Premier League - Season 2020/2021

Кој ќе биде шампион во сезоната 2020/2021?


  • Вкупно гласачи
    166
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
пред некој ден прочитав дека е можно Мартинез од Вила да брани за Англија, ама не обратив пажња на изворот. Ваљда ништо озбилно.
Трета светска војна ќе избие Аргентинец да заигра за Англија и обратно :D
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Кратка доминација со целосно фијаско после тоа. Изгубен е во фудбалот во последниве 7-8 години. Фудбалскиот Лико Червар.
Му се поклопија коцките во тие сезони и имаше среќни победи во натпревари во кои беше надиграна неговата екипа. Кога освои со Порто, освен во осмина финале со Јунајтед, играше со Лион, Депортиво, па Монако, а во група беше втор зад Реал, пред Марсеј и Партизан. Потежок пат имаат шампионите до титула во ЛЕ. Плус, тотално недопадлив анти-фудбал, иако имаше играчи за повеќе. Во полуфинале со Депортиво, ниедна шанса немаа (и двете екипи), победија со гол од пенал и најсмешниот црвен картон кој го доби Андраде на првата утакмица.
Брат, ПОРТО.
Крај на муабетот.

Да не се лажеме, и за Пеп и Зидан може да кажуваме приказни, иако тоа нема да им ги поништи титулите и успесите.
Пеп у Баерн и Сити е под очекувања,
Баерн ќе доминира во Бундес и со чистачот за тренер, која машинерија беа само, под Пеп ми беа тапа за глеање, вовово освоил Бундес браво. Во Сити сега наследи шампионски тим, потроши околу 1 милијарда на играчи and yet најголем успех му е освоена ПЛ.

Сеа можеме и 100 страни да изнапишеме околу Пеп и Мурињо споредби и двајцата да бидеме у право, нема поента.
Мурињо за мене увек ќе си биде класа тренериште. Порто, Челзи и најбитно Интер 2010. Пеп си газеше со Барса, Баерн и Сити. Мурџо со Порто, Челзи и Интер. Сепак има разлика.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Пеп у Баерн и Сити е под очекувања,
Баерн ќе доминира во Бундес и со чистачот за тренер, која машинерија беа само, под Пеп ми беа тапа за глеање, вовово освоил Бундес браво. Во Сити сега наследи шампионски тим, потроши околу 1 милијарда на играчи and yet најголем успех му е освоена ПЛ.
Како го кажа ова, како ПЛ да е на ниво на португалска или турска лига. Демек мал успех е две титули (на пат и трета) во лигата со најсилна конкуренција.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Како го кажа ова, како ПЛ да е на ниво на португалска или турска лига. Демек мал успех е две титули (на пат и трета) во лигата со најсилна конкуренција.
Па тоа беше поентата дека ако сакаме може и за другите да збориме така како што се збори за Мурињо. Вовово освоија и Пелегрини и Манчини, големо чудо.

Не само за него, за било кој тренер може да немате добро мислење, може да не ви се свиѓа неговиот стил, играта која ја имаат неговите тимови, било што. Ама да му го оспорувате целиот успех поради тоа е тешка глупост.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Како го кажа ова, како ПЛ да е на ниво на португалска или турска лига. Демек мал успех е две титули (на пат и трета) во лигата со најсилна конкуренција.
Кој спин го мавна тука човече...
Оќе, ајде вака.
Пеп е менаџер на Сити од 1ви јули 2016 година.
Прва сезона му е 16/17. Сега сме 20/21. 5та сезона во Манчестер Сити му е. 2 од 4 титули има сега за сега.
16/17 - 215 милиони потрошени
17/18 - 317.5 милиони потрошени
18/19 - 78.5 милиони потрошени
19/20 - 159.5 милиони потрошени
И оваа 20/21 само 159 милиони потрошени.

Значи за 4 сезони, 2 титули и 770.5 милиони дадени за играчи.
Или за 5 сезони, 3 титули и 929 милиони потрошени на играчи. Значи најмалце што некој може да очекува од вака амбициозен тим што троши ко луд е 2 титули во 4 сезони.
Лига на Шампиони и покрај 929 милки сеуште нема. Најдобар успех ако не се лажам полу финале е.

Не му ги оспорувам тие 2 титули, ниту пак третава (прочитај цел пост погоре), само очекувано беше да доминираат, да газат.
Нормално дека не е лесно да се освои титула во Англија, ти треба и тим јак и среќа да те послужи (повреди и сл), прејака конкуренција и се тоа, никој не оспорува само брале на таа пара, 532.5 милиони за 2 години (17/18 им е прва титула со пеп) и нормално е да очекуваме титула.



За крај, никој нема да каже дека ПЕП е ЛОШ менаџер, глупо е да се споредуваат Пеп, Зидан, Мурињо, Клоп итн. Сите биле во различни ситуации и под различни околности освојувале или разочарувале на некој фронт. :D





Донев еве убаво објасни што ми беше поентата :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
За крај, никој нема да каже дека ПЕП е ЛОШ менаџер, глупо е да се споредуваат Пеп, Зидан, Мурињо, Клоп итн. Сите биле во различни ситуации и под различни околности освојувале или разочарувале на некој фронт. :D
Донев еве убаво објасни што ми беше поентата :)
Ксиксо, немој ваќе! Од сите овие што ги наброја само Мурџо има потонато, кај е да е и во Тотенхем ќе го крка! Пеп има шанса, оваа година ќе каже. А за чадорот што си го одбрал, си се зае*ал, ќе почне Челзи да губи, ќе го снема ќе остаеш гол на дождот :cenzura:
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Ксиксо, немој ваќе! Од сите овие што ги наброја само Мурџо има потонато, кај е да е и во Тотенхем ќе го крка! Пап има шанса, оваа година ќе каже. А за чадорот што си го одбрал, си се зае*ал, ќе почне Челзи да губи, ќе го снема ќе остаеш гол на дождот :cenzura:
Поентата беше да не дојде до глупи споредби. Пошо и за пеп и за мурџо може да се "јаде гомна" и да им се одземаат заслуги. :)



За Мурињо се согласувам дека е паднат, нема да пробувам да бранам или да барам објаснувања. Ја си го поштуем и за мене секогаш ќе биде класа треЊер.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Па тоа беше поентата дека ако сакаме може и за другите да збориме така како што се збори за Мурињо. Вовово освоија и Пелегрини и Манчини, големо чудо.

Не само за него, за било кој тренер може да немате добро мислење, може да не ви се свиѓа неговиот стил, играта која ја имаат неговите тимови, било што. Ама да му го оспорувате целиот успех поради тоа е тешка глупост.
Јас никако не му ги оспорувам успесите на Мурињо, ама стварните успеси. Периодот во Порто и првиот мандат во Челзи никој не може да му ги оспори. Секако и во Интер, најмногу поради ЛШ, во Серија А немаше некоја конкуренција.

Јас се вмешав во дискусијата кога почнаа коментари како "два пати ја одучи Барса на Пеп од играње фудбал" што немаат допирна точка со реалноста. Да не се повторувам за периодот во Реал, каде ни од далеку не ги исполни целите за кои беше доведен.
Автоматски споено мислење:

Кој спин го мавна тука човече...
Оќе, ајде вака.
Пеп е менаџер на Сити од 1ви јули 2016 година.
Прва сезона му е 16/17. Сега сме 20/21. 5та сезона во Манчестер Сити му е. 2 од 4 титули има сега за сега.
16/17 - 215 милиони потрошени
17/18 - 317.5 милиони потрошени
18/19 - 78.5 милиони потрошени
19/20 - 159.5 милиони потрошени
И оваа 20/21 само 159 милиони потрошени.

Значи за 4 сезони, 2 титули и 770.5 милиони дадени за играчи.
Или за 5 сезони, 3 титули и 929 милиони потрошени на играчи. Значи најмалце што некој може да очекува од вака амбициозен тим што троши ко луд е 2 титули во 4 сезони.
Лига на Шампиони и покрај 929 милки сеуште нема. Најдобар успех ако не се лажам полу финале е.

Не му ги оспорувам тие 2 титули, ниту пак третава (прочитај цел пост погоре), само очекувано беше да доминираат, да газат.
Нормално дека не е лесно да се освои титула во Англија, ти треба и тим јак и среќа да те послужи (повреди и сл), прејака конкуренција и се тоа, никој не оспорува само брале на таа пара, 532.5 милиони за 2 години (17/18 им е прва титула со пеп) и нормално е да очекуваме титула.



За крај, никој нема да каже дека ПЕП е ЛОШ менаџер, глупо е да се споредуваат Пеп, Зидан, Мурињо, Клоп итн. Сите биле во различни ситуации и под различни околности освојувале или разочарувале на некој фронт. :D




Донев еве убаво објасни што ми беше поентата :)
Види, факт е дека и на форумов, а и општо во секојдневни муабети Пеп е најоспоруваниот тренер и на моменти тоа изгледа дури и смешно. А доволно е само да ги прочиташ коментарите тука на форумот и ќе ти стане јасно дека тоа влече корен од периодот на доминација со Барса кога да сме реални им наби комплекси на многу навивачи на други екипи.

Јас лично како фан на Барса се имам изнаслушано еден куп работи. Прво муабетот беше дека заслужен за успесите на Пеп бил Рајкард. Ај види од денешна перспектива колку смешно звучи тоа. Па се збореше дека во друг тим нема да освои ништо. Па се оспоруваше цел период во Баерн, па сега секој успех со Сити се омаловажува.

Од овие муабети само за Баерн се согласувам до некаде. Не дека таму беше лош ама факт е дека дома немаше конкуренција а ЛШ не освои. За мене беше и грешен потег што отиде во Баерн во тој момент.

Ама Сити е друга приказна. Тука веќе остави голем печат на екипата, им створи победнички менталитет и им создаде подлога за повеќегодишна доминација во ПЛ. Нешто што претходно го немаа. Е сега за сега во ЛШ нема успех ама тоа може за секунда да се смени.

Ама после се сигурен сум дека и оваа година Сити да освои ЛШ (а втори фаворити се после Баерн) пак ќе се најдат такви што ќе викаат дека Пеп е превара.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Јас никако не му ги оспорувам успесите на Мурињо, ама стварните успеси. Периодот во Порто и првиот мандат во Челзи никој не може да му ги оспори. Секако и во Интер, најмногу поради ЛШ, во Серија А немаше некоја конкуренција.

Јас се вмешав во дискусијата кога почнаа коментари како "два пати ја одучи Барса на Пеп од играње фудбал" што немаат допирна точка со реалноста. Да не се повторувам за периодот во Реал, каде ни од далеку не ги исполни целите за кои беше доведен.
Автоматски споено мислење:



Види, факт е дека и на форумов, а и општо во секојдневни муабети Пеп е најоспоруваниот тренер и на моменти тоа изгледа дури и смешно. А доволно е само да ги прочиташ коментарите тука на форумот и ќе ти стане јасно дека тоа влече корен од периодот на доминација со Барса кога да сме реални им наби комплекси на многу навивачи на други екипи.

Јас лично како фан на Барса се имам изнаслушано еден куп работи. Прво муабетот беше дека заслужен за успесите на Пеп бил Рајкард. Ај види од денешна перспектива колку смешно звучи тоа. Па се збореше дека во друг тим нема да освои ништо. Па се оспоруваше цел период во Баерн, па сега секој успех со Сити се омаловажува.

Од овие муабети само за Баерн се согласувам до некаде. Не дека таму беше лош ама факт е дека дома немаше конкуренција а ЛШ не освои. За мене беше и грешен потег што отиде во Баерн во тој момент.

Ама Сити е друга приказна. Тука веќе остави голем печат на екипата, им створи победнички менталитет и им создаде подлога за повеќегодишна доминација во ПЛ. Нешто што претходно го немаа. Е сега за сега во ЛШ нема успех ама тоа може за секунда да се смени.

Ама после се сигурен сум дека и оваа година Сити да освои ЛШ (а втори фаворити се после Баерн) пак ќе се најдат такви што ќе викаат дека Пеп е превара.
За првиот болд, Фан на Интер here хехе :D

Пеп го поштувам ко тренер, лошо е што и го преувеличуваат и го потценуваат, нормално зависи со кој правиш муабет. Околу неговиот ангажман во Сити мислам дека е просек, ништо специјално, ништо што и друг добар тренер не би го изборил со тие финансии, во тој временски период. Сепак тоа е мое лично мислење.

Околу Баерн и двајцата ќе се сложиме дека тоа му беше грешка, таму буквално беше под просек. Со тој тим, тој германски менталитет (на сите ни е јасно кој е и што е Баерн Минхен) он успеа само Бундес да земе, далеку од тоа дека нема Пеп квалитет за повеќе или дека Баерн немаше квалитет за повеќе.

За вториот болд, Сити е еден од фаворитите за ЛШ, и Псж исто така. На хартија кога ќе ги видиш едни од поквалитетните екипи се. Пак ќе кажам, јас секоја сезона очекувам Сити да атакува на титула, не би ме изненадило и сезонава да освои, буквално се зависи од нив (како клуб). А за хејт, тролање и се тоа нормално е да се најде некој што ќе каже „превара е бе ќељаицата“. Исто ко што е нормално некој што го хејта Мурињо да каже „Де бе со Порто освоил ЛШ големо чудо“.

Околу Рајкард, мислам дека имал доста голема улога во оформувањето на Пеп како тренер, и не гледам ништо лошо во тоа. А за филозофијата што ја фураше Пеп со Барселона па и понатека во кариерата не би сакал да навлагам. :)
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.498
Абе што сте се напнале дека му се оспоруваат успесите на Мур, никој нормален не го прави тоа. Работата е што е тоа минато свршено, пропо дечкото и долго време не може да се вброи во актуелните најдобри. Завршена приказна е иако тврдите дека има уште што да каже-нема. Ќе јаде клоца од Тотенхем и следно може Рома,Валенсија и надолу. Врвен тим не верувам да го ангажира повеќе. Евентуално и Атлетико после Чоло хахах. Без хејт пишувам,изгубен ми е без знаци за да се врати.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.730
Поени од реакции
11.565
Факт е дека ЛШ е најпрестижниот и најважен клубски трофеј ама сепак е турнирско натпреварување и освен ако не си ептен подобар од противниците (Баерн лани, Шпанија 2008-2012) ти треба и среќа за да го освоиш и е малце неблагодарно успесите на еден тренер да се оценуваат само врз база на резултатите во ова натпреварување. Нити Зидан е подобар тренер од САФ ради тоа што има многу боље успех од него у ЛШ, нити пак Ди Матео не е боље тренер од многу што имаат пробано а никогаш не освоиле ЛШ.

Јасно е дека арапите Пеп примарно го донесоа за да им донесе ЛШ и јасно е дека Сити до моментов нема освоено ЛШ заради неговите експерименти у нокаут фаза, ама за мене пример освојувањето на 198 поени у 2 сезони, освојувањето на секој можен англиски трофеј, буткањето на поголемиот број од рекордите у пл и фактот што најдобрата лига у свет у 3 од 5 сезони ја напраи да изглеа као шкотско првенство е еднакво важно као и освојувањето на ЛШ.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
Факт е дека ЛШ е најпрестижниот и најважен клубски трофеј ама сепак е турнирско натпреварување и освен ако не си ептен подобар од противниците (Баерн лани, Шпанија 2008-2012) ти треба и среќа за да го освоиш и е малце неблагодарно успесите на еден тренер да се оценуваат само врз база на резултатите во ова натпреварување. Нити Зидан е подобар тренер од САФ ради тоа што има многу боље успех од него у ЛШ, нити пак Ди Матео не е боље тренер од многу што имаат пробано а никогаш не освоиле ЛШ.

Јасно е дека арапите Пеп примарно го донесоа за да им донесе ЛШ и јасно е дека Сити до моментов нема освоено ЛШ заради неговите експерименти у нокаут фаза, ама за мене пример освојувањето на 198 поени у 2 сезони, освојувањето на секој можен англиски трофеј, буткањето на поголемиот број од рекордите у пл и фактот што најдобрата лига у свет у 3 од 5 сезони ја напраи да изглеа као шкотско првенство е еднакво важно као и освојувањето на ЛШ.
И плус тоа што конкуренцијата е претешка и лигата прејака ПЛ веќе полека станува трофеј на нивото на ЛШ и е доволен престижно да ја освоиш лигата за да добиеш некаква почит...а камоли три пати во 5 сезони.

Бидејќи како што тргнало секој натпревар во ПЛ ќе биди дерби...нереално се засилуваат сите клубој и агресивно вложваат во своите екипи
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom