Premier League - Season 2019/2020

Кој ќе биде шампион 2019/2020 во ЕПЛ?


  • Вкупно гласачи
    259

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
10.950
Поени од реакции
8.596
Што е тука лошото?
Како шо е лошото? Почнува нова акција, се креира и по некоја случајност клават гол. И како шо кажа @dragonsky психички ги убива за остатокот од мечот.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
16
Поени од реакции
6
Психички ги убива Борнмут
Наместо да прекине порано да види што како чекал цела акција.
Ако Борнмут не дале гол дали ќе се прекинело за да видиме дали има пенал?

Што ако Борнмут 10 минути граделе акција и топката останала во игра? Дали после 10 минути ќе требало да видат дали имало пенал ако дури после 10 минути топката отиде во гол аут?
Апсолутно точно е дека вар ги убива повеќето фудбалски "моменти", НО при овие услови, при овие правила, нема ништо погрешно во денешната одлука. Е сега како влијае тоа и како го доживуваат фудбалерите и ние фановите е сосема друго. Ни мене не ми се допаѓа воопшто, мојот коментар беше во насока на тоа дека технички 100% чиста одлука. Кога пиша Кико најлошото од вар мислев алудира на грешка. А теоретски да, после 10мин треба истото...
Да се надополнам, не е ова прв случај, во италија имаше скоро и беше прокоментирано од доста експерти
 

ziak92

Weezy
Член од
21 ноември 2007
Мислења
9.450
Поени од реакции
6.786
Психички ги убива Борнмут
Наместо да прекине порано да види што како чекал цела акција.
Ако Борнмут не дале гол дали ќе се прекинело за да видиме дали има пенал?

Што ако Борнмут 10 минути граделе акција и топката останала во игра? Дали после 10 минути ќе требало да видат дали имало пенал ако дури после 10 минути топката отиде во гол аут?
Проблемот е што во вакви ситуации треба многу брзо ВАР судиите да пресечат и да сигнализираат прекин на играта и судење на пенал.
Не треба да се прекинува играта за да ВАР судиите комотно да прегледуваат снимка. Што ако не е пенал на пример и се спречи контра или опасна акција со можност за гол?
Има доста недостатоци во спроведувањево на ВАР.

Наидов и на едно интересно прашање и ме замисли и мене и држи вода. Зошто со ВАР не би се прегледувало спорна ситуација во случај на погрешно доделен корнер/аут/прекршок чиј прекин подоцна би резултирал со погодок? Се случува нели да се додели корнер кој објективно не е корнер, но ете по тој изведен корнер падне гол...зошто тука со ВАР да не се разгледува ситуацијата.
 
На врв Bottom