Playstation 3

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.157
И јас неќев да се мешам во бизнисот ама кога веќе пишавте.. да споредуваш ПС3 со ПС4.. ни во лудило :D
 
Член од
22 август 2013
Мислења
150
Поени од реакции
48
PS4 е секако подобра опција. PS3 ако сакаш да си играш постари игри (валидна причина), или ако не планираш да си купуваш оригинални игри. Јас си земав PS3 и го џејлбрејкував затоа што сакав да си ги изиграм стариве игри, Final Fantasy, Uncharted и за децата.

Ама ако веќе земаш на ново, секако земај PS4.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.801
Поени од реакции
44.305
Запознаен е некој со YOLD ( yellow light of death ) фркава со сони тројката ? И ако е, дали знаат дал у идц или било кај на друго место можат да ја средат, и колкава би била цената за тоа.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.815
Поени од реакции
12.117
Запознаен е некој со YOLD ( yellow light of death ) фркава со сони тројката ? И ако е, дали знаат дал у идц или било кај на друго место можат да ја средат, и колкава би била цената за тоа.
Најдобро е да го прашаш Драган ИДЦ за тоа.

Во најлош случај, потребно ќе биде менување на пиновите на чипсетот, односно риболинг (reballing).

Не знам за Драган ИДЦ, но знам дека К2 Лаптоп - кои се во близина на Драган ИДЦ - вршат риболинг, но од лично искуство со нив, те советувам да се држиш настрана од нив и да си побараш подобар сервисер.

На форумот на IT.mk имаат цела тема - сега е веќе затворена - за неквалитетниот сервис на К2 Лаптоп.

http://forum.it.com.mk/threads/losho-iskustvo-so-k2-laptop-servis.51566/

Можеби и PSX Game Shop во Буњаковец може да ти го реши проблемот.

Еве како се врши риболинг на PS3 Slim.

 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.801
Поени од реакции
44.305
Читав денес за проблемов што го имам, можните причини и солуции, секако Морам да го однесам кај некој што повеќе се разбира во ова, само чисто ме интересираше колку финансиски ке ме операт, како и да е утре ке се јавам кај Драган па ке видам на што сум.
Обично од оуверхитинг доаѓа до ова, али работата е што сониво не беше упалено денес ни 5 мин и се сјеба одма, па ете дознав дека доста на нетов го имале истиов проблем, ваљда нема да го кантосам иако све си има свој рок на траење. :)
 
Q

qazwsxedc

Гостин
Читав денес за проблемов што го имам, можните причини и солуции, секако Морам да го однесам кај некој што повеќе се разбира во ова, само чисто ме интересираше колку финансиски ке ме операт, како и да е утре ке се јавам кај Драган па ке видам на што сум.
Обично од оуверхитинг доаѓа до ова, али работата е што сониво не беше упалено денес ни 5 мин и се сјеба одма, па ете дознав дека доста на нетов го имале истиов проблем, ваљда нема да го кантосам иако све си има свој рок на траење. :)
Каква 3ка имаш?
Јас имав ps3 fat 60gb и мораше да се фрли,Драган идц рече му нема спас,а тој во буњаковец рече можат да ти го поправам ама може за 3 дена пак да ти се расипе и џабе само пари ке ти зеам.. :)
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.801
Поени од реакции
44.305
Каква 3ка имаш?
Јас имав ps3 fat 60gb и мораше да се фрли,Драган идц рече му нема спас,а тој во буњаковец рече можат да ти го поправам ама може за 3 дена пак да ти се расипе и џабе само пари ке ти зеам.. :)
стара друже, 40 гига, али нормално нов хард и увалив али ке видам точно што е фрката, повеќе работи се во прашање и резултираат со YOLD, ќе видам Драган што ке каже, ако не, нека почива у мир.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.815
Поени од реакции
12.117
Читав денес за проблемов што го имам, можните причини и солуции, секако Морам да го однесам кај некој што повеќе се разбира во ова, само чисто ме интересираше колку финансиски ке ме операт, како и да е утре ке се јавам кај Драган па ке видам на што сум.
Обично од оуверхитинг доаѓа до ова, али работата е што сониво не беше упалено денес ни 5 мин и се сјеба одма, па ете дознав дека доста на нетов го имале истиов проблем, ваљда нема да го кантосам иако све си има свој рок на траење. :)
Очигледно не се занимаваш со електроника, бидејќи во спротивно би знаел дека дури и да и` нема спас на конзолата, сепак можеш да ја продадеш на делови, бидејќи сеуште има доста исправни делови кои можат да се користат како резервни делови.

Инаку, прегревањето не е секогаш фактор за некаков дефект, има уреди кои работат без никакви проблеми со години, па да не бидат користени подолг временски период и после првото вклучување после истиот тој подолг временски период, да се расипат после првите неколку минути или часови користење - бидејќи толку им бил пишан рокот на траење на некои од деловите.

Инаку, за риболинг вообичаено наплаќаат 1000 до 1500 денари, или максимум 2000 денари - што е тотално надвор од здравиот ум и разум, но со нашинциве се и сешто е можно.

Јас имам 19 инчен LCD монитор од LG стар повеќе од 7 години, кој доаѓа со сопствени звучници и вградена телевизиска картичка за да може освен за употреба со компјутер, да се гледа и телевизија на него, па дури и да се поврзе со видео рекордер, DVD плеер, BluRay плеер или било кој друг уред преку SCART кабел.

Откако се расипа мониторот во декември 2015, го однесов во Видео Дата за да го проверат и после 5 или 6 дена чекање им платив 300 денари за дијагноза за да ми кажат дека му нема спас. Но бидејќи се навикнав на мониторот низ годините, го однесов кај друг сервисер кој поправа исклучиво телевизори и монитори - можеби поправа и нешто друго од црна и бела техника, но домот му е полн исклучиво со телевизори и монитори - а истиот тој сервисер после помалку од 24 часа ми се јави за да ме информира дека успешно го поправил мониторот и дека можам да дојдам кај него за да го земам, и да му платам 1300 денари меѓу другото. И еве, мониторот одлично ме служи речиси месец дена откако тој сервисерот го поправи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Syn
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Една тројка(fat20gb) на братучед ми еднаш беше ставена во комода со заградени 3 страни, немаше никаков проток на воздух и со iris manager беше пуштен да бирам игри, кога почна да бучи и почна да светкаат црвена-жолта сијаличка и блокираше. Одма го извадив на дрвено столче на отворено и немаше гајле иако бучеше пак поради менаџерот кој ги контролира вентилаторите. Се уште работи тројката без проблем и не бучи кога стои на отворено. Кај тебе можеби е нешто полошо, не дај бојже.
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.174
Поени од реакции
1.271
Мене ми се појави жолто светло и пс3 креваше температура кога го кренав на хабиб 4.65 па после го вратив на старо на 4.55 рогеро и све ми се среди :confused:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.801
Поени од реакции
44.305
Мене ми се појави жолто светло и пс3 креваше температура кога го кренав на хабиб 4.65 па после го вратив на старо на 4.55 рогеро и све ми се среди :confused:
ne veruem deka problem ti prael habib ili rogero seedno, na nitu edno mesto na netov ne go nacekav toa kako pricina :), ali mozno e da ti profunkcionira posle yold, al vo poveketo situacii ne, ko kaj mene, u IDC ke go nosam tek u sreda pa ke vidam na sto sum, vo megjuvreme eventualno ako najdam nov hard ili stariot ako go najdam cisto da vidam toa dali e problemot, zasto e mozno i toa da e pricina, ako e, top, ako ne e, praise the lordaaah i molenje.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.815
Поени од реакции
12.117
ne veruem deka problem ti prael habib ili rogero seedno, na nitu edno mesto na netov ne go nacekav toa kako pricina :), ali mozno e da ti profunkcionira posle yold, al vo poveketo situacii ne, ko kaj mene, u IDC ke go nosam tek u sreda pa ke vidam na sto sum, vo megjuvreme eventualno ako najdam nov hard ili stariot ako go najdam cisto da vidam toa dali e problemot, zasto e mozno i toa da e pricina, ako e, top, ako ne e, praise the lordaaah i molenje.
Не мораш да бараш нов хард диск, доволно е да го извадиш сегашниот хард диск и да видиш дали конзолата ќе работи без хард дискот или повторно ќе свети жолтата сијаличка.

Но јас лично не верувам дека проблемот е во хард дискот.
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.174
Поени од реакции
1.271
ne veruem deka problem ti prael habib ili rogero seedno, na nitu edno mesto na netov ne go nacekav toa kako pricina :), ali mozno e da ti profunkcionira posle yold, al vo poveketo situacii ne, ko kaj mene, u IDC ke go nosam tek u sreda pa ke vidam na sto sum, vo megjuvreme eventualno ako najdam nov hard ili stariot ako go najdam cisto da vidam toa dali e problemot, zasto e mozno i toa da e pricina, ako e, top, ako ne e, praise the lordaaah i molenje.
За проблем дека правеше хабибот правеше,зошто претходно бев на рогеро и све си беше ок,а само што го кренав на хабиб почна да ми свети жолто и да загрева ептен многу.затоа ти пишав да не случајно и ти си чепкал нешто слично како мене па да е исти проблемот.Иначе се утепав од читање на нет за жолтото светло и никаде не даде некоја поврзаност со хабибот.И на странски форуми пишував и ми се чудеа со проблемот,па ете го решив некако сам што го вратив на рогеро и еве веќе скоро година немам никаков проблем ;)
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.801
Поени од реакции
44.305
RIP :)
Do dusa izvodlivo e da se popravi, ali za 3000 denari a nemam nikakva ganracija deka nema pak da me sjebe, mozno e vo idnina so drugar da probame da go opraime preku instrukcii na netov t.e. youtube, ali definitivno ne vredi da davam pari a rizikot za istiot problem da postoi.
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
не знам дали тука треба да прашам, ама дали некој знае како може да се сними пс2 гејмплеј?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom