Roland Garros 2016

Кој ке го освои Roland Garros 2016?

  • Новак Ѓоковиќ

    Гласови: 44 54,3%
  • Енди Мареј

    Гласови: 12 14,8%
  • Рафаел Надал

    Гласови: 20 24,7%
  • Роџер Федерер

    Гласови: 7 8,6%
  • Кеи Нишикори

    Гласови: 6 7,4%
  • Некој друг

    Гласови: 5 6,2%
  • Серена Вилијамс

    Гласови: 12 14,8%
  • Симона Халеп

    Гласови: 3 3,7%
  • Гарбин Мугурза Бланко

    Гласови: 3 3,7%
  • Викторија Азаренка

    Гласови: 9 11,1%
  • Некоја друга

    Гласови: 5 6,2%
  • Кур ќе освои Новак.

    Гласови: 6 7,4%

  • Вкупно гласачи
    81
Статус
Затворена за нови мислења.

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Томи, иди играј тенис со рекет без жици и не приумарај за тенис. Ова што денес го видовме беше разлика во класи, и да не беше онаа летаргичност и стегнатост на Новак во првиот сет ќе гледавме глатки 3-0 за Новак. Затоа и реков уште завчера дека нема ни промил шанси со Новак на земја на три добиени сета, а нема ни со Надал. Жал ми е што се повредува Надал, вакви мртви фукари ми играат у финале на РГ, бем ти и тенис и све. Сеедно, Новак изигра перфектно, нема збор тука.
А кај јас реков дека Новак незаслужено победи? Јас ти алудирам дека 2 години јадиш гомна за Мареј и се овај наоѓа начин да те демантира. Дури и да не се повредеше Надал, финалето пак ќе го играа овие двајца. Не заборавај, дека во Мадрид и сезонава и лани Надал загуби од Мареј (во сендвич меѓу натревариве е победата на Рафа во Монте Карло и таму со судни маки). Така да малку е глупаво да го демантираше евидентниот напредок на Мареј на земја.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
А кај јас реков дека Новак незаслужено победи? Јас ти алудирам дека 2 години јадиш гомна за Мареј и се овај наоѓа начин да те демантира. Дури и да не се повредеше Надал, финалето пак ќе го играа овие двајца. Не заборавај, дека во Мадрид и сезонава и лани Надал загуби од Мареј (во сендвич меѓу натревариве е победата на Рафа во Монте Карло и таму со судни маки). Така да малку е глупаво да го демантираше евидентниот напредок на Мареј на земја.
Напреднат е, ама е километри далеку од врвниве играчи. Е сеа, не е он крив што Надал е повреден, Федерер е повреден... Ама да се игра во нормална конкуренција Мареј финале на РГ ќе игра само на плејстејшн.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Напреднат е, ама е километри далеку од врвниве играчи. Е сеа, не е он крив што Надал е повреден, Федерер е повреден... Ама да се игра во нормална конкуренција Мареј финале на РГ ќе игра само на плејстејшн.
Како бе километри? Надал и Новак ги победи сезонава и тоа здрав Надал. Како е тоа далеку од врвни играчи. Пак и Федерер го споменува пред Мареј на земја. Боже господе.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Apsolutno, muabetot za GOAT veke moze da se nacnuva za nego i bez da gi osvoi slednite dva, ama ako gi osvoi za mene ke bide najbolji na site vreminja, makar sto ke mu falat uste 3 za da go stigne Federer, ali otom potom, sve u svoe vreme, go osvoi faking RG, u momentov ke misli na odmorot sto sledi pa wimboldon i olimpijada.

Kako i da e, rekov ponazad, nole vlaga oficijalno u GOAT mode-ot, veke napravi nesto sto nit nadal nit federer ne napravile, ne e napraveno od dalecnata 69ta, a toa e da gi drzi site 4 slema, legenda e veke toa e nesomneno, iako duri i ovoj status im bese smesen na nekoi tuka.

p.s. Godina dena bez dardi na temive za tenis. :tvg:
goat
noun 1. a hardy domesticated ruminant animal that has backward curving horns and (in the male) a beard. It is kept for its milk and meat and is noted for its lively and frisky behavior. synonyms: billy goat, nanny goat, kid "a herd of goats"
Муабетот за goat може да се начне во право си
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
Како бе километри? Надал и Новак ги победи сезонава и тоа здрав Надал. Како е тоа далеку од врвни играчи. Пак и Федерер го споменува пред Мареј на земја. Боже господе.
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Абе ќе ти се смее некој Федерер го стави позади Мареј на земја, молим те иди напрај еден круг околу Скопје и врати се. Иначе за РГ ти зборам стрикно и 3 добиени сета. Знаеш ли зошто Мареј е мувла на земја? Нема доволно снага, колку и да звучи ова парадоксално. Сеа ќе ти објаснам зошто. Мареј е фантастично припремен тенисер, кондициски врвно, но на земја каде е потребно најмногу снага во однос на сите останати подлоги, Мареј тука највеќе заостанува. Примети ли како изгледаа неговите удари после првиот сет? Плитки, слаби, мртви, сервисот ужас, све ужас. Истото беше и во Монте Карло против Надал, затоа он не може против Новак и Рафа на земја, нарочито не на 3 добиени сета. Ја ти гарантирам со глава дека Надал и на 189 години ќе го тепа Мареј на земја на три добиени сета.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Абе ќе ти се смее некој Федерер го стави позади Мареј на земја, молим те иди напрај еден круг околу Скопје и врати се. Иначе за РГ ти зборам стрикно и 3 добиени сета. Знаеш ли зошто Мареј е мувла на земја? Нема доволно снага, колку и да звучи ова парадоксално. Сеа ќе ти објаснам зошто. Мареј е фантастично припремен тенисер, кондициски врвно, но на земја каде е потребно најмногу снага во однос на сите останати подлоги, Мареј тука највеќе заостанува. Примети ли како изгледаа неговите удари после првиот сет? Плитки, слаби, мртви, сервисот ужас, све ужас. Истото беше и во Монте Карло против Надал, затоа он не може против Новак и Рафа на земја, нарочито не на 3 добиени сета. Ја ти гарантирам со глава дека Надал и на 189 години ќе го тепа Мареј на земја на три добиени сета.
Сакаш да ми кажиш дека после 50 минути игра, Мареј нема снага да игра тенис? Мислам, озбилен си со муабетов? И да, во моментов не на 3, на 5 сета ќе го победи Фед на земја.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
Сакаш да ми кажиш дека после 50 минути игра, Мареј нема снага да игра тенис? Мислам, озбилен си со муабетов? И да, во моментов не на 3, на 5 сета ќе го победи Фед на земја.
Снага во ударите, затоа и реков ќе ти објаснам зошто. Виде како удираше Мареј од прв сет па натака? Како да го ебеле 300 црнци. Нешто слично се случи и со Ноле во финалето 2014, го снема од теренот после првиот сет.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Сакаш да ми кажиш дека после 50 минути игра, Мареј нема снага да игра тенис? Мислам, озбилен си со муабетов? И да, во моментов не на 3, на 5 сета ќе го победи Фед на земја.
pa vidi, fakt e deka padna Marej, ja ubeden bev posle nekolku gejma u vtor set deka Novak osvaja, ubeden, po nacinot na koj marej igra, gi udira topcinjata, servira, ednostavno ne bese toa toa, bukvalno ko da go gledav novak protiv federer, koj isto posle 1 set igra gubi na sila, a na Nole tolku mu treba zasto on do kraj uvek tera na edno isto nivo, do dusa, nekad i pojacava.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
pa vidi, fakt e deka padna Marej, ja ubeden bev posle nekolku gejma u vtor set deka Novak osvaja, ubeden, po nacinot na koj marej igra, gi udira topcinjata, servira, ednostavno ne bese toa toa, bukvalno ko da go gledav novak protiv federer, koj isto posle 1 set igra gubi na sila, a na Nole tolku mu treba zasto on do kraj uvek tera na edno isto nivo, do dusa, nekad i pojacava.
Ма паѓа и Новак, само не толку драстично ко Мареј. Проблемот со Мареј на земја е што он не е природен напаѓач, а земјата е најспора подлога нели, и кога ќе нападне нема таков ефект како на трева или хард, па затоа и греши повеќе, се нервира повеќе и слично. А да не правиме муабет што рикна денес, издиша како балон не знаеше кај тера, а и Новак се укрви ниту еден поен не му даде џабе, буквално го разнесе.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Конечно дојдов и јас на ред. Мамето да му го е*ам на Мареј, како можеше да биде толку глуп,дрво најголемо.:tapp::confused::facepalm::facepalm::facepalm: Само Новак може вака на среќа да освои грен слем, јебига.
Шала на страна дечки. Честитки за Новак, честитки и за неговите навивачи, посебно за навивачите колеги од подфорумот кои се надевам нема да ми замерат што сум бил некоректен во текот на турнирот и изминатата сезона - две. Конечно падна и Ролан Гарос, влегува во историјата и во листата на малкуте тенисери кои успеале да ги освојат сите грен слеми, но не е само тоа, сруши и многу други рекорди кои Рафа и Роџер нема да можат.

За натпреварот коментиравте многу, не би сакал да должам. Мареј играше подобар тенис во првиот сет, затоа и го доби, меѓутоа голем фактор одигра и лошата игра на Ѓоковиќ.
Интересен и драматичен беше крајот, Новак едноставно не можеше да се соземе, Мареј реално помогна што во последниот гејм не успеа да ги издржи размените иако психолошки беше во голема предност, да израмнеше на 5-5 сигурно кризата на Ноле ќе траеше уште некој извесен период од мечот. Глупаво е да предвидуваме некои такви ситуации бидејќи никогаш нема да го дозваеме одговорот.
Уште еднаш, честитки и се гледаме на следните турнири. Му фалат уште златото во Рио и титула во Синсинати, па нека е среќно, се надевам во полна конкуренција и здрави Рафа и Роџер. :)
13343085_1249182838426027_7234427237589906565_n.jpg
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.543
Поени од реакции
62.441
Човече, какви дроп-шот топки стигаше Новак во трет и четврт сет, ја да бев на местото на Мареј, рекетот ке го изедев од нервоза. Да беше било кој друг тенисер од другата страна на тие удари, тоа сигурно ке беа поени за Мареј.

И не знам кој пиша, во ваква конкуренција Новак е број 1. Која конкуренција? Мене ми е криво што не се здрави Надал и што не е Федерер помлад, Од неутрална перспектива, сакам да гледам поатомски тенис, а не Мареј да се влече 3 сета во финале на Гренд Слем.

Секоја чест за Новак, се избори ментално со оваа препрека, по 1-0 во сетови. Заслужено.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
pa novak stana broj 1, i imase rekordna prednost na atp listata vo situacija koga i federer i nadal bea zdravi :), oni stanaa nezdravi posle AO :), t.e. fedeks, a Nadal sea na RG.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.645
Мислев дека ќе го тагирате Дарди... :unsure:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom