Serie A 2014/2015

Кој да ја отвори новата тема?


  • Вкупно гласачи
    96
Статус
Затворена за нови мислења.

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.139
Поени од реакции
18.108
Луѓе да ги видите долговите на Барселона и Реал главата ќе ви се заврти. Поентата е што тие без проблем може да ги сервисираат навремено. Исто е и со државите. Франција, Белгија и слични држави имаат повисока стапка на задолженост во однос на БДП отколку Македонија, но сепак ние сме во понеповолна позиција односно имаме поголем ризик од запаѓање во несолвентност.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
но сепак ние сме во понеповолна позиција односно имаме поголем ризик од запаѓање во несолвентност.
Бидејќи со тоа што Македонија нема никаква индустрија и нема извоз не е во состојба да ги подмири на време стекнатите кредити ,така е и со клубовите
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.139
Поени од реакции
18.108
Бидејќи со тоа што Македонија нема никаква индустрија и нема извоз не е во состојба да ги подмири на време стекнатите кредити ,така е и со клубовите
Долга е таа тема и не е соодветно овде :D
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.900
Поени од реакции
23.293
Pitali su Brozovića jel mu smetaju stereotipi u njegovom poslu....
Rekao je da mu ne smetaju, ali da on nikad nebi koristio stereotipe.
Da zna da su stereotipi losi za zdravlje i da ponekad uzme samo proteine... Čak ne pije i ne puši!!

:pos::pos::pos:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.875
Денес се согласале Парма да добие помош од 5 мил евра за да може да ги одигра преостанатите натпревари. Само Чезена била против оваа помош.

Сумата од парите што легнале на сметка на лигата како казни од сите клубови, а кои наместо да бидат поделени ќе и ги дадат на Парма.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Daj nie od forumov ke sobereme 2.000e i da i gi pratime na taa mrtva Cesena i ebam mater u picka.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Daj nie od forumov ke sobereme 2.000e i da i gi pratime na taa mrtva Cesena i ebam mater u picka.
Можеби звучи себично но стави се ти на позиција на претседател на Чезена или преставник шо било,верувај ќе се чуствуваш слично бидејќи сите клубови сосе федерацијата му помагаат на еден од твојте директни ривали во лигата во борбата за опстанок а ти остануваш со прстот вуста..и ги разбирам нивните фрустрации бидејќи Чезена да ја најдеше иста ситуација како Парма никој со прст немаше да мрдни за нив...затоа веројатно се бунат и делумно имаат право...колку да се мал клуб и без историја и традиција сепак Чезена исто е дел од Италјанската Сериа А и сами се изборија да дојдат до ова ниво а не некој друг клуб да му помага...јбг бизнис е ова
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Можеби звучи себично но стави се ти на позиција на претседател на Чезена или преставник шо било,верувај ќе се чуствуваш слично бидејќи сите клубови сосе федерацијата му помагаат на еден од твојте директни ривали во лигата во борбата за опстанок а ти остануваш со прстот вуста..и ги разбирам нивните фрустрации бидејќи Чезена да ја најдеше иста ситуација како Парма никој со прст немаше да мрдни за нив...затоа веројатно се бунат и делумно имаат право...колку да се мал клуб и без историја и традиција сепак Чезена исто е дел од Италјанската Сериа А и сами се изборија да дојдат до ова ниво а не некој друг клуб да му помага...јбг бизнис е ова
Се сложвам дека оваа одлука колку и да е хумана толку е и на некој начин лицемерна. Се сомневам дека истото ќе беше еве ако Чезена се соочуваше со банкрот. Парма е некаков си бренд за Серија А. Не му е сеедно на ФИГЦ дали е Парма или Чезена во Серија А. Сепак мислам дека Парма колку и да е лоша ќе привлеква повеќе гледаност од Чезена.

Сепак ајде право на секој клуб е дали ќе се откажи од тие средства или не. Чезена слободно нека ги чува ги разбирам комплетно. А за Останатите браво, според ова скоро секој клуб се откажува од некои си 300к за Парма поштено да ја преживеј сезоната.

Она што ме интересира е дали играчите на Парма ќе го поддржат ова. Напомена со овај начин не им се исплаќаат платите нивни, туку ќе се покријат средства баш за оние во клубот кои работат за околу 1к месечно, и кои ги покажуваја како најголеми жртви од падот на Парма.
 

_predator_

Студент\Џаболебар
Член од
17 декември 2012
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.461
@јас
Ирачите плати ќе зимаат од новиот сопственик кој ќе упумпа одредена сума на пари да покре дел од долговите и да обезбеди дел од нивните примања.
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
2.955
Поени од реакции
1.349
А за Останатите браво, според ова скоро секој клуб се откажува од некои си 300к за Парма поштено да ја преживеј сезоната.
Шо ти значи да си чекор пред другите, во вистинско време да го продајш автобусо . :cuc: Галијани :cuc:
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Можеби звучи себично но стави се ти на позиција на претседател на Чезена или преставник шо било,верувај ќе се чуствуваш слично бидејќи сите клубови сосе федерацијата му помагаат на еден од твојте директни ривали во лигата во борбата за опстанок а ти остануваш со прстот вуста..и ги разбирам нивните фрустрации бидејќи Чезена да ја најдеше иста ситуација како Парма никој со прст немаше да мрдни за нив...затоа веројатно се бунат и делумно имаат право...колку да се мал клуб и без историја и традиција сепак Чезена исто е дел од Италјанската Сериа А и сами се изборија да дојдат до ова ниво а не некој друг клуб да му помага...јбг бизнис е ова
Parma ke ispadne kako i da e, ovie pari se samo da mozat da ja dovrsat sezonata bez da gi ponistuvaat bodovite.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Parma ke ispadne kako i da e, ovie pari se samo da mozat da ja dovrsat sezonata bez da gi ponistuvaat bodovite.
Ја знам каква е ситуацијата со Парма,ама стави се ти како преставник или дел на Чезена сигурно нема така да размислуваш
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
@јас
Ирачите плати ќе зимаат од новиот сопственик кој ќе упумпа одредена сума на пари да покре дел од долговите и да обезбеди дел од нивните примања.
Да ама то нешто ти иди како фантази фудбал или сим сити. Не се знај кој ќе биди следен сопственик, а и ретко кој би се нафатил да ја земи Парма без да има јасна слика колку се нурнати.
Да скратам, мислам дека и играчите малку ги користеја останатите вработени за да направат полоша слика и да добијат на внимание. Едноставно мислам дека се криеја зад нив. Затоа и реков ме интересира нивната одлука ако навистина го мислеја то оваа понуда ќе им е ок.

Инаку Парма за 1Е и долг од околу 100М е фантастична опција за влез во Италијански клуб за тазе богаташи како Тхохир и сл.
Мислам дека локалните бизнисмени од Парма сакаја да го земат клубот ама тоа ќе биди пак крпење. Треба некој шо ќе фрла пари.[DOUBLEPOST=1425673215][/DOUBLEPOST]
Parma ke ispadne kako i da e, ovie pari se samo da mozat da ja dovrsat sezonata bez da gi ponistuvaat bodovite.
Без да ги доделат службено на останатите клубови
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.740
Не сум револтиран од оваа одлука туку не ми е јасна потребата за ова да се направи.

Нека не се прават Германија па да спасуваат некои идиоти кои не си ја вршеле работата како што треба.

Ако следните години истово му се деси и на друг клуб ќе има ваква помош и за нив ?
Ако да, каде ќе биде крајот на тоа, знаејќи дека тогаш клубовите ќе се одлучуваат полесно да прогласат банкрот.
Ако не, зошто не ?
Дали ова правило ќе важи само за "големите" клубови ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom