PlayStation 4

Дискусија во форумот 'Гејминг' започната од -={K-O-R-U-N}=-, 20 февруари 2013.

 1. bleys

  bleys

  Член од:
  5 декември 2014
  Мислења:
  289
  Допаѓања:
  281
  Види, едно е ти да имаш жанровски и механички преференци, па така да вршиш селекција на што е за тебе подобно (без разлика колку и тие да се ограничени), а друго да тврдиш дека нештото не го бива само ако не се совпаѓа во твојот фаворизиран обрач.
  Мејнстрим апилот вајда си свесен дека има точно никава корелација со вредноста што една игра ја носи... добар дел од тие прозападно ориентирани игри што ги спомна иако потврдени како добри, влечат инспирации токму од тие jrpg,turn-based tactical и hack-slash Јапански авантури, некои и несвесно.
  Bloodborne намерно ја изоставив бидејќи е нешто измеѓу двата света, Јапонско студио што интелигентно вклопува системи од различни школи, а успат праат нешто што е неповторливо и нереплицирачко, од далеку најдоброто нешто излезено за оваа 8ма генерација ексклузиви.
   
 2. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  936
  Допаѓања:
  442
  Се слагам за Блоодборне мислам дека најдобра одлука ќе им биде на Сони да го купат ФромСофтвере, такви талентирани луѓе се навистина ретки и не треба да се испуштат.
   
 3. Leo Bonnie

  Leo Bonnie Умри у самочи

  Член од:
  20 декември 2008
  Мислења:
  3.459
  Допаѓања:
  3.335
  Онлајн, сегде прашав ја немале и не носеле по порачки.
   
  На Грејвдигер му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Џои

  Џои КИНЕКТиран

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  8.387
  Допаѓања:
  2.054
  Такви игри не играме ние... Под ние подразбирам останатиот дел од светот. Еве од тука кој пробал барем 10 од тие горе? Никој претпоставувам... Тие на листа може да имаат милијарда такви игри ама никој од нас не верувам да купи конзола баш за такви игри. Може грешам...
  --- Споено дупло мислење, 10 октомври 2017 ---
  Па мора да премине и да форсира тоа од што ќе прават пари од ласт гардијан која се спремаше 10 години и едвај 1 милион копии продадоа? Или дечкото што вика gravity rush што ни 300 000 копии нема продадено :))
   
 5. bleys

  bleys

  Член од:
  5 декември 2014
  Мислења:
  289
  Допаѓања:
  281
  "Вие" во случајот сте таа мејнстрим групација што недај боже ако скршне од истото скриптирано ѓубре секоја година... листата е само прост приказ за длабокиот гап меѓу двата ривали, пак ќе напоменам, играчи што се осакатени од неинветивниот тертип на раскажување и сиромашниот гејмплеј што го нудат студија како Ubisoft и добар дел од закрилата на Activision и ЕА кога ќе налетаат на неконвенционални зданија што не се по шаблон праени како Nier и Persona имаат ментални граници и очекувања наметнати од претходниве за што треба да конституира една исклучително добра игра и пример им се надуени повраќаници ко Destiny и Division.
  И ја промаши поентата на продадените единици, тие бројки се сосема пристојни и ги отсликуваат проектираните очекувања бидејќи се наменети за ниш категорија иако ете и на "вас" ви се достапни.
  Запамти дека бројките не се соодејствуваат со вредноста на едно дело(иако и тие се во прилог на сони), ова важи и за било која уметност.
   
 6. Џои

  Џои КИНЕКТиран

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  8.387
  Допаѓања:
  2.054
  Како е за волан да се купи? Може секој или треба компатибилен да биде со пс4?
   
 7. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.831
  Допаѓања:
  5.868
  Не може баш секој Џои, мора да биде компатибилен со PlayStation 4, но добрата вест е дека повеќето волани се компатибилни со PlayStation 4 - вообичаено го пишува тоа во техничките спецификации на самиот волан.

  Но греота е да купиш било кој волан кога го имаш овој, кој не е баш било кој волан. :D

  http://www.anhoch.com/product/42111/steering-wheel-logitech-g29-driving-force-pcps3ps4

  Steering Wheel Logitech G29 Driving Force PC/PS3/PS4

  [​IMG]
   
 8. Џои

  Џои КИНЕКТиран

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  8.387
  Допаѓања:
  2.054
  Нешто поефтино :icon_lol:
   
  На Dexter26 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  936
  Допаѓања:
  442
  Вообичаено ефтино и квалитетно можат да одат заедно, но кај воланите мислам дека не е тоа случај. Евентуално да пробаш нешто на старо да најдеш, како на пример Лоџитек МОМО Рејсинг без педали. Трустмастерс се секако најдобри но и најскапи, мислам дека игри како Проџект Карс и Форца плачат за волан, но тоа е, треба да бидеш многу голем заљубеник во Рејсинг Симулации за да дадеш толку пари.
   
  На Џои и Dexter26 им се допаѓа ова.
 10. Џои

  Џои КИНЕКТиран

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  8.387
  Допаѓања:
  2.054
  Денеска ми стигнаа killzone и uncharted collection и двете ги најдов на ибеј по 8 долари нови :icon_lol:
  --- Споено дупло мислење, 12 октомври 2017 ---
  Абе па прва им е оваа после 2013 немале на пс4 досега.

  Ок е играва ама некој работи се смешни на пример

  Физиката на играва нема никаква врска. Дури е смешно кога ќе се удриш некаде и во нешто.

  Камерата надворешна ја прави колата како играче и претпоставувам дека никој никогаш нема да игра со таа камера.

  И движењето на колата е чудно има огромна разлика од кола до кола кога возиш спортска кола до 100 км/h се осеќа брзина убаво а ако исто возиш со форт фокус обичен ете 100 km/h како да стоиш во место е некако.....
   
  Последно уредено: 12 октомври 2017
 11. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  936
  Допаѓања:
  442
  Па подобро да си земаа повеќе време и да извадат прав ГТ 7 со 2000 различни автомобили и со 200 зтази, наместо како сега со Спорт во година кога имаше одлични рејсинг игри како Ф1, Форца, Проџект Карс.
   
 12. Jedah

  Jedah

  Член од:
  4 јануари 2008
  Мислења:
  1.230
  Допаѓања:
  1.346
  браво за @bleys ја разбира материјата в крај :)
  Microsoft ти се бунар без дно. Имаат пари финансираат све живо и диво. На тој принцип и функционира и Xbox дивизијата. Имаат пари да поткрепат и одржат во живот секакви продукти само за да го одржат брендот и препознатливоста на пазарот. Секоја чест за тоа.
  SCE и Nintendo се од друга страна посериозно навлезени во гејминг индустријата со тоа што SCE или сега по ново SIE оваа генерација е монополистички позиционирана си ги прифати тие комерцијални срања гледа да исцица максимум профит од производите кои го пласира и ич не ферма крајни конзументи. Али ОК им се може. За времето на Кен Кутараги PS2 беше тотален доминатор со инфериорен хардвер али квалитетот на пласирани наслови беше еони понапреден од останатите конкуренти како fail-от Gamecube и Xbox кој беше експериментално заморче за Microsoft. Тука има еден куриозитет што го поткрепува тоа горе што го кажав. Кога пропадна Dreamcast 2001-2002. Sega имаше еден куп наслови што веќе беа во развој или беа излезени али поради слабата продажба и потенцијалот на софтверот остана неискористен. Што направи Microsoft? Отиде во Japan и склучи договор со SEGA со тоа што еден куп наслови што веќе беа излезени на Dreamcast ги портуваа и ги префрлија на Xbox. Со тоа Microsoft си направи добар идентите и си осигура една таргет група од пазарот. Следната генерација исто им се посреќи со Xbox 360 ради глупиот потег на Кутараги кој 2006 го истави тоа ѕверотијата со BR player и CELL процесор на кој беа фрлени грдни пари.
  Штета што глупостите од Дон Матрик и лошиот публицитет ги скина оваа генерација. Тој идентитет што го имаа пополека го изгубија. Да беа барем малку подобри сега не ќе имавме ваква тажна генерација на конзоли.
   
 13. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  936
  Допаѓања:
  442
  Многу точно, Мајкрософт има еден од најголемите монополи во ИТ светот, порано со предходните Виндоуси не се осеќаше толку, но со 10ката се гледа по нивниот агресивен пристап. Јас искрено се надевам дека ќе добијат вистинска конкуренција и ќе им се удри во глава. За жал единствен во моментот кој може да и направи проблем на Мајкрософт е Аппл со Мак Ос, но они не се заинтересирани за излегување надвор од нивниот еко систем. Линукс не го ни спомнувам. Сега со ХОХ имаат многу добра стратегија, да понудат 4К за 500€, што да бидеме реални е неостварливо да склопиш за тие пари соодветен компјутер што ќе врти се во таа резолуција. Со подршката за маус и тестатура ќе направат еден интересен пресврт, на наредниот или понаредниот Е3 мислам дека ќе понудат Виндоус 10 на ХОХ, можете да ме цитирате на ова. Овие архитектури се многу слични, и мислам дека нема поголеми пречки за Мајкрософт да го направи ова. Со сурфајс про, лаптоп, студио покрива голем дел од потребите на професионалците, но за гејмингот немаат ништо, освен Хбокс,така да ова ми изгледа сосема логички. Претпоставувам нешто со дуал бут ќе биде, како гејминг моде и ворк моде нешто. Доколку успеат да го направат ова мислам дека ќе зададат голем удар на производителите на хардвер како Нвидиа и Интел.
   
 14. SanIker

  SanIker

  Член од:
  21 септември 2008
  Мислења:
  13.226
  Допаѓања:
  9.080
  Има некој што игра онлајн Madden 18 да изиграме некоја партија ?
   
  На Leo Bonnie му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Џои

  Џои КИНЕКТиран

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  8.387
  Допаѓања:
  2.054


  eve za toa sto zboruvav deka kolite se kako na slow motion vo gt sport. Smeski zivi ej :pos:
   
  На Мартин * му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: