Premier League - 2023/2024

Шампион за 23/24 ќе биде?


  • Вкупно гласачи
    230
Член од
28 мај 2023
Мислења
152
Поени од реакции
152
И шо фајде кога Пеп си зеде 5 титули, а Клоп ќе остане познат по бизарните плачипичка изјави.
ПС 1 натпревар е разликата така да може да се смени то . :D
Без разлика ќе биде нерешено ако се смени тоа, за да се адаптираш кон некого тој некој треба да е подобар од тебе. А ако титули се мерило за да направиш револуција тогаш Венгер ти отпаѓа од револуционерите :)
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.965
Поени од реакции
7.503
Без разлика ќе биде нерешено ако се смени тоа, за да се адаптираш кон некого тој некој треба да е подобар од тебе. А ако титули се мерило за да направиш револуција тогаш Венгер ти отпаѓа од револуционерите :)
Венгер е најзаслужен за промена на фудбалот во Англија, пред него после уткамица висеа по пабови фудбалерите.
Ок кажи што смени Клоп за да има влијание на фудбалот? Што го оправи Ливерпул?
Автоматски споено мислење:

ПС се надевам сега потценетиот Брендон Роџерс ќе им се врати на скаусерите, пошто очигледно родени се еден за друг. :D
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.436
Поени од реакции
23.023
Го сменив со Жиру.
Многу некако ми личи дека ко мртов коњ ќе биде :D
Дарвин све ќе промаши, па дури и тебе.
За квалитетите на господинот Жиру еве на темава можат да потврдат и навивалите на Арсенал и Челзи.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.030
Поени од реакции
7.646
Член од
28 мај 2023
Мислења
152
Поени од реакции
152
Ок кажи што смени Клоп за да има влијание на фудбалот? Што го оправи Ливерпул?

Ти кажа Kobe, гегенпресинг, би додал и усовршување на лажна 9ка и популаризирање на 4-3-3. Неретко слушам коментатори кога некој тим ќе прави пресинг да речат дека играат Heavy metal football, со асоцијација на изјавата од Клоп, баш тоа укажува дека придонел нешто за фудбалот по што ќе биде запамтен, исто како што е Fergie time за SAF, едноставно оставиле белег врз фудбалот. Мојш да си фан на Гвардиола, или носталгичен кон САФ и Венгер, ама да негираш дека Клоп не е на нивно ниво нема никаква логика.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.144
Поени од реакции
56.340
Иначе генгенпресен де е изум на Клоп. ;)
Па чив е?
На Рагник и сите негови 0 успеси? или тика така фудбалот на Пеп, тактичките импровизации, движењето на цела екипа у непостоечка формација, на Биелса и на Тата Марино ли се?
Таквиот пресинг сигурно па не е ни на Рагник.

Кажи еден тренер моментално што има боље контра напад од Клоп. Па и од кога сакаш, не мора да е моментално.
Прајм Мур и до негде Ферги кога бркаше победи у утакмици кајшто не иде глатко.
Али ни двајцата го немале тој интензитет што го носи Клоп у сите 90 минути. Ко трилер филм да гледаш, нон стоп под притисок и интензитет.

Греота е да се негира Клоп од бајати субјективни причини и лејм аргументи од типот 2 титули, плачења, жалења, а да се фали Венгер кој можеби е пионер на плачењето.
Не мора ни да се споредуваат, која е потребата да се споредува тренер што работел минативе 10 години со тренер кој се пензионирал пред 10 години. Ај ако не и Базби, Шенкли, Пејс и компанија да ги споредуваме. Секој тренер у својата генерација, има периоди, етапи на лигава, секој со своето.
А Клоп со сигурност е еден од најдобрите тренери у новава генерација на тренери у Премиер лигата.
Сигурно нема Манчини, Пелегрини, Сари, Конте, Раниери да ги памтиме.
 
Член од
28 мај 2023
Мислења
152
Поени од реакции
152
Јас тука најповеќе уживав, Господ здравје и бериќет да му дај :LOL:
Трауми хахах, се до оваа утакмица навивав за Атлетико во Шпанија. Ама страшно копиле испадна Симеоне и го замразив. За да биде се полошо, утредента се прекинаа сите првенства поради ковидот, оваа беше последна утакмица во Европа што се одигра пред полн стадион. Лоши времиња хахха
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.965
Поени од реакции
7.503
Ок кажи што смени Клоп за да има влијание на фудбалот? Што го оправи Ливерпул?

Ти кажа Kobe, гегенпресинг, би додал и усовршување на лажна 9ка и популаризирање на 4-3-3. Неретко слушам коментатори кога некој тим ќе прави пресинг да речат дека играат Heavy metal football, со асоцијација на изјавата од Клоп, баш тоа укажува дека придонел нешто за фудбалот по што ќе биде запамтен, исто како што е Fergie time за SAF, едноставно оставиле белег врз фудбалот. Мојш да си фан на Гвардиола, или носталгичен кон САФ и Венгер, ама да негираш дека Клоп не е на нивно ниво нема никаква логика.
И што сакаш да кажеш дека Кристал палас и Евертонигра генгенпресен?
Да Клоп да биде асоциран со Венгер и Ферги му треба повеќе успех тоа што покажа не е доволно да го ставам у GOAT.
Автоматски споено мислење:

Па чив е?
На Рагник и сите негови 0 успеси? или тика така фудбалот на Пеп, тактичките импровизации, движењето на цела екипа у непостоечка формација, на Биелса и на Тата Марино ли се?
Таквиот пресинг сигурно па не е ни на Рагник.

Кажи еден тренер моментално што има боље контра напад од Клоп. Па и од кога сакаш, не мора да е моментално.
Прајм Мур и до негде Ферги кога бркаше победи у утакмици кајшто не иде глатко.
Али ни двајцата го немале тој интензитет што го носи Клоп у сите 90 минути. Ко трилер филм да гледаш, нон стоп под притисок и интензитет.

Греота е да се негира Клоп од бајати субјективни причини и лејм аргументи од типот 2 титули, плачења, жалења, а да се фали Венгер кој можеби е пионер на плачењето.
Не мора ни да се споредуваат, која е потребата да се споредува тренер што работел минативе 10 години со тренер кој се пензионирал пред 10 години. Ај ако не и Базби, Шенкли, Пејс и компанија да ги споредуваме. Секој тренер у својата генерација, има периоди, етапи на лигава, секој со своето.
А Клоп со сигурност е еден од најдобрите тренери у новава генерација на тренери у Премиер лигата.
Сигурно нема Манчини, Пелегрини, Сари, Конте, Раниери да ги памтиме.
Море каде пишав дека Клоп е лош менаџер?
Што се однесува за генгенпресен, не е Рагник што го измислил генгенпресен.
Feyenoord and Ajax implementing a counter-press under coaches Ernst Happel and Rinus Michels respectively. Klopp is undoubtedly the most famous example of a successful gegenpress in the 21st century, but the man himself has named several men who influenced his style. Klopp's former coach and mentor, Wolfgang Frank, was the coach that he said had influenced him the most.
Пишав преходно еден од најдобрите менаџери во последните 10 години, али му фали повеќе успех за да го ставиме во GOAT.
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.079
Поени од реакции
4.444
Јас тука најповеќе уживав, Господ здравје и бериќет да му дај :LOL:
Најголем момент на Симеоне во ЛШ. 90мин бункер колмунирано со мозочен удар на голманот.
Додека други се радуваат на ЛШ титули, ти на една победа. Ај оваа година може ќе успеете да елиминирате уште еден великан па ќе се радуваш пак.
 
Член од
28 мај 2023
Мислења
152
Поени од реакции
152
И што сакаш да кажеш дека Кристал палас и Евертонигра генгенпресен?
Да Клоп да биде асоциран со Венгер и Ферги му треба повеќе успех тоа што покажа не е доволно да го ставам у GOAT.
Па не ама јас не велам дека го револуционира фудбалот, ама велам дека како тренер остави исти белег како Гвардиола. Двајцата заедно го направија интересен фудбалот во Европа, со една разлика што Клоп секогаш земал underdogs клубови и им пркосел на сите. За разлика од Пеп којшто земал веќе шампионски тимови. Девет години веќе не е во Бундеслига и сеуште неговиот Дортмунд е последен тим што ја освојл лигата а да не е Баерн. Тоа ти кажува најдобро каков пат минал за да стигде до успеси.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.965
Поени од реакции
7.503
Па не ама јас не велам дека го револуционира фудбалот, ама велам дека како тренер остави исти белег како Гвардиола. Двајцата заедно го направија интересен фудбалот во Европа, со една разлика што Клоп секогаш земал underdogs клубови и им пркосел на сите. За разлика од Пеп којшто земал веќе шампионски тимови. Девет години веќе не е во Бундеслига и сеуште неговиот Дортмунд е последен тим што ја освојл лигата а да не е Баерн. Тоа ти кажува најдобро каков пат минал за да стигде до успеси.
Нека ме дематира нека отиде у Шпанија и у Реал нека освои повеќе титули па ќе правивме муабет. А иначе и у Германија еве и Алонсо ја доминира, проблемот таму е што Баерн нема конкуренција и цела лига му е фарма на Баерн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom