na drzava obicno se plaka nekoja simbolicna suma (vo AUS e okulu $600) ali zatoa procedurata da se odobri faka 2-3 meseci. Iskreno kompanii ko KFC bez problem toa za eden den mozat da go sredat.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.561
Поени од реакции
10.543
Imeto go smenija zatoa sto na pocetokot na 90tite sekade na zapad pocnuva da se fura pozdrava hrana i se nosat zakoni kade treba da prikaze kolku grama mrsno (fat) ima vo sekoj burger. Od bazata togas se donese odluka da se rebrendiraat vo KFC prvo vo Avstralija a potoa i globalno so cel da se trgne zborot FRIED.

Da, Kentaky stavi trejdmark na imeto, isto ko sto i site drzavi niz svetot pred se toa e mehanizam se branat koga nesto e imenuvano po niv, nikoj neke na primer nekoj otrov da e imenuvan po niv. Ne veruvam deka ova bilo problem, moze eventualno proceduralen problem, zasto da koristis ime na drzava obicno se plaka nekoja simbolicna suma (vo AUS e okulu $600) ali zatoa procedurata da se odobri faka 2-3 meseci. Iskreno kompanii ko KFC bez problem toa za eden den mozat da go sredat.
Тоа им е официјално дадено како причина, може и е точно, ради маркетинг да го тргнале fryed. Негде сретнав и дека и други компании со името на Кентаки го смениле тој период, веројатно е поише од 600 долари проблемот.
Али дека ги натерал некој ради тоа што биле отров или имале мал процент на пилешко :icon_lol: Баш Кфц го натерале, при милијарда други нездрави фаст фудови.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.793
Поени од реакции
8.236
Тоа им е официјално дадено како причина, може и е точно, ради маркетинг да го тргнале fryed. Негде сретнав и дека и други компании со името на Кентаки го смениле тој период, веројатно е поише од 600 долари проблемот.
Али дека ги натерал некој ради тоа што биле отров или имале мал процент на пилешко :icon_lol: Баш Кфц го натерале, при милијарда други нездрави фаст фудови.

ako kfc edna nedela ne funkcionira radi birokratija toa e zaguba od miljoni na svetsko nivo. ne e do 600te dolari kolku sto u toa vreme najverojatno ne bila efektivna birokratijata. zborime 1991va pred mobilni telefoni ne pak internet.

kfc inace ima prilicno dobro pilesko, vo aus tocno se znae kako i kade e odgleduvano i deka koristat free range kokoski sto ne se odgleduvani u kafezi nego na farma.... se znae i farmata i procesot.

 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.905
Поени од реакции
5.728
Cineplexx во Србија вчера почнале со IMAX

Ништо чудно ако Cineplexx го има и во Skopje East Gate да понудат IMAX.

Во Cineplexx кино никогаш не сум бил а и слабо во кино одам затоа што прво нема кино мојот град второ трошок е често да патуваш во Скопје за гледање филмови.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.877
Поени од реакции
25.997
Ако IMAX биде во Cineplexx за двајца во сабота да гледаат филм над 2 и пол часа и да земат пуканки ќе мора да подигнат кредит.
Тек па ако ги заменат пуканките со сок и начос...
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
10.036
Поени од реакции
21.220
Сакаме европски стандарди, ама зошто се градат молови.
Сакаме да ги пратиме тие западни стандарди, ама зошто имало мекдоналдс.
Сакаме европски квалитети, ама зошто цените биле високи.
Сакаме најмодерни кино сали, ама зошто карта било 300 денари.
Се отвараат нови работни места, ама зошто се отварале тие биле на минималец само.

Класичен Македонец, ќе му го пикнат у уста ќе праша дали може и у гз.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.689
Нека градат бе. Скопје живее само во цела Македонија, другите преживуваме. После иделе селаните од провинција Скопје. Е ќе идиме и ќе се сељачиме со едно макијато цел ден :kuracc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom