Shameless (US)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
И ја мислам дека ќе ја превари тој шупакот.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Па нормално, нема шанси нешто во серијава да е ко што треба :D
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Само јас мислам дека овој и го тури курот на Фиона и дека ја ограби со 250к за зградата?
Не, зашто ова е Shameless, не е тралалајка серија па да излезе на арно. А можеби, можееееби по некоја случајност ќе излезе дека не ја зафркнал, ипак и однесе документи и остало. Се надевам дека нема да се повторува историјата на заебани Галагер членови ко што сме навикнати.

Криво ми е што заврши сезонава, но мислам дека беше многу неемоционално финале. Гајле ми е што цркна глупачата. Пробаа со емоции кај Френк, али и за него ми е исто гајле. Нешто што малце ме дрмна беше Фиона со говорот кон Френк, иако е барем 5 пати повторен во серијава. Делот накрај дека нема што веќе да гледам повеќе ме растажи. Знаеш дека е стварно добра серија кога се замараш за ликовите. Барем секако ќе има осма сезона.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.603
Дури сега забележав дека не сум пишал ништо во темава за серијава. За неполн месец, по препорака на @Anon стигнав до сезона 4, и ептен се навлеков на Галагер, ко дрога се. И не само јас, туку и сопругата, па сега морам да ја чекам да се врати дома за да можам да пуштам епизода, зашто ако гледам сам можам да бидам убиен. :P

Има многу јаки и позитивни моменти низ цела серија, но до сега мислам дека број 1 ми беше кога Френк облече маж скитник за да ја глуми тетка му. Типот беше - баба со ерекција, и овој да се оправда, демек со голем клиторис била родена. :pos::pos::pos: Уште ме фаќа смеа ко ќе ми текне на тој момент.

Ликовите: Френк ми е врв! Ич не го сакам и не го сожалувам, но најмногу ме засмева со глупостите што ги прави. Фиона е бонбонче, само понекогаш ми делува исфорсирано глумата, во смисла - нормален човек во такви ситуации не би имал баш такви реакции, но кога ќе видиш дека цело семејство Галагер се ненормални, и не можеш баш да очекуваш нормални човечки реакции од нив. Лип ми е тежок кретен и douchebag и мислам дека постојано носи само погрешни одлуки. Како успеале да го напишат така ликов, не ми е јасно, ама тежок кретен е, стварно. Успеа да се заплетка со единствените две курви со тапија во серијава, секогаш ја одбираше погрешната, ученик со таков просек а тешка пропалица, дури и што ми беше врв - реши да се откаже од единственото нешто што му одеше во животот, учењето. Иан ми е ОК, многу го сакам ликот, и понекогаш дури и го сожалувам, ама и тој има моменти кога носи погрешни одлуки: ај што се онадеше со двајца женети старци, па и се вљуби во деликвент кој патем ми е најодвратниот карактер во серијава. Деби ми е закон, ама мислам дека непотребно премногу простор и отстапуваат, на сметка на Карл кој ми е омилен лик, зашто баш е такво, немирно детиште кое не размислува што прави и кое нема врска од животот, а сепак во него има многу благородни чувства кои кога ќе испливаат на површина, секогаш добивам „awwwwww“ моменти :love::love::love:. Лиам е уште мал и не е нешто посебно инволвиран во случувањата, барем до јас кај што сум стигнат. Помеѓу Менди и Керол цело време бев за Менди зашто ми делуваше сто пати понормално од курвава број 1, и на крај кога реши да ја прегази, ми уништи сѐ. Соседиве двајцата не сум нешто особено расположен да ги гледам, ама ОК се. А, да, ќе го заборавев, и Стив/Џими, уште од старт ми беше тежок сељак. Уствари не ви ја кажав целата приказна - кога @Anon ми ја предложи серијава, сум го симнал погрешниот пилот, од британската верзија и прво го изгледав него. Таму Стив го глуми Џејмс Мекавој и ми делуваше ко далеку поголемо фраериште и понормално од овој лигушов од американскава верзија, па затоа ич не го сакав. Еве, сега, на крајот од трета сезона се качи на бродот со татко и на Естефанија и искрено посакувам да го фрлиле на ајкулите и воопшто да не се врати.

И што друго да кажам? Серииште, зашто ми ги разубавува деновите, па успева да ме расположи и насмее дури и кога сум тажен и не ми е денот. По малку е репетитивна со некои случувања, ама не ми смета воопшто, зашто комплетната слика која ја остава е мрднато добра. Како и Галагерови. Мрднати, но ОК! :D

Се читаме!
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Јас не се ни сеќавам на сцената со Френк и бабата со ерекција. Значи доста време поминало, а и колку такви дешавки има, не можеш сите да им ги памтиш. :D
Многу се радувам кога ќе прочитам мислење кое е слично на моето - Мики е пропаднат деликвент, Стив дека беше одвратно лигле и дека Лип е тежок кретен. А ко за чудо, низ мнооогу коментари на нет за серијава, сите ги обожаваат овие ликови.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Жими се сакав да го прочитам мислењево на Златикевилачсдласдус ама не можам.
Ги прочитав првиот вториот и последниот пасус.
Доста е.


Иначе колку да не е офтопик мислењево.

Во последнава сезона серијава поише се осврна на модерни проблеми и табу теми кои се рефлекција на реалниот свет и што е актуелно во моментот. Мене лично ми е најглупо нешто коа ќе гледам како серија пробува да биде релевантна со гледачите со тоа шо ќе уфрли некој познат мејнстрим пејач, телефонска апликација, било што што е општо познато за да добие на поени кај гледачите.

Мразам таков ефтин начин на каптивација кај што ако главниот лик рече "чекај да видам дали иам Обама кер" сите треба да плескаме ко ретардирани фоки "хур хур хур рече обама кер, знам за тоа, its refferencing things i know, shet i can relate to this show so much". Ефтини поени. Кај мене негативни.

Така да се надевам дека ваквиве модернизирања на плотот нема да одвлечат од лудориите шо ги има фамилијата, и дека треба нешто ново но успешно на воведат во следната сезона зашто веќе некако губат тракција. Реално поише би се израдувал да серијава заврши со следната сезона него да треба да глеам уште 3 сезони разводенети.

едит: ко на пример ненормално го мразев делот со gender pronouns

Shameless напиша:
"Hi i'm Bethany. I'm a tri-racial cisgender girl-fag. I identify as pansexual and my pronouns is she"

"Hey, I'm Emerson. genderfluid heteromantic demisexual mutt and my pronoun is "zie".
*inner raging intensifies*
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Златко, Лип е копија на Френк. Исклучително паметен, интелегентен без среќа и увек у клучни моменти се сјебува.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Аха, на ова мислеше кога пиша во филм клаб дека имаш живот и обврски?
Фаќање слики од градите на сите актерки што се појавиле во Шејмлес?
Кај се на Фиона? Чек да побарам мислам иам.

 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.603
Аха, на ова мислеше кога пиша во филм клаб дека имаш живот и обврски?
Фаќање слики од градите на сите актерки што се појавиле во Шејмлес?
Кај се на Фиона? Чек да побарам мислам иам.

Седма сезона не ми е гледана, се надевам дека ова не беше спојлер дека Лип е и инцестоидно копиле.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.603
Од прва сезона е сликава, бот.
Моите слики се од жените на кои Лип им го има закачено. Ти ставаш слика од Фиона, па што знам, може му текнало и неа да ја опне. Галагер и се е можно. Бот! :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom