Quart LCD/LED/3D TV?

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.797
Поени од реакции
6.784
Абе пошто парите ни се броени зато и ќе постојат вакви теми. Да беше поинаку, ќе одевме во продавница и секој ќе си земеше шо му е по кеф, по изглед, по боја, по рамката дали е танка или дебела, со триде, миде и тн...ама пошто ова е Македонија, ќе има и вакви марки, пошто има пазар каде можат да се продаваат. А Quart одамна ги има кај нас, преку АМЦ, и веројатно не се нешто посебно дно, оти ако беше така, ќе се создадеше една колективна одбивност, ќе се раширеа муабетите дека не чинат и немаше ич да се продаваат ама изгледа не е така. Еве ако има некои шо имале проблеми, нека се јават, ако има такви... :)
Инаку мене првиот мп3 ми беше Quart. тераше некое време..1-2 години, па почна да се закочува, да се лижи површината, па и на батерија беше...:pos: абе маки...копчето пропадна после...и после си зедов Sony Ericsson W395 и си бев рајат ;)

Од друга страна, за споредба...кога земав дигитален апарат, прво зедов HP. Ми го украдоа...после зедов BenQ, за 4500 ден. а тоа беше пред 5 години...до ден денес е коска, да чукнам во дрво. За класата и парите, супер си ја врши функцијата...има голем лцд екран, снима и видео 640х480...шо да се побара повеќе за тие пари, пред 5 години?

И јас сакам да земам ТВ ама тешко да се прелажам за Quart..обично кога станува збор за марки, знам за некои да почувстувам приврзаност, како на пример што имам за Adidas..за техника сакам ASUS. Е, да имаше АSUS телевизори, можда таков ќе земев :D
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.125
Поени од реакции
8.194
Пред 10 години некој да поставеше прашање што да земе ЛГ или Самсунг? вие ке му кажевте тоа е Дно, земи си Сони и ке си бидеш раат.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
0
И јас имам QUART LCD LT42 . Го купив за во кафич ми требаше за фудбал да се гледа на него ама сега ми е дома. До сега сум презадоволен од него имам едно ПЦ на него закачено и само филмови си гледам арно ама имам проблем со дигиталниве сега канали. Кога скенирам за дигитални канали ги наоѓа и ги репродуцира ама половично звук има слика не :D на дисплејот пишува само INVALID FORMAT и кружи по него,а звукот оди во позадина од програмата ама слика јок . Им се јавив на овие од техничка подршка од AMC ми рекоа да почекам да видам што е како е ама или се прават дека незнаат или стварно не знаат. Да не има некој ваков проблем случајно ? Освен ова се друго си е одлично неможам да се речам ништо лошо. А да телевизорот носи дисплеј од LG ама електрониката е кинеска и затоа е поевтин не за друго .
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Не се лажете што има LG дисплеј нормално дека ке има дисплеј од LG пошто само 2-3 фирми произведуваат дисплеји ( има еден куп непознати фирми који носат дисплеји од самсунг и LG ) не е толку битно екранот битно е изработката внатре
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
И јас имам QUART LCD LT42 . Го купив за во кафич ми требаше за фудбал да се гледа на него ама сега ми е дома. До сега сум презадоволен од него имам едно ПЦ на него закачено и само филмови си гледам арно ама имам проблем со дигиталниве сега канали. Кога скенирам за дигитални канали ги наоѓа и ги репродуцира ама половично звук има слика не :D на дисплејот пишува само INVALID FORMAT и кружи по него,а звукот оди во позадина од програмата ама слика јок . Им се јавив на овие од техничка подршка од AMC ми рекоа да почекам да видам што е како е ама или се прават дека незнаат или стварно не знаат. Да не има некој ваков проблем случајно ? Освен ова се друго си е одлично неможам да се речам ништо лошо. А да телевизорот носи дисплеј од LG ама електрониката е кинеска и затоа е поевтин не за друго .
Истиот проблем и на Telefunken,Слика нема Звук има.. Само не јавува никаков проблем.
--- надополнето: 1 јули 2013 во 10:50 ---
И јас имам QUART LCD LT42 . Го купив за во кафич ми требаше за фудбал да се гледа на него ама сега ми е дома. До сега сум презадоволен од него имам едно ПЦ на него закачено и само филмови си гледам арно ама имам проблем со дигиталниве сега канали. Кога скенирам за дигитални канали ги наоѓа и ги репродуцира ама половично звук има слика не :D на дисплејот пишува само INVALID FORMAT и кружи по него,а звукот оди во позадина од програмата ама слика јок . Им се јавив на овие од техничка подршка од AMC ми рекоа да почекам да видам што е како е ама или се прават дека незнаат или стварно не знаат. Да не има некој ваков проблем случајно ? Освен ова се друго си е одлично неможам да се речам ништо лошо. А да телевизорот носи дисплеј од LG ама електрониката е кинеска и затоа е поевтин не за друго .
Истиот проблем и на Telefunken,Слика нема Звук има.. Само не јавува никаков проблем.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Истиот проблем и на Telefunken,Слика нема Звук има.. Само не јавува никаков проблем.
--- надополнето: 1 јули 2013 во 10:50 ---


Истиот проблем и на Telefunken,Слика нема Звук има.. Само не јавува никаков проблем.
Најверојатно не подржува МПЕГ-4, твојот телевизор подржува МПЕГ- 2
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
zdr neznam dali pisuvam na pravoto mesto sakam da prasam za ovoj televizor dali i kako mozam nanego da gledam 3d filmovi dali na primer mozam na usb ili na nadvoresen hdd da gi simnam od pc i da go povrzam na televizorot i da gledam i kakvi se tie naocarite so odat sonego aktivni ili pasivni ne razbiram toa i kade mozam da si simnam filmovi sto ke odgovaraat za ovoj tv i ovie ocila. eve link od tv http://amc.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=38208&i=93&l=MK&SupplierArticleID=&Action=1
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
zdr neznam dali pisuvam na pravoto mesto sakam da prasam za ovoj televizor dali i kako mozam nanego da gledam 3d filmovi dali na primer mozam na usb ili na nadvoresen hdd da gi simnam od pc i da go povrzam na televizorot i da gledam i kakvi se tie naocarite so odat sonego aktivni ili pasivni ne razbiram toa i kade mozam da si simnam filmovi sto ke odgovaraat za ovoj tv i ovie ocila. eve link od tv http://amc.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=38208&i=93&l=MK&SupplierArticleID=&Action=1
Најверојатно се пасивни можиш од комјутер да ги гледаш директно без да ги ставаш на усб и на хдд видеќи телевизорот има длна :) Изборот на 3D е многу мал и поспоро се симнуваат од обичниве барем според мене :)


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.505
Поени од реакции
4.666
купив Philips тв со 3D и сега сакам да пуштам, сакам некој по искусен да ми каже, можам ли да пуштам преку усб, како шо... некој подетално да ми каже неможам да се снајдам баш најдобро, фала однапред !
 
Член од
24 март 2011
Мислења
151
Поени од реакции
69
Nakratko i jas da se vklucav vo temava,sekoj si ima svoi fkus i pobaruvanja,osvem toa kvalitet na slika perfomansi i tn..ako gi stavime na kantar cenata i moznostite sto gi nudi quart kantarot ke natezne na stranata na televizorot,sto ne e nikako slucaj kaj drugite firmi sto debelo se plakaat, inaku nema nekoe pisano pravilo okolu izdrzlivosta,jas sum serviser i mozam da kazam deka kaj ovie skapive televizori defektite bile katastrofalni(voglavnom paneli i digitalni moduli)cenite na popravkite se visoki cestopati neisplatlivi.dodeka kaj ovie evtinive cestopati kondenzatori vo mreza popravka okolu 20e,pa sega odlucete sami sto e popametno (i djepot e eden od najgolemite faktori)
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Што чудо е воа,го има ли некој земено,не го купувам али ме интересира каков е
Еве од денес уште едно ‘‘чудо на техниката‘‘ ја проби психолошката граница од 10К... http://www.neptun.mk/upload/letok/59.pdf Го рекламираат како LED 100Hz, а контраст едвај 850:1 и 300 cdm2 осветлување што е катастрофа споредено со некои модели од ниската класа. Ако некој знае, нека каже и за овој LED-ТV.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Smart 32" , за нешто ситно над 200 Евра од Quart.... http://amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=40195&i=93&l=MK&SupplierArticleID=&Action=1
  • Stylish SMART HD LED TV
  • Browser, Youtube, Facebook
за овие пари изгледа вреди, па макар и од Quart да е!
Некој предходно рече: 80-тите години на минатиот век, се згрозувавме од производите од кореа Samsung, LG, Hyndai....сите тогаш купувавме брендови од европа: Telefunken (нема трага од него) Blaupunkt (исто не сум чул за овој германски бренд) Grundig (постои ли? слушам машини за перење правеле наместо ТВ-а и аудио техника) потоа Philips и тн.... тоа беше период кога Европа имаше примат во видео и особено во аудио технологијата (остана приматот само во второто).... а денес LG i Samsung гледаме се самиот врв (заедно со јапонците) во производството на LED Plazma технологии.... производители кои држат барем 50% од светското производство! Да не бидне такво нешто и со Quart!? ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom