promena na sopstvenoto ime (ili prezime)

Член од
21 јули 2014
Мислења
18
Поени од реакции
9
dali go ima nekoj meneto svoeto ime? da mi kaze nesto so vrska so toa..
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Зашто би го сменила името? Протестирај кај кумот :)

Се шалам, незнам стварно зашто би си го сменила името или презимето, тоа така те крштевале и така треба да си остане, а и презимето е од генерации генерации, т.е коа ке се омажиш ке можеш да си го смениш...

Али името ми е нелогично да го мењаш
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
ПОјди во полиција ќе ти кажат што и како. Инаку треба да не си кривично осуден никогаш, да немаш ниту еден заостант долг/кредит кон фирма/банка и некои други работи кои таму ќе ти кажат. Ова за име, за презиме кога стапуваш во брак може да си го смениш ако сакаш и во што сакаш. Ако сакаш без брак тогаш исто како за име ти треба се да имаш средено...
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
18
Поени од реакции
9
Зашто би го сменила името? Протестирај кај кумот :)

Се шалам, незнам стварно зашто би си го сменила името или презимето, тоа така те крштевале и така треба да си остане, а и презимето е од генерации генерации, т.е коа ке се омажиш ке можеш да си го смениш...

Али името ми е нелогично да го мењаш
Moeto ime e staro zatoa sakam da go smenam,ima samo nekoi izmeni..site me vikaat po drugo ime,duri i kumot :D

ПОјди во полиција ќе ти кажат што и како. Инаку треба да не си кривично осуден никогаш, да немаш ниту еден заостант долг/кредит кон фирма/банка и некои други работи кои таму ќе ти кажат. Ова за име, за презиме кога стапуваш во брак може да си го смениш ако сакаш и во што сакаш. Ако сакаш без брак тогаш исто како за име ти треба се да имаш средено...
slednata gdina ke bidam polnoletna,no ne znam dali ke ima potreba da se vadi novo svidetelstvo,zdravstvena karticka,vozacka dozvola i sl.
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Баба ти сигурно не се вика Сончица, нели?

Прашај ги твоите кое е потеклото на твоето име. Ако има некакво значење нема потреба да го менуваш, барем од почит, ако имаш. Или па прави шо сакаш али мислам дека мора да си полнолетна. Сепак ќе мора да менуваш сè. Не е како на филмовите. Лични податоци менуваш.

Него и ја да неам среќа у љубовта, а да се викам "лове сонгс" би ми било жал. :(
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
18
Поени од реакции
9
Баба ти сигурно не се вика Сончица, нели?

Прашај ги твоите кое е потеклото на твоето име. Ако има некакво значење нема потреба да го менуваш, барем од почит, ако имаш. Или па прави шо сакаш али мислам дека мора да си полнолетна. Сепак ќе мора да менуваш сè. Не е како на филмовите. Лични податоци менуваш.

Него и ја да неам среќа у љубовта, а да се викам "лове сонгс" би ми било жал. :(
Imeto e na baba mi,zatoa taka go stavile :D no taa se vika bozana a mene bozanka me stavile a site me vikaat..( ne e vazno kako) :D
inaku ne te razbrav bas vo vrska so imeto (love songs)[DOUBLEPOST=1405951614][/DOUBLEPOST]
Колку треба некој да е искомплексиран без нималку самодоверба за да си го смени името ?
Нема ништо подолно пониско и по малограѓанско од тоа некој да се срами од сопственото име притоа и да го менува, не знам мене ми делува ретардирано кога ќе слушнам нешто вакво, не сериозно колку треба да немаш никакво само почитување за да направиш такво нешто колку треба да си пореметен психички за да менуваш име колку треба да си лесно подложен на туѓи влијанија и мислења за да тоа ти го ремети животот до тој степен за да идеш и самиот да си одбираш како сакаш да се викаш само затоа што неколку души ти стегале ремет за името или пак у друшто те зезале за истото,КАРАКТЕР 0 !?
Тоа ми доаѓа дури и полошо од транвестит или оние што си го менуваат полот,земаат бугарски пасош итн итн итн.
И утре како ти очекуваш од таква личност да биде стабилна за било што во живот.
Hmm.Jas ne razmisluvam taka..Imeto ne e nesto vazno vo zivotot,, Toa e samo formalnost
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Ама имај на памет дека и ке ти биде ептен глупо, 18 години си била една, сеа си друга.
Не си се видела со другар/другарка бајаги време и ке ти речат кај си бе Божанка, еј не сум Божанка сеа сум Митра (карикирам). Глупо изгледа.
Добро ти е името,што му фали? не се занесувај со глупости.
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
18
Поени од реакции
9
Mene site me poznavaat pod drugoto ime ,ne kako bozanka :D duri i koa se zapoznavam go kazuvam drugoto ime.. od mala mene site sa me vikale taka i ne sum naviknata na imeto bozanka[DOUBLEPOST=1405952296][/DOUBLEPOST]T
@wot Одма да се изјасни за имево :D

Ти не размислуваш,како може име да е само формалност ? Утре и бракот децата сопругот здравјето и среќата на твојте најблиски ќе биде само формалност ?
Toa e nesto drugo
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Жане те викаат нагалено а сакаш да го смениш од Божанка во Божана?

Воошто не се лоши имињата, не се ставај во голгота по нашиве шалтери за џабе. Претставувај се како сакаш.
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
18
Поени од реакции
9
[DOUBLEPOST=1405952650][/DOUBLEPOST]
Жане те викаат нагалено а сакаш да го смениш од Божанка во Божана?

Воошто не се лоши имињата, не се ставај во голгота по нашиве шалтери за џабе. Претставувај се како сакаш.
Bozanka mi e vistinskoto no zana me vikaat... a kolku ke cini seto toa?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Classic kajgana

Доаѓаш за совет, си идеш со комплекси за себе и теории на заговор за Илуминати, Ареа 51, Месечината 1969, JFK...
 
Последно уредено:
S

staycalm

Гостин
Аман бе луѓе девојчето праша само за формалностите не мора одма карактер, комплекси и 300 глупости да мешате пошо некој сака да си го смени името. Сака да го смени нека си го смени аман не гледам причина зашо да се мешате у тоа вие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom