Roland Garros 2016

Кој ке го освои Roland Garros 2016?

  • Новак Ѓоковиќ

    Гласови: 44 54,3%
  • Енди Мареј

    Гласови: 12 14,8%
  • Рафаел Надал

    Гласови: 20 24,7%
  • Роџер Федерер

    Гласови: 7 8,6%
  • Кеи Нишикори

    Гласови: 6 7,4%
  • Некој друг

    Гласови: 5 6,2%
  • Серена Вилијамс

    Гласови: 12 14,8%
  • Симона Халеп

    Гласови: 3 3,7%
  • Гарбин Мугурза Бланко

    Гласови: 3 3,7%
  • Викторија Азаренка

    Гласови: 9 11,1%
  • Некоја друга

    Гласови: 5 6,2%
  • Кур ќе освои Новак.

    Гласови: 6 7,4%

  • Вкупно гласачи
    81
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 август 2010
Мислења
38.117
Поени од реакции
107.353
Честитки, апсолутно заслужена титула, не знам само кој му беше курот на Новак у прв сет што играше како црнци да го ебеле али ок и вака не беше лошо, рутински.
Мареј во финале на РГ :LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL: Комедија жива, Новак го измете теренот со него, огромна разлика во класи.

Али Новак како не можеше да го затвори мечот :lolzz::lolzz: Да не му помогнеше малце Мареј ќе отидеше на 5-5. :D
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.238
Поени од реакции
4.425
Измеѓу спoмнaтите рекoрди, гo руши и oнoј зa нaјмнoгу пoени oд 16 785
Сеa имa 16 950 :cuc::cuc::cuc::cuc:
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.189
Поени од реакции
41.128
First one after 47 years to holds all 4 GS at once. First one in history of tennis to rule on all 3 surfaces at once.First in the history of tennis to have 28 consecutive wins on GS.One and only.Tennis history maker.

:kafence:
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Сега мислам дека ќе игра уште порастеретено на наредниве слемови. Ќе има ооогромна ментална снага. Ако ги освои и наредниве два слема можеме слободно оваа година да го прогласиме за ГОАТ. Знам дека некои тука нема да се согласат со тоа ама како и да вртиш тоа се фактите.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.189
Поени од реакции
41.128
Сега мислам дека ќе игра уште порастеретено на наредниве слемови. Ќе има ооогромна ментална снага. Ако ги освои и наредниве два слема можеме слободно оваа година да го прогласиме за ГОАТ. Знам дека некои тука нема да се согласат со тоа ама како и да вртиш тоа се фактите.
Apsolutno, muabetot za GOAT veke moze da se nacnuva za nego i bez da gi osvoi slednite dva, ama ako gi osvoi za mene ke bide najbolji na site vreminja, makar sto ke mu falat uste 3 za da go stigne Federer, ali otom potom, sve u svoe vreme, go osvoi faking RG, u momentov ke misli na odmorot sto sledi pa wimboldon i olimpijada.

Kako i da e, rekov ponazad, nole vlaga oficijalno u GOAT mode-ot, veke napravi nesto sto nit nadal nit federer ne napravile, ne e napraveno od dalecnata 69ta, a toa e da gi drzi site 4 slema, legenda e veke toa e nesomneno, iako duri i ovoj status im bese smesen na nekoi tuka.

p.s. Godina dena bez dardi na temive za tenis. :tvg:
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Честитки до фановите на Новак, заслужена титула. Едноставно прашање на време на беше кога ќе ја освои. Толкава константност досега не е видена. Е дури сега е премногу близу да го стигне Фед. А врвот ќе го достигне ако успее да освои и злато од Олимпијада. Тогаш дури и најголемите критичари на Новак ќе мора да молчат. Тениска машина.

Енди одигра уште еден фантастичен турнир. Второ Грен Слем финале сезонава вкупно 10то во кариерата, за жал пак налета на Новак. Мене ми е тешко а нему можам само да претпоставам колку му е тешко. Ама нема зошто да жали. Со вакви константни игри уште една покажа дека во последниве година, година и пол е вториот најдобар играч во светот. Ама му фалат уште тие 3 проценти или малку среќа некој друг да го тргни Новак од патот. Ќе видиме, следи Вимболдон, па ќе видиме што тој ќе ни донеси. И не ми е јасно како можи некој да нема респект за Мареј. Ајде Коби, веќе 2 години докажува дека нема абер од тенис, 2 години Мареј ништо не прави на земја. Додуша фрустрациите од неуспесите на Надал кои веќе ги има во изобилие си го прават своето. На толкав број на порази на Мареј, стварно е за восхит колкава е почитта негова после секој негов пораз во големо финале. Ама добро, ајде ќе му ги гледаме гримасите кои ги правел за време на натпреварот.

Околу натпреварот, премногу пасивен во вториот и третиот сет Енди (нешто што и Виландер го истакна). Наместо пак да тргни агресивно и да го притисни Новак, тој му дозволи уште на стартот на сетот да биде брејкнат и да се смири Новак. Нормално, клучен фактор е и тоа што после првиот сет грешките Новак ги сведе на минимално ниво.

Публиката во Париз веќе неколку години има докажано дека е најгнасната на светот. Јас разбирам да си имаш фаворит, да се радуваш кога ќе добие поен ама ова е недопустливо. Цела минута не му дозволија на Мареј да сервира во така клучен момент. Како и нормално, да не ги заборавиме радувањата после секоја грешка на Енди. Но што е тука, уште долги години нема да видат успех на нивни тенисер, па ајде нека се радуваат на неуспех на Британец.

И на крај за коментаторот на Еуроспорт...правиме муабет дека Игор Трпевски бил пристрасен, ама ова денеска што го слушав е невозможно. Буквално, ама буквално за секој поен (без разлика дали на Новак или Енди) заслугата беше на Србинот. Дури и во еден момент, Мареј го погоди ќошот на теренот, а неговиот коментар беше како тоа Новак го тера Мареј да игра агресивно. Мизерија од светски стандарди. И Вишко е Србин и тој е пристрасен, ама барем знае да даде комплимент кога противникот ќе направи добар потег.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.380
Поени од реакции
7.304
Auuu sega ti preci publikata :LOL:
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.189
Поени од реакции
41.128
Публиката во Париз веќе неколку години има докажано дека е најгнасната на светот. Јас разбирам да си имаш фаворит, да се радуваш кога ќе добие поен ама ова е недопустливо. Цела минута не му дозволија на Мареј да сервира во така клучен момент. Како и нормално, да не ги заборавиме радувањата после секоја грешка на Енди. Но што е тука, уште долги години нема да видат успех на нивни тенисер, па ајде нека се радуваат на неуспех на Британец.
Пола од слемовите на Новак му се освоени во такви услови, ако не и повеќе, па сеа види ти за каков карактер и човек станува збор кога укапируваш колку е мизерно тоа за тој за кој што навиваш. Да, денес публиката беше наклонета кон новак поготово после онаа судиска одлука у прв сет, али од искуство ти кажувам, ова е НИШТО у споредба со тоа со кое се соочувал Новак, па никому ништо, демек небитно било, увек е така дур не осетите на своја кожа некои работи.

За коментаторот, општо познато е дека на еуроспорт лоши се за тенис коментаториве, ја од пусто суеверие не го сменив иначе увек ги пуштав англиските.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Пола од слемовите на Новак му се освоени во такви услови, ако не и повеќе, па сеа види ти за каков карактер и човек станува збор кога укапируваш колку е мизерно тоа за тој за кој што навиваш. Да, денес публиката беше наклонета кон новак поготово после онаа судиска одлука у прв сет, али од искуство ти кажувам, ова е НИШТО у споредба со тоа со кое се соочувал Новак, па никому ништо, демек небитно било, увек е така дур не осетите на своја кожа некои работи.

За коментаторот, општо познато е дека на еуроспорт лоши се за тенис коментаториве, ја од пусто суеверие не го сменив иначе увек ги пуштав англиските.
Јас не велам дека Мареј изгуби од публиката, зборувам општо дека низ годините Французите покажале дека се гнаса од публика.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.117
Поени од реакции
107.353
Томи, иди играј тенис со рекет без жици и не приумарај за тенис. Ова што денес го видовме беше разлика во класи, и да не беше онаа летаргичност и стегнатост на Новак во првиот сет ќе гледавме глатки 3-0 за Новак. Затоа и реков уште завчера дека нема ни промил шанси со Новак на земја на три добиени сета, а нема ни со Надал. Жал ми е што се повредува Надал, вакви мртви фукари ми играат у финале на РГ, бем ти и тенис и све. Сеедно, Новак изигра перфектно, нема збор тука.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom