Serie A 2014/2015

Кој да ја отвори новата тема?


  • Вкупно гласачи
    96
Статус
Затворена за нови мислења.

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.863
Поени од реакции
8.703


Имате среќа шо не живеам Скопје.:icon_mrgr:
И да знаеш имат среќа:icon_mrgr::pos:[DOUBLEPOST=1413816728][/DOUBLEPOST]
Вечер во една емисија на Раи Спорт 1 дигитален канал за првпат интервју во јавноста ќе даде судијата Џанлука Роки, пред се во врска со натпреварот Јувентус-Рома.

Многу ми е мака што тој сервис го немам достапно, инаку многу би сакал да слушнам во живо што ќе каже судијата. Верувам дека после тие изјави ќе излезат насекаде, со многу интерпретации но се надевам дека ќе го има некаде видеото директно, не пренесено од весници и страни што рекол судијата.
Доста време му требаше да смисли како ќе се 'вади' пред јавноста:D
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.023
Поени од реакции
6.050

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.863
Поени од реакции
8.703
@Mondonico да те почекаме да ни пренесеш што кажал Роки денес?? Јас како што прочитав, Роки ја признал грешката при досудувањето првиот пенал за Рома, во случајот со Мајкон. Доколку ова е точно, нека се јават експертите кои убедуваа тука некој работи :)
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.089
Поени од реакции
17.877
Утре на мира ќе си го слушам и ако не ме мрзи поголемиот дел може да го преведам, според моите можности :D
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Rocchi: I was wrong…[DOUBLEPOST=1413848254][/DOUBLEPOST]Повеќе пари за ТВ права од следната година.

Serie A has sold the international TV rights for 2015-18 to MP & Silva for €186m (per season). Previous deal: €117m
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.996
Поени од реакции
84.585
@Mondonico да те почекаме да ни пренесеш што кажал Роки денес?? Јас како што прочитав, Роки ја признал грешката при досудувањето првиот пенал за Рома, во случајот со Мајкон. Доколку ова е точно, нека се јават експертите кои убедуваа тука некој работи :)
Јас мислев дека ќе кажи дека сме местеле, ама ете сепак негова грешка било :X3:
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.089
Поени од реакции
17.877
Добро бе, оти никаде не можам да го најдам целото интервју? :mad:

Успеав да најдам само делот од една ипол минута каде што Роки објаснува за неговата лоша интерпретација на првиот досуден пенал. Според судијата кога ја прегледувал утакмицата најмногу погрешил при првиот пенал бидејќи донел неизрамнета одлука (веројатно мисли на тоа прво слободен удар, па после пенал) и таа одлука била одлучувачка за целиот натпревар бидејќи создала многу тензии на теренот и натпреварот од тогаш бил многу тежок за контролирање.

После тоа рече вака: "Ја преземам одговорноста за сите донесени одлуки, но мора да кажам дека имав 5 одлуки за кои е малку да се каже дека беа тешки за носење. Сепак ние судиите сме таму да носиме одлуки и јас се обидов да ги донесам најдобро што можам, без многу двоумење и премислувања. Секако кога носите одлука може да предизвикате тензија кај играчите и кај целокупниот амбиент и од оваа страна дел од одговорноста паѓа на мене."
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.383
Поени од реакции
108.907
Не во ред е се, и судиите се луѓе, и тие може да згрешат, али како тоа Роки секоја сезона по 50 пати се наоѓа во центарот на вниманието заради лошо судење? Ова со тешкиве одлуки му е само алиби, затоа што не му е прв пат да суди глупости. Милион пати има досудено непостоечки пенали и дадено безвезни црвени, да не почнам сега да набројувам затоа што нема крај да има листата.

Едноставно е, Роки е катастрофален судија.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.089
Поени од реакции
17.877
Не во ред е се, и судиите се луѓе, и тие може да згрешат, али како тоа Роки секоја сезона по 50 пати се наоѓа во центарот на вниманието заради лошо судење? Ова со тешкиве одлуки му е само алиби, затоа што не му е прв пат да суди глупости. Милион пати има досудено непостоечки пенали и дадено безвезни црвени, да не почнам сега да набројувам затоа што нема крај да има листата.

Едноставно е, Роки е катастрофален судија.
Да ти кажам донекаде си во право. Роки беше доста очаен судија некаде до 11/12 сезоната, но после тоа предминатата и минатата солидно ги отсуди. Сепак, не е вреден за статусот кој го има како судија. Еве моментално ми текнуваат Болоња-Милан и Интер-Наполи од првиот дел од сезоната 11/12 кога направи целосна збрка од натпреварите. Тогаш кога го исклучи Оби и досуди пенал за Наполи надвор од шеснаесетникот, а притоа и првиот жолт на Оби беше тотално непостоечки. После пак на Болоња-Милан направи збрка кога не досуди пенал за апла очигледна рака на Сидорф, па досуди сомнителен за Милан, па не досуди чист за Милан компензирајќи и така натаму. Се на се очајни грешки има правено и порано. Да не се навратиме на Интер-Милан од 2010...
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.383
Поени од реакции
108.907
Да ти кажам донекаде си во право. Роки беше доста очаен судија некаде до 11/12 сезоната, но после тоа предминатата и минатата солидно ги отсуди. Сепак, не е вреден за статусот кој го има како судија. Еве моментално ми текнуваат Болоња-Милан и Интер-Наполи од првиот дел од сезоната 11/12 кога направи целосна збрка од натпреварите. Тогаш кога го исклучи Оби и досуди пенал за Наполи надвор од шеснаесетникот, а притоа и првиот жолт на Оби беше тотално непостоечки. После пак на Болоња-Милан направи збрка кога не досуди пенал за апла очигледна рака на Сидорф, па досуди сомнителен за Милан, па не досуди чист за Милан компензирајќи и така натаму. Се на се очајни грешки има правено и порано. Да не се навратиме на Интер-Милан од 2010...
Па тоа и ми беше поентата, баш убаво си ја доловил со примериве. Он ако згреши една одлука и ако му се наталожи притисок после целиот меч оди во курац, до крајот суди глупости и непостоечки работи. Интер-Наполи ми е онака баш пример дека нема поима од животот, не дека е Интер во случајот него дека донесе страшно глупи и аматерски одлуки. Она на Оби само слеп човек може да го свирне ко пенал. Еве и сега Јуве-Рома, настрана заебанциите со местење и слично, ама Роки откако виде дека досуди сомнителен пенал за Јуве ги изгуби сите конци. После свиреше свашта, компензираше со пенал за Рома што мислам дека уопште не требаше да се свирне, па суди исто така сомнителен пенал за Јуве, па дава безвезе жолти, или пак не дава жолти а биле заслужени...

Хаос од судија и мислам дека воопшто не ја заслужува репутацијата на еден од најдобрите италијански судии, затоа што е еден од најлошите. За мене моментално умеро уно е Рицоли.
 

_predator_

Студент\Џаболебар
Член од
17 декември 2012
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.461
Нема потреба што веќе да се труби, ете и човекот сам изjави дека ја посра работата.
Иначе видовте што се издешава на Сити-ТОтенхем викендов.Прочитавте некаде нешто како "Местено првенство " ? :D
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.863
Поени од реакции
8.703
Нема потреба што веќе да се труби, ете и човекот сам изjави дека ја посра работата.
Иначе видовте што се издешава на Сити-ТОтенхем викендов.Прочитавте некаде нешто како "Местено првенство " ? :D
А зошто да пишат кога не е во прашање Јувентус? :icon_lol:
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Нема потреба што веќе да се труби, ете и човекот сам изjави дека ја посра работата.
Иначе видовте што се издешава на Сити-ТОтенхем викендов.Прочитавте некаде нешто како "Местено првенство " ? :D
Не, зошто нема основа за такво нешто. :cenzura::icon_lol:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom