promena na sopstvenoto ime (ili prezime)

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.900
Поени од реакции
10.525
и ти немора да го дрвиш на секоја тема што е правилно и како треба али па го дрвиш :гик:
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Ако не е тајна како сакаш да се прекрстиш т.е у кое име?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Можеш да смениш само име и помалку трошкови,а ако смениш и презимето е тоа повеќе дополителни трошкови ,е сега ме боли срцето оти го менуваш името бидејќи грчиштата се тријат раце и се кикотат оф леле ужас.:facepalm:
Патем што им фали сегашново име тоа е оригинално изворно име за разлика од сегашните генерации кое не ни личат на македонски освен исклучоци и погледнете шипците тие се пример тие си почитуваат имињата од нивните предци.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.154
Поени од реакции
107.567
Колку сака нека сум ментален, секташ, психопат, карактер 0, потпаѓач под туѓо влијание, искомплексиран, ментален, недозреан, ретардиран, малоумноик, имбецил, глуп, коњ, наркоман, пијаница, болен ама Божанка мењам па свет нека се преврти ако сака. :D

Тука би ги додал и Параскева, Петкана, Перса, Милентија, Жикица, Богица, Живка, Сотир и сл. :D
Тука би ја додал и Хризантема, име кое го видов лани на вести, кога покажаа една земјоделка од Струмица.
Хризантема :facepalm: Боље у Баобаб ќе се прекрстам.

А иначе новиов тренд на ставање 50 имиња ептен ми иде на живци. Ана Марија Стефанија Стојановска. Озбилно? Па мајка и додека викне по неа оваа може да го реши спорот со името и да открие каде е паднат малезискиот авион.
Иам една другарка што иде со дечко што има 350 имиња. Ја реметам за зборењето по телефон, додека му каже: Чао, Марио Стефан Андреј Михаил Трајче ќе дојде време за да стане на работа. :D
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
18
Поени од реакции
9
Лелее како што ги читам вашите објави се повеке се разубедувам за да не го менам :D Inace navistina li mislite deka imeto zana ne bi mi odgovaralo za koga ke bidam postara ? :D
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Колку сака нека сум ментален, секташ, психопат, карактер 0, потпаѓач под туѓо влијание, искомплексиран, ментален, недозреан, ретардиран, малоумноик, имбецил, глуп, коњ, наркоман, пијаница, болен ама Божанка мењам па свет нека се преврти ако сака. :D

Тука би ги додал и Параскева, Петкана, Перса, Милентија, Жикица, Богица, Живка, Сотир и сл. :D
Си слушнал за имињата Автономка, Аргија, Кумјана, Ефа, Аника, Тена, Нашка?

Е, тоа се гигантски во однос на твоите :Д
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Лелее како што ги читам вашите објави се повеке се разубедувам за да не го менам :D Inace navistina li mislite deka imeto zana ne bi mi odgovaralo za koga ke bidam postara ? :D
Не, јас мислев за тоа дека сега кога си девојче, не ти одговара, барем според мене.
Сега можат Жане да те викаат, Жана понатака. :)
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
18
Поени од реакции
9
Da vi kazam sega.. Denes podnesov baranje :) temava se zavrsi.. jas samo popolniv baranje i plativ ,drugata rabota od tamu ke ja sredat :LOL: :happy:
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
добро нека не ја затварат одма темата да почекаме кога ке заврши процедурата да кажеш што како дали е се во ред :D

и како ке се викаш?
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
460
Поени од реакции
461
Кога веќе менуваш име со сите фанфари, барем нека биде некое подобро. И Жана е од ист калибар.
И само за да си „олесниш“ демек во приватниот живот каде сите те викале Жана, ти ќе си го менуваш официјалното име, и со тоа непотребно ќе си комплицираш во сите официјални работи во понатамошниот живот. Замисли секаде каде што треба документ од пред промената на името, сведителства или какви и да биле слични документи, ти треба да доставуваш и изјава за менувањето на името, дека се работи за истата личност, потпишано од нотар. За запишување на секој семестар на факултет, па после кога ќе земаш дипломи, и така натаму и така натаму.
Убаво рекоа, кога веќе имињата се слични, Жана нека ти стои како опција за надимак. Нема пријателите да ти прават проблем зошто во лична карта официјалното родено име ти е со мала варијација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom