Serie A 2019/2020

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    122
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Честито победа..подобри,поквалитетни,поискусни..лекција по фудбал..шлапање на место како и секогаш....нека не се нарекува повеќе дерби да не се резилат..Интер не го заслужува епитетот да биди нарекувана втората најдобра екипа во Италија..пичкарски клуб,лузерски клуб,пички во душа..Милан вакви такви онакви, против Јувентус излегваат со два пара мадиња и одат да дадат гол...Интер се помочаја
 
Член од
16 август 2018
Мислења
385
Поени од реакции
510
Сари кажа после Лион на тренинг едно прават, коа ќе излезат на натпревар се губат. Изгледа без публика му било мајката, тренинг атмосфера, некој Боби Фишер синдром имаат момците хаха
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.215
Поени од реакции
41.296
Cestito pobeda, a mozda i titula zaso ne veruvam deka lazio do kraj ke izdrzat na ova nivo iako bi sakal :), 5 utakmici u 90ta se vadea, sreka sto ne veruvam da gi prati do kraj plus gostuvanje u torino, ali ajde ke vidime, neam nisto protiv da me demantiraat.
Posle ova denes inter ispadna od bitka za skudeto zasto im se potrebni 3 kiksa na juve, duri i da se desat, ne veruvam deka toa ke uspeat da go iskoristat, ne sezonava, ostanuva two horse race i toa e toa, se nadevam do 38mo kolo zasto postojat sansi da ne go docekame krajot na sezonata, situacija za koja ne znam kakvi se regulativite dali ke ima ili ne sampion.

Slucajno ili ne, najdobrite izdanija na juve sezonava i sari na takticki plan se bas protiv inter, dali go ima prostudirano maksimalno konte i mu lezi ko match up ne znam, ama od toa sto go iam gledano kaj juve godinava, protiv inter na meaca i denes u torino deluvaa bas onaka, sampionski. Presing so 6 igraci, 3ca od napad u edna linija, i pozadi niv i trojkata u sredina, stvarno deluvase impresivno denes, narocito posle prviot gol koga nasetija krv i vlegoa ko hieni.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Slucajno ili ne, najdobrite izdanija na juve sezonava i sari na takticki plan se bas protiv inter, dali go ima prostudirano maksimalno konte i mu lezi ko match up ne znam, ama od toa sto go iam gledano kaj juve godinava, protiv inter na meaca i denes u torino deluvaa bas onaka, sampionski. Presing so 6 igraci, 3ca od napad u edna linija, i pozadi niv i trojkata u sredina, stvarno deluvase impresivno denes, narocito posle prviot gol koga nasetija krv i vlegoa ko hieni.
Секој тренер го има простудирано Конте,не само Сари...ако се сеќаваш Аталанта ни играа викторија цело второ полувреме и тотално не издоминираа..Милан првото полувреме не измочаа каде средниот ред на Интер не постоеше...едноставно Јувентус има преголем квалитет во играчкиот кадар и затоа не доминираше 90 минути..додека Милан има просечни играчи и паднаа второто....очигледно Конте е прочитана приказна со неговата 3-5-2.
 
  • Гнев
Reactions: Syn

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.891
Поени од реакции
84.239
Интер не го заслужува епитетот да биди нарекувана втората најдобра екипа во Италија..
Ама трето место се.
И да победеа пак немаше второ место да бидат :/
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Тие 15 минути после првиот гол ми изгледаше дека можат да им дадат уште три, ги изгазија тотално.
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.673
Поени од реакции
2.725
Живо ме занима како оваа преварантска држава ќе го реши проблемот со фудбалот и ќе излезе од хаосов кој сама го засили, а без да направи уште поголем хаос.

Има неколку варијанти, а ниедна не е прифатлива и нормална за сите.
Прво, да се доигра првентството без публика. Најверојатно, најприфатлива варијанта за сите иако играчите преку асоцијацијата на фудбалери више и почнаа да се бунат, после вакво коло зад нас мислам дека и нивните барања ќе се засилуваат. А и сега кога Ломбардија е во карантин, како екипите ќе патуваат на гости кај Милан, Интер, Аталанта и слично? Лично, оваа варијанта ми е најреална и најприфатилива и мене.

Втора, да се прекине првентството до 3ти април, па да се доигра во јуни со тоа што Европското би се одложило, дали подоцна оваа година или би се префрлило во 2021. Ова е чудна варијанта којашто ќе ги измести сите рокови во сезоната, одморите, меркатото, можда и Европското, тешка е за играчите затоа што ем ќе им скрати одмор, ем ќе им ја сецка кондицијата и ритамот за утакмици што би им била заебана работа. Следно што оваа варијанта би подразбирала организиран пристап и од другиве појаки лиги, затоа што ако ова се деси само во Италија, првенството се поместува само заради Серие А, само играчите од Серие А се во пауза, би се створила нееднаквост по многу основи, па ќе се бунат и играчи и тимови и репрезентации и све и свашта. Многу е тешко појше држави/лиги да се договорат за оваа варијанта затоа што условите секаде се различни, па според мене, многу тешко изводлива. Нема зошто Германија и Англија да се договараат за оваа варијанта кога проблемот со короната во оваа мера засега е само италијански проблем, тешко би прифатиле било што.

Трета е да се прекине и поништи првенството оваа сезона. Овој начин е наизглед најлесен, ама си носи многу заебанции. Прво, дали ако се поништи тоа значи дека ќе нема шампион? Ако е најфер да нема шампион тоа би значело дека оваа сезона ќе се поништи ко да не постоела. Затоа што не можеш да не прогласиш шампион, а другите пласмани да ги земеш предвид. Ако нема шампион тогаш ни Бреша не може да отпадне и да се третира ко последна. Ниту Наполи ко шести да оди во ЛЕ. Такво поништување би поништило све од оваа сезона, ко да не се играла и следната сезона би се играла во ист состав на Серие А. Во таква варијанта Лацио би биле нажалост најголеми губитници затоа што лани беа осмо место, другиве (од моментална перспектива и позиција на табела, оваа варијанта оберучки би ја прифатиле, гарант). Али ова би створило проблем и со Серие Б, не е фер ни спрема нив и мислам дека е варијанта која ќе проба да се протне, ама би било скроз чудно ако успее.
Второ, да се прогласи првенството за завршено и да се земат предвид моменталните бодови и позиции. Пред тоа, секако мора сите екипи да имаат ист број на изиграни утакмици. Е сеа и тоа е заебано. Дали ќе им дозволиш на екипите кои моментално се со помалку утакмици да ги доиграат (што има логика) или ќе го земеш предвид последното целосно изиграно коло како што викаат официјалните правила коишто некој назад ги постираше (што е више нефер и глупо, затоа што рецимо Џенова би отпаднала и џабе тепаа вчера)?

Во опасни гомна е лигава, ама и опасни гомна се таљаниве. Целава ситуација смрди на уште глупости и многу ме интересира што следно ќе видиме и чуеме. Познавајќи ја неспособноста и на државните и на фудбалските власти, па и тоа нивниот праварантски ум, све мислам дека од епилогот ќе се чудиме и ние и светот и векот. Све друго би ме изненадило.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Втората точка ни под разно не е размислувана
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Има неколку варијанти, а ниедна не е прифатлива и нормална за сите.
Прво, да се доигра првентството без публика. Најверојатно, најприфатлива варијанта за сите иако играчите преку асоцијацијата на фудбалери више и почнаа да се бунат, после вакво коло зад нас мислам дека и нивните барања ќе се засилуваат. А и сега кога Ломбардија е во карантин, како екипите ќе патуваат на гости кај Милан, Интер, Аталанта и слично? Лично, оваа варијанта ми е најреална и најприфатилива и мене.
Слободно може да им гостуваат, иако под карантин регионов , сепак влез/излез со професионални мотиви е дозволен. Уште и за работа да се блокираше регионов фали и ќе доживеат невиден колапс на економијата па 100 години нема да може да се опорават... скраја да е.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Све освен доигрување без публика е глупост невидена и непотребни компликации. Друг муабет е што ситуаијата во италија ќе се префрли и во останатите земји, па ако му текне на секој да праи што сака ќе се напраи каша попара.
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.673
Поени од реакции
2.725
Втората точка ни под разно не е размислувана
Денеска медиумите во Италија викаат дека баш за таа варијанта Лега Серие А притиска најсилно во УЕФА кај Чеферин. Прочитав на неколку места. Еве еден извор - La Repubblica
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.008
Поени од реакции
6.040
А дали истото се размислува за Б, Ц, Д? Кошарка, одбојка, ракомет и што ли уште не што играат. Или сите овие се небитни?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom