Skopje East Gate

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Го памтам KFC негде во 90ти години, не се сеќавам само каде го јадев, Германија веројатно. Беше Kentucky fried chicken, а не KFC. А и тогаш не ми праеше филм. Името го сменија затоа што им наложи некоја институција за храна од Америка - или да почнат да користат пилешко месо или да го сменат името. Мислам дека некаде 20-30% содржи пилешки делови (не секогаш и месо).
Во комбинација со палмино масло, еден не така бавен отров. Инаку, парче праат по муслиманскиве земји....како нашава. И без тоа не јадам скоро воопшто по такви места, така да, голем стап што ќе ги има у молов. Нека го ракосаат Чаир.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Го памтам KFC негде во 90ти години, не се сеќавам само каде го јадев, Германија веројатно. Беше Kentucky fried chicken, а не KFC. А и тогаш не ми праеше филм. Името го сменија затоа што им наложи некоја институција за храна од Америка - или да почнат да користат пилешко месо или да го сменат името. Мислам дека некаде 20-30% содржи пилешки делови (не секогаш и месо).
Во комбинација со палмино масло, еден не така бавен отров. Инаку, парче праат по муслиманскиве земји....како нашава. И без тоа не јадам скоро воопшто по такви места, така да, голем стап што ќе ги има у молов. Нека го ракосаат Чаир.
Мит е ова, со месото. Го смениле името ради спор со земјата Кентаки, нема врска со процентот на месо. Миленко имаше нешто вакво напишано, ама не е точно. Покрај муслиманските земји, КФЦ е најраспространет американски синџир во Кина :D
Автоматски споено мислење:

Не знам. Од тоа што сум го пробал КФЦ во странство, ова во Македонија благе везе нема.
Ништо чудно да користат некое наше/косовско пилешко :icon_lol: Од време на време пуштаат понуди со нереално ниски цени за ваков бренд.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Мит е ова, со месото. Го смениле името ради спор со земјата Кентаки, нема врска со процентот на месо. Миленко имаше нешто вакво напишано, ама не е точно. Покрај муслиманските земји, КФЦ е најраспространет американски синџир во Кина :D
Автоматски споено мислење:


Ништо чудно да користат некое наше/косовско пилешко :icon_lol: Од време на време пуштаат понуди со нереално ниски цени за ваков бренд.
Јас ти кажувам дека сум го јадел во Европа поодамна и кај муџите (не овие балканскиве) - не е тоа. Зголемена е сега и понудата, меѓутоа вкусот ми е многу хемиски и нападен. Факт е дека го прават хемиски инженери и технолози, а не гурмани. Спорот може да е со државата Кентаки, ама тоа е затоа што го резилат брендот на државата - во врска со квалитетот на храната беше спорот, сигурно.
Инаку да, потеклото на кожата, рскавицата, џигерите сигурно е од бермудскиот триаголник илирида - косово, албанија, северна....шупакот на светот.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Јас ти кажувам дека сум го јадел во Европа поодамна и кај муџите (не овие балканскиве) - не е тоа. Зголемена е сега и понудата, меѓутоа вкусот ми е многу хемиски и нападен. Факт е дека го прават хемиски инженери и технолози, а не гурмани. Спорот може да е со државата Кентаки, ама тоа е затоа што го резилат брендот на државата - во врска со квалитетот на храната беше спорот, сигурно.
Инаку да, потеклото на кожата, рскавицата, џигерите сигурно е од бермудскиот триаголник илирида - косово, албанија, северна....шупакот на светот.
Мора да е по Халал иначе ќор ш.иптар нема да влезе да јаде
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Јас ти кажувам дека сум го јадел во Европа поодамна и кај муџите (не овие балканскиве) - не е тоа. Зголемена е сега и понудата, меѓутоа вкусот ми е многу хемиски и нападен. Факт е дека го прават хемиски инженери и технолози, а не гурмани. Спорот може да е со државата Кентаки, ама тоа е затоа што го резилат брендот на државата - во врска со квалитетот на храната беше спорот, сигурно.
Инаку да, потеклото на кожата, рскавицата, џигерите сигурно е од бермудскиот триаголник илирида - косово, албанија, северна....шупакот на светот.
И ја сум јадел низ европа во поише земји, има разлики во вкусот тука, во шпанија и во бугарија. Користат локални продукти. Тоа со кентаки, не знам што си читал ама не е точно. Нема врска со квалитетот на храната, туку е окулу парите. Нема врска муабетот дека 20 посто било месо, :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515
Каков бре KFC каков Mc Donalds какви глупости. Топла чорба (пилешка, шкембе, рибја..) у ресторан или најдобро дома да чукне лажицата во чинијата, да се слушне звук на сркање. Едно добро месо плескавица, ќебапи, џигерче, нешто прасечко, јагнешко, да се најадеш како што треба.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Мора да е по Халал иначе ќор ш.иптар нема да влезе да јаде
не си свесен само колку знам шо бутаат свинско ама јавно се најголеми верници а ни пост ни бутур


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
не си свесен само колку знам шо бутаат свинско ама јавно се најголеми верници а ни пост ни бутур


Sent from my iPhone using Tapatalk
Сериозен си? Јас само еден таков познавам,али добро овој е против сите вери.Останатите се окорели муџахедини
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515

Може ли за читателите на Скопје Инфо да откриете дали има некоја новина од аспект на понудата, кои се брендови ќе може да ги сретнеме во новиот шопинг мол?
За Скопје Инфо можам слободно да кажам дека Скопјани добиваат ново омилено место за секој ден и за секој дел од денот. Ист Гејт Мол ќе биде незаборавно искуство кое сите ќе сакаат да го повторуваат.

Со цел да се овозможи комплетно искуство во Ист Гејт Мол планираме забава и шопинг на едно место, како и добра гастрономска понуда која станува се поважна за посетителите на моловите.

Сегментот на мода ќе се простира на повеќе од 50%, а забавните содржини ќе окупираат скоро 20% од од површината на целиот трговски центар. Посетителите освен избор на уникатни продавници, ќе имаат пристап до услуги, игротека, 8 кино сали, 7 фини ресторани, оддел за брза храна со 800 места, хипер маркет, салони за мебел и бела техника.



Ист Гејт Мол ќе ја има најголемата ZARA во регионот која ќе се простира на 4.800м2 со супер нов формат на стоковна куќа на две нивоа. Брендот Massimo Dutti ги носи сите свои колекции и ќе се претстави на импозантна површина на почетокот на главниот булевар, а ZARA HOME и OYSCHO ги отвораат своите први продавници токму во Ист Гејт. Со ова сите брендови на ИНДИТЕКС заедно со Berschka, Stradivarius, Pull and Bear, ќе ги има на едно место во Ист Гејт Мол.

Дополнително полската модна куќа LPP, со целосно портфолио Reserved, Mohito, Cropp, House, Sinsay, ги отвора своите први продавници во земјава преку Ист Гејт.

Ист Гејт Мол носи уникатни брендови чии продавници ќе се наоѓаат само на неговата територија. Новост е дека италијанската реномирана козметичка бренд линија KIKO Milano, , познатиот синџир на кафе ресторани PAPA’s Café и првиот салон за покуќнина и аксесоари за домот MADAM COCO доаѓаат во Ист Гејт Мол.

Хипермаркетот е единствениот маркет во трговскиот центар и тој простор го закупува македонска компанија со долгогодишно искуство во индустријата.

Склучивме договор со компанијата ТИНЕКС која ќе настапи со комбиниран формат на Супер Тинекс и сегментот на Тинекс Деликатесен со одбран асортиман. Хипермаркетот кој ќе го оперира Тинекс, се простира на 2.000м2 и се вбројува во таканаречените ,,анкори” закупци кои се реномирани на пазарот и привлекуваат голем број на купувачи.

Социјалните мрежи на @EastGateMall се активни од почетокот на годинава и се многу посетени. Сите новости и брендови ги објавуваме таму, како ги потпишуваме договорите со секој од нив
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846

Отпаѓаат најавите за ,,влез на Лидл во Ист Гејт", а не во Македонија.
Бош медиум... :pos:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Нема врска со квалитетот на храната, туку е окулу парите. Нема врска муабетот дека 20 посто било месо, :D
Е што нема врска со квалитетот? Органски пилиња да не се? Баба Рада и доктор Матич recommended ŞFC :D

Мене само едно не ми е јасно. Ај и студент кога бев, нешо сум шетнал странство, сум живеел и секаде овој тип храна е најевтиниот или блиску до најевтиниот тип. Има нели секаде и некои локални бутки со сендвичи, ама овде оваа храна е за луѓе со пари. Не знам за кфц, ама бургер кинг и доминос, се стаписав кога ги видов цените. И уште се ложи народов дека ќе ги имало во фуд корт...бог да чува.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Е што нема врска со квалитетот? Органски пилиња да не се? Баба Рада и доктор Матич recommended ŞFC :D

Мене само едно не ми е јасно. Ај и студент кога бев, нешо сум шетнал странство, сум живеел и секаде овој тип храна е најевтиниот или блиску до најевтиниот тип. Има нели секаде и некои локални бутки со сендвичи, ама овде оваа храна е за луѓе со пари. Не знам за кфц, ама бургер кинг и доминос, се стаписав кога ги видов цените. И уште се ложи народов дека ќе ги имало во фуд корт...бог да чува.
Името го смениле зашто државата кентаки си ставила трејдмарк на името за да извлече пари. Дали се квалитетни, органски или не знам што нема врска со тоа што го пиша, дека го смениле името зашто не било пилешко. Не е ради тоа сменето, си слушал некоја теорија на заговор.

Ние иаме низок стандард и затоа се овие скапи. Не може да иде испод таа цена, си имаат одредени стандарди кој се исти во сите држави. Ние до вчера хамбургер јадевме со соја и коњско месо и затоа бургер кинг ни делува како храна за богати. Прв пат почнаа да ставаат сендвичариве асално месо и рипна цената, поскапи се од бургер кинг.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Името го смениле зашто државата кентаки си ставила трејдмарк на името за да извлече пари. Дали се квалитетни, органски или не знам што нема врска со тоа што го пиша, дека го смениле името зашто не било пилешко. Не е ради тоа сменето, си слушал некоја теорија на заговор.

Ние иаме низок стандард и затоа се овие скапи. Не може да иде испод таа цена, си имаат одредени стандарди кој се исти во сите држави. Ние до вчера хамбургер јадевме со соја и коњско месо и затоа бургер кинг ни делува како храна за богати. Прв пат почнаа да ставаат сендвичариве асално месо и рипна цената, поскапи се од бургер кинг.
Уште навистина да ставаа квалитетно месо и ќе беше оправдана цената :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Уште навистина да ставаа квалитетно месо и ќе беше оправдана цената :D
Па види у споредба со тоа што ставаа во сендвичите порано ова може ко бифтек да се рачуна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom