Premier League - 2023/2024

Шампион за 23/24 ќе биде?


  • Вкупно гласачи
    230
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.008
Поени од реакции
10.697
Клоп повише направи во девет години отколку Венгер во триесет...
Таков е впечатокот зашто негова несреќа беше да биде во исто време со Ферги :D
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.398
Поени од реакции
8.384
Таков е впечатокот зашто негова несреќа беше да биде во исто време со Ферги :D
Нема врска, од џеб го пишав тоа така, сепак според мене не е, ама страшно ме нервира што се хејта еден од подобрите тренери во ПЛ во последните 10 години.
Автоматски споено мислење:

Вадењето на навивачите на Јунајтед и Арсенал со Ферги и Венгер кои се минато го поистоветувам со вадењето на црнците со времето кога биле робови...
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.079
Поени од реакции
4.444
и шо оти правиш споредби кој тренер колку титули освоил, шо се обидуваш да докажеш не ми е јасно?

Еве ти една споредба Клоп има ист број на ПЛ титули во 9 години како тренер на ЛИВЕРПУЛ, колку Раниери што има ПЛ титули за 2 години ко тренер на Лестер.

И воа го прави Клоп=Раниери, а реално Клоп е доктор за Раниери
Зошто споредуваш само едно првенство, односно вртиш како тебе ти одговара?

Дај го свртиме малце муабетот, во ЛШ Клоп 1, Венгер 0. И воа го прави Клоп>Венгер.

Или пак споредиме првенства, Венгер 4 за 30год, Клоп 3 за 15год. Ако освои и годинава ќе се израмни и во тоа и на Венгер ќе му останат само куповите како повеќе.

И двајцата треба да се сметат за greatest во историјата на ПЛ. Едниов ги извади Арсенал од бездната, другиот Ливерпул. Ама не на Клоп да му се деградира успехот зошто бил плачко на прес конференции. Па ајде на Венгер да му го деградираме успехот зошто измислува глупи правила од кога се пензионираше.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.398
Поени од реакции
8.384
Ако гледаш фудбал од 2013 тогаш да. :D
Види погоре што дополнително пишав.

Не оспорувам дека Ферги е најдобар тренер во историјата на ПЛ, а Венгер еден од подобрите, ама минато се веќе, а факт е дека Клоп е еден од подобрите тренери во ПЛ последните десет години, нешто што вие со минатото сакате да го потиснете.
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2023
Мислења
152
Поени од реакции
152
Таков е впечатокот зашто негова несреќа беше да биде во исто време со Ферги :D
Камо среќа Клоп да беше во ера на Ферги а не во ера на Гвардиола и неговите чит кодови. Ферги никогаш во 30 години не освои над 92 бодови, Клоп имаше 3 пати над 92 бода и освои само една ПЛ. Немој да ми кажеш дека во ера на Ферги ПЛ била покомпетитивна само хаха
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.965
Поени од реакции
7.503
Види погоре што дополнително пишав.
До сега има 3 менаџера кои го револуционирале фудбалот во Англија Ферги , Пеп и Венгер.
Далеку од тоа е да мислам дека Клоп е лош менаџер си имаше свој успех и е сеуште меѓу најдобрите менаџери али немаше импакт како овие.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.398
Поени од реакции
8.384
До сега има 3 менаџера кои го револуционирале фудбалот во Англија Ферги , Пеп и Венгер.
Далеку од тоа е да мислам дека Клоп е лош менаџер си имаше свој успех и е сеуште меѓу најдобрите менаџери али немаше импакт како овие.
Така, затоа не пишав дека е најдобар, туку еден од подобрите тренери во ПЛ последните десет години.
 
Член од
28 мај 2023
Мислења
152
Поени од реакции
152
До сега има 3 менаџера кои го револуционирале фудбалот во Англија Ферги , Пеп и Венгер.
Далеку од тоа е да мислам дека Клоп е лош менаџер си имаше свој успех и е сеуште меѓу најдобрите менаџери али немаше импакт како овие.
Со што го револуционира фудбалот Пеп а не Клоп?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.718
Поени од реакции
63.145
Камо среќа Клоп да беше во ера на Ферги а не во ера на Гвардиола и неговите чит кодови. Ферги никогаш во 30 години не освои над 92 бодови, Клоп имаше 3 пати над 92 бода и освои само една ПЛ. Немој да ми кажеш дека во ера на Ферги ПЛ била покомпетитивна само хаха
Оваа глупост од вчера врти по социјални мрежи. Ферги секогаш се приспособувал на противникот што го имал спроти себе, било да е Арсенал во времето на Венгер, Ливерпул со Бенитез, Челси со Мурињо, и на крај секогаш излегувал како победник. Ако имал екипа која иде над 90 поени, глава ставам дека би купил играчи кои би го ставиле во позиција да има над 90 бода, а не да се крпи со технички лимитирани играчи, заради кои на крај немаше освоено повеќе ЛШ.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.247
Поени од реакции
36.395
+1 освоена титула повеќе во ЛШ... Смешно ми е што навивачи на Јунајтед и Арсенал го плукаат Клоп. Еве и да не направил повеќе од нив двајца, зошто се плука по човекот?
Никој не го плука, кажувам факти. Јас не реков мизерен тренер појма нема не знам што. Реков дека е плачко, и како плачко ќе си замине. Ништо друго. А дека бил подобар од Венгер, за тоа не се согласувам.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.283
Поени од реакции
108.329
До сега има 3 менаџера кои го револуционирале фудбалот во Англија Ферги , Пеп и Венгер.
А зошто и Клоп да не е во ова друштво? Знаеш ти каков фудбал игра Клоп, си чул за гегенпресинг? Знаеш ли во каква состојба го презема Ливерпул и што создаде за овие 9 години додека е тренер?

Ја контам дека некои ликови овде се за Манчестер и дека го мразат Ливерпул ама полека малце со глупостиве што ги пишувате. Клоп ја имаше таа несреќа да го менаџира Ливерпул во ера на Пеп кај што и 90+ бодови не ти се доволни за титула така да да не беше Пеп братот Клопара ќе имаше сигурно некоја титула плус.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.965
Поени од реакции
7.503
Со што го револуционира фудбалот Пеп а не Клоп?
Па незнам отвори види како се играше фудбалот у Англија пред Пеп.
Дали некој пред Пеп се замараше за посед на топка у Англија?
Уште нешто Клоп се адаптираше на играта на Пеп не обратно.
А зошто и Клоп да не е во ова друштво? Знаеш ти каков фудбал игра Клоп, си чул за гегенпресинг? Знаеш ли во каква состојба го презема Ливерпул и што создаде за овие 9 години додека е тренер?
Иначе генгенпресен де е изум на Клоп. ;)
 
Член од
28 мај 2023
Мислења
152
Поени од реакции
152
Па незнам отвори види како се играше фудбалот у Англија пред Пеп.
Дали некој пред Пеп се замараше за посед на топка у Англија?
Уште нешто Клоп се адаптираше на играта на Пеп не обратно.

Иначе генгенпресен де е изум на Клоп. ;)
Хаха океј во право си, среќа дојде Пеп во ПЛ па почнаа Кристал Палас да играат тика така фудбал. Пеп си направи револуција во Сити им воведе нов начин на игра, ама не и во ПЛ. А гегенпресинг не е изум на Клоп колку што тика така не е изум на Гвардиола. Можеби не е ништо ново во фудбалот ама двајцава тренери ги доведоа овие два стилови на игра до совршенство. И по тоа сметам дека и двајцава револуционира два стилови на игра, а не фудбалот. Ерата на Гвардиола во ПЛ ќе беше безначајна доколку не беше Клоп и обратно. Гвардиола самиот си кажа дека Клоп и Ливерпул биле неговите најголеми ривали кои ги имал во кариерата, мислам дека и тоа нешто кажуба за Клоп.
А и како тоа Клоп се адаптираше на играта на Пеп кога Клоп има подобар рекорд во меѓусебни дуели?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.965
Поени од реакции
7.503
А и како тоа Клоп се адаптираше на играта на Пеп кога Клоп има подобар рекорд во меѓусебни дуели?
И шо фајде кога Пеп си зеде 5 титули, а Клоп ќе остане познат по бизарните плачипичка изјави.
ПС 1 натпревар е разликата така да може да се смени то . :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom