PlayStation 5

Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Чудно Скајрим не ја најавија :D
Од презентацијата некако очекував повеќе, освен Хорајзн и уште 3-4 другите сите беа инди и АА игри, не видовме баш на дело што се може. Дизајнот отскокнува од она што е традиционално на некој начин, мене баш не ме привлече ама ќе се навикнеме. Ја би чекал 2-3 години за ПРО, плус ќе се набилда малку бројот на излезени игри и игри на попуст.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Ако искочи дека е стварно 499, овој ќе биде зделка на деценију. Сас оглед на перформансе и слично, компјутер да билдаш да му парира сигурно ќе кошта минимум 40к у споредбу сас овој, сс едину разлику што на компјутер неможеш да легаш у кревет и играш фифу, дефинитивно ќе зему едно, сигурно ќе тера 5-6 године без проблем сви игре што ќе искочив.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Чудно Скајрим не ја најавија :D
Од презентацијата некако очекував повеќе, освен Хорајзн и уште 3-4 другите сите беа инди и АА игри, не видовме баш на дело што се може. Дизајнот отскокнува од она што е традиционално на некој начин, мене баш не ме привлече ама ќе се навикнеме. Ја би чекал 2-3 години за ПРО, плус ќе се набилда малку бројот на излезени игри и игри на попуст.
Јас очекував God of war 2 да ја кажат ама ништо. Иначе во право си, само horizon од сите игри шо ги кажаа користи максимум перформанси.
За купување јас сум во дилема дека имам 4ка, ако чекам на попуст 5ка ќе изгубам на вредност на 4ката за продавање. Горе долу исто ми се фаќа.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
А зошто дигиталната би била поевтина, мислите дека некој таму на Запад уште би користел CD?
Инаку и мене сите игри ми се дигитални, само PES 2020 ми е на CD.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
А зошто дигиталната би била поевтина, мислите дека некој таму на Запад уште би користел CD?
Инаку и мене сите игри ми се дигитални, само PES 2020 ми е на CD.
Како не би била? Една компонента помалце има.
Јас мислам максимум 50 евра поевтина ќе биде. Ништо чудно помалце да е, 20-30.
Веројатно со таа ќе пробаат да се спасат со цената колку толку. 499 е ок, ама нешто ми вика дека ќе одат 549/599.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Ако искочи дека е стварно 499, овој ќе биде зделка на деценију. Сас оглед на перформансе и слично, компјутер да билдаш да му парира сигурно ќе кошта минимум 40к у споредбу сас овој, сс едину разлику што на компјутер неможеш да легаш у кревет и играш фифу, дефинитивно ќе зему едно, сигурно ќе тера 5-6 године без проблем сви игре што ќе искочив.
ПЦ ќе биде поскапа опција секогаш, но исто така секогаш ќе биде подобра опција за гејминг. На ПЦ му треба само џојстик и ете ти го конзола, ќе си легнеш на кревет, во фотеља, ќе го брцнеш куќиштето во ТВ ако ти е мал мониторот и завршена работа.

Јас очекував God of war 2 да ја кажат ама ништо. Иначе во право си, само horizon од сите игри шо ги кажаа користи максимум перформанси.
За купување јас сум во дилема дека имам 4ка, ако чекам на попуст 5ка ќе изгубам на вредност на 4ката за продавање. Горе долу исто ми се фаќа.
Хорајзн не би излегла пред 2022, а можеби и тогаш не со пар одлагање, и ГОВ тука некаде ќе биде со оглед на тоа дека излезе година подоцна и не е толку грандиозна како ХЗД.

А зошто дигиталната би била поевтина, мислите дека некој таму на Запад уште би користел CD?
Инаку и мене сите игри ми се дигитални, само PES 2020 ми е на CD.
Самиот хардвер автоматски е поефтин ако нема блу реј читач затоа ќе биде поефтин, тука барем 50 ќе се спасат. Им се смееја на Мајкрософт кога извади конзола без блу реј...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.647
Поени од реакции
38.835
Место да извадат нова ГТА за ПС5 тие рекламираат факинг порт на ГТА 5
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Спајдермен немало да биде цела игра. Ќе биде ремастер на првата, а Мајлс Моралес е експанзија.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Самиот хардвер автоматски е поефтин ако нема блу реј читач затоа ќе биде поефтин, тука барем 50 ќе се спасат. Им се смееја на Мајкрософт кога извади конзола без блу реј...
Што знам, сигурно цената на читачот не е 50 еур, цена на чинење не верувам дека е повеќе од 15-20 еур, мислам дека не би требало да има голема разлика, секако уредот ќе го продаваат со некоја минимална заработка така да ќе гледаат на дигиталната верзија да заработат повеќе.
Нема ништо за смеење во „дигитални“ верзии, што е до мене не ни има потреба од верзија со читач.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
ГТА 5 е сеуште премногу успешна за Рокстар да продолжи понатаму,
Место да извадат нова ГТА за ПС5 тие рекламираат факинг порт на ГТА 5
Премногу е успешна ГТА5 за да се случи ГТА6, може за 10 годишнината да изненадат со нешто ново :)

Што знам, сигурно цената на читачот не е 50 еур, цена на чинење не верувам дека е повеќе од 15-20 еур, мислам дека не би требало да има голема разлика, секако уредот ќе го продаваат со некоја минимална заработка така да ќе гледаат на дигиталната верзија да заработат повеќе.
Нема ништо за смеење во „дигитални“ верзии, што е до мене не ни има потреба од верзија со читач.
Незнам точно колку е но не верувам дека од обичната до дигиталната верзија на ПС5 ќе биде 20-30 евра, по мене 50 ќе биде. Мене некако штуро тоа ми изгледа, не велам дека нема да се навикнам иако еве на мојот лап топ едино цд што имам ставено е тоа кога Виндовсот го инсталирував за прв пат пред 6 години. Не мислев да те навредам дека ти си им се смеел но генерално тоа со потсмев го видоа светската јавност бидејќи нема блу реј читач. Освен за игри го користат и за филмови но тоа кај нас баш и нема некое значење.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Многу подобра опција ќе биди дигиталната верзија ако не користиш CD за игрите, пример сеа јас не можам да напрам апдејт дека ми е заебан Blu-ray читачот и веќе 3 месеци конзолата собира прашина, а сите игри ми се дигитални и никогаш го немам искористено читачот.
Да не си го отварал сонито да го чистиш, може да не е убаво ставен флет кабелот
Автоматски споено мислење:

Јас идам со дигитална верзија, на четворкава немам ставено ни едно цд, а ја имам 6 години. Има муабет дека е можно дигиталната верзија да биде и поскапа ако има поголем хард диск.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Да не си го отварал сонито да го чистиш, може да не е убаво ставен флет кабелот
Автоматски споено мислење:

Јас идам со дигитална верзија, на четворкава немам ставено ни едно цд, а ја имам 6 години. Има муабет дека е можно дигиталната верзија да биде и поскапа ако има поголем хард диск.
Нема да има опција да си бираш диск, барем не на почетокот, сите верзии ќе бидат со 800ГБ од кој дел ќе бидат резервирани за ОС и за апдејти и слично.
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Да не си го отварал сонито да го чистиш, може да не е убаво ставен флет кабелот.
10 пати го отворив го преповрзав го затворив, нема спас. Не прима CD, никогаш не сум го користел па немав ни приметено кога престанал да работи. До 7,05 ги праеше без проблем апдејтите.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Mene mi se desi istoto, pregledaj go ubavo flet kabelot da ne e osteten kaj pinovite, ili toj rolerot sto e unatre e ispadnat od mesto. Sto posto e nesto od ova, imas na youtube videa kako se proveruva toa so rolerot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom