Serie A 2021/2023

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    292
Статус
Затворена за нови мислења.

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.308
Чек бе тагата ќе биде комплетирана у следниот пост коа ќе пише дека кај Интер во името сеуште стои Милан и дека играат на нивниот стадион.

Ова е основен показател дека разговараш со глуп миланез.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.256
Поени од реакции
7.951
Чек бе тагата ќе биде комплетирана у следниот пост коа ќе пише дека кај Интер во името сеуште стои Милан и дека играат на нивниот стадион.

Ова е основен показател дека разговараш со глуп миланез.
Какви миланези бе, еве на пример овој куртонов @Ska Maniac не ни ги гледаше се додека не освоија скудето после толку време, никна како печурка која се заобиколува или гази кога ќе ја сретнеш.
 
Член од
23 август 2022
Мислења
429
Поени од реакции
763
Милан е единствениот Италјански клуб кој има испишано многу страници во европската фудбалска историја и никој не може да го отпише минатото.
Кога станува збор за најголемите европски клупски натпреварувања Милан се малку понапред од Јувентус и Интер и тоа е факт.
Милан е италјански синоним за фудбалска велесила и европски шампион,најдобар помеѓу најдобрите фудбалски клубови во Европа.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.646
Поени од реакции
2.615
Милан имаат поголем успех да, ама да посочуваш како градскиот ривал е оформен е апсурдно од многу причини, немаш сигурно 12 години и да се исмејуваш дека еден е за Интер, друг за Јувентус итн.. Добро е што се оформиле, добро е што има дербиња, добро е што има уште некоја еуфорија(не ко порано) ама пак ја има, двете навивачки групи се екстра и прават атмосфера на секој меч. За Милан сум, ама мене ми беше многу мило за Пандев кога освои ЛШ со Интер и делам мислење ко многу, Весни Шнајдер, најдобар играч у свет таа 2010 година.(иако не беше ни у топ 3 за златна топка..).
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.802
Поени од реакции
2.600
Весна Шнајдерката од Интер е најголемата причина зошо прекинав да веруам на местени награде. Као шала настрана, каква игра пружаше брука за цела фудбалска јавност беше тоа шо не доби награда.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.836
Поени од реакции
23.075
Член од
6 ноември 2014
Мислења
3.798
Поени од реакции
8.926
Колку бевме каменувани у фан клуб ние неколку што го напаѓавме. За бар пола од овие голови што ги гледате му вадеа оправдувања дека не можеле да се фатат.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.775
Поени од реакции
13.437
Не разбирам многу италијански, но ми делува дека повторно плаче. Го замислувам како Киро Глигоров во Еднооки, се клацка на тоа столчето и повторува за дербито и изгубената титула.

И после не било некој удар што не освоиле, останале без двајца најдобри... Сигурно.

А сум пишувал дека е добар тренер, но изгледа му се враќа за ваков карактер. Нема тренер што не се правдал, жалел, плачел, но овој, особено од дербито во февруари , не може да се соземе. И после хмхм се оградувал кога од август пишува дека Инзаги најтешко ќе поднесе уште една сезона без титула. А мислам дека Интер ќе се врати во борба за титула, меѓудругото и по негова заслуга.

 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.775
Поени од реакции
13.437
Сезона 2021/22

Јувентус -254 милиони

Рома -219 милиони

Интер -140 милиони (со тоа што имаат 105м заработка од трансфери, сега ЛШ, публика и слично, ќе им донсе нешто повеќе, но ако не продаваат ќе бидат повторно над 200милиони во минус)

Милан -66,5 милинои (дел од загубата е покриена со продажба на имот, околу 18 милиони, но подобра сезона во ЛШ, цела сезона без рестрикции, нови спонзорски договори, па веројатно ќе биде помал минус следната сеозна)

Наполи -52 милиони (ако не сум грешка нешто)


Еве колку се во минус само последната сезона, а кај е тука вкупниот долг што го имаат. Интер е посебно во лоша ситуација, тие имаат 880 милиони вкупен долг. Дел од таа бројка е кредиот што треба да го вратат, кој минатата сезона беше рефинансиран, веројатно така се вика тоа, но со поголема камата. Сега само за камата, за тој кредит од околу 400 милиони, годишно даваат 50 милиони. Ратите се мали, речиси целата сума е последната рата во 2027 година. Минатата година, Жанг си купи уште пет години за да проба да заработи нешто од продажбата, а не да го изгуби од овие од кои се позајмува, како Кинзеот во Милан.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom