promena na sopstvenoto ime (ili prezime)

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Можда девојчето сака да го мени од Божанка во Божана. Нема ништо лошо тука.

Него стварно што е со тоа кумовите бе ало? Ако имам деца еден ден сам ќе решавам за тоа прашање , не некој искомплексиран идиот што сака тоа да го пренесе и на некое невино дете.

Иначе еден комшија се вика Сатир. :pos:
Шо прајме ако го утнеш името, или по твој сваќања стаиш ’’ модерно ’’ име а истото подоцна не им се допаѓа на децата ?
Кој гарантира дека во нивните очи ти нема да бидеш искомплексиран идиот, и чисто не верувам дека името и е ставено од кумот, туку дека родителите и го дале а кумот само чисто формално го кажал во црква.
Во секој случај тури му пепел на некој што се срами од сопственото име.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Ако знаете информации за тоа што праша девојчето одговорете и,не да и кажувате што и да прави,ако во светов се кажува само тоа што се знае би бил потполна тишина.
ТОУ! Браво Дацо!
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Шо прајме ако го утнеш името, или по твој сваќања стаиш ’’ модерно ’’ име а истото подоцна не им се допаѓа на децата ?
Кој гарантира дека во нивните очи ти нема да бидеш искомплексиран идиот, и чисто не верувам дека името и е ставено од кумот, туку дека родителите и го дале а кумот само чисто формално го кажал во црква.
Во секој случај тури му пепел на некој што се срами од сопственото име.
Па сигурен сум дека секој има омилено име , и би сакал да се вика така. На никој неможеш да му погодиш се нели?

Него муабетот ми беше за имиња од типот на Сатир , Јонче , или пак женски имиња како Евдокија и Венка. Секој би посакал да си го смени името ако се вика така.

Е сега конкретно за девојчето во случајот се вика Божанка , и комотно може да си го смени во Божана или Жане , не гледам никаква негативност во тоа. И без тоа сите ја викале Жане , така да само администрацијата ќе треба да ја менува. И баба ми се вика Катина , али тоа име и го пишува само во личната карта , сите други ја викаат Кате.
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
18
Поени од реакции
9
Шо прајме ако го утнеш името, или по твој сваќања стаиш ’’ модерно ’’ име а истото подоцна не им се допаѓа на децата ?
Кој гарантира дека во нивните очи ти нема да бидеш искомплексиран идиот, и чисто не верувам дека името и е ставено од кумот, туку дека родителите и го дале а кумот само чисто формално го кажал во црква.
Во секој случај тури му пепел на некој што се срами од сопственото име.
Site sakale jas da se vikam zana ,samo kumot se inaetil i go stavil bozanka... no site i ponatamu me vikale zana.. mene bozanka me vikale samo nastavnicite i profesorite.. i nekoj koga me mrazi :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Site sakale jas da se vikam zana ,samo kumot se inaetil i go stavil bozanka... no site i ponatamu me vikale zana.. mene bozanka me vikale samo nastavnicite i profesorite.. i nekoj koga me mrazi :)
Добро чим така викаш и како што рече дека е само формалност тогаш шо ти чуе дундето како те пишуе во лична карта или извод, нели само формалност.[DOUBLEPOST=1405969775][/DOUBLEPOST]
Па сигурен сум дека секој има омилено име , и би сакал да се вика така. На никој неможеш да му погодиш се нели?

Него муабетот ми беше за имиња од типот на Сатир , Јонче , или пак женски имиња како Евдокија и Венка. Секој би посакал да си го смени името ако се вика така.

Е сега конкретно за девојчето во случајот се вика Божанка , и комотно може да си го смени во Божана или Жане , не гледам никаква негативност во тоа. И без тоа сите ја викале Жане , така да само администрацијата ќе треба да ја менува. И баба ми се вика Катина , али тоа име и го пишува само во личната карта , сите други ја викаат Кате.
човек шо збориш сега ?
Абе какво сака нека е, колку треба некој да има ниско самопочитување и да се срами од тоа шо е па да си го менува името, што ќе смени ако си го смени името ? ќе си го смени карактерот ? Не бе пишав погоре какви личности го прават тоа .
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Site sakale jas da se vikam zana ,samo kumot se inaetil i go stavil bozanka... no site i ponatamu me vikale zana.. mene bozanka me vikale samo nastavnicite i profesorite.. i nekoj koga me mrazi :)
Јас да сум ко тебе нема да го погледнам кумот, најсериозно, сите твои сакале Жана/Снежана како и да е нема везе, а он Божанка оти на курот така му текнало само по негаво да биди.
И брат ми има ептен глупо име ама друга приказна нема врска кумот.
Памет за твоите деца ти и партнерот како ќе си одлучите така да се викаат а не кумот како ќе каже или пак од типот да биде на тато/мама името.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
Можда девојчето сака да го мени од Божанка во Божана. Нема ништо лошо тука.

Него стварно што е со тоа кумовите бе ало? Ако имам деца еден ден сам ќе решавам за тоа прашање , не некој искомплексиран идиот што сака тоа да го пренесе и на некое невино дете.

Иначе еден комшија се вика Сатир. :pos:
овака размислуваш бидеејќи живееш у ова време, порано ептен имало поштување и кумот што ке каже тоа ке биде и сите се држеле до тоа. Мислам дека потоа смениле на тоа да си одбереш од 4-5 имиња кои што ке ги напише кумот за сега на крај ради имињата ко Стојка, Перса итн ова се смени и со право мислам (y)
мислам Стојка бе :icon_lol:
што се однесува на девојчево она го претрпела више сеирот, да сум на нејзино место не би го менувал и не е до толку затуцано а и добар прекар има:pipi:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
Шо прајме ако го утнеш името, или по твој сваќања стаиш ’’ модерно ’’ име а истото подоцна не им се допаѓа на децата ?
Кој гарантира дека во нивните очи ти нема да бидеш искомплексиран идиот, и чисто не верувам дека името и е ставено од кумот, туку дека родителите и го дале а кумот само чисто формално го кажал во црква.
Во секој случај тури му пепел на некој што се срами од сопственото име.
па сигурно родителите и го одбрале штом ко бабаи и стаиле име, како и да и да го смени ова е само едно залажување ради кое секад ке осеќа тежина
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.640
Поени од реакции
81.634
Името не го даваме!!!
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Site sakale jas da se vikam zana ,samo kumot se inaetil i go stavil bozanka... no site i ponatamu me vikale zana.. mene bozanka me vikale samo nastavnicite i profesorite.. i nekoj koga me mrazi :)
Искрено, тоа нагаленото мене ми е дури и полошо од вистинското име кое го имаш. Ама најсериозно, девојче од 17 години, Жана да го викаш. :confused:
Ме асоцира на жена над 50 години, озбилно.

Знаеш ли колку полоши, поглупи имиња има од твоето? Моето е многу позаникаде од твоето (не е Маја! :D), али не го мразам доволно за да го сменам, а и немам нерви за цела процедура, мене ме мрзи да одам да си ја сменам личната и пасошот што ми се истечени од пред 3 месеци.

Најди си добар прекар, нагалено име, било што и така претставувај си се. Ич уво да не те боли.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ај сега дрвете го уште 20 страни за кумот и за родителите и за убавината на името. :facepalm:

Девојката не ве праша што мислите за менување на личното име, ниту побара да и’ правите психолошки прифил, туку за процедурата и вашите искуства со тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom