Playstation 3

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување
Член од
24 април 2008
Мислења
10.732
Поени од реакции
12.009
Дефинитивно и поевтин, 229 евра за конзола со хард диск со капацитет од 250 GB дефинитивно е прифатлива цена, наспроти сегашните цени кои се движат од 250 евра па нагоре, со ретки исклучоци.

Најверојатно и побезбеден, бидејќи Сони тоа и го најавија после хакерските напади во 2010 и во 2011, дека ќе направат нов PlayStation 3, кој ќе биде побезбеден.

Ама Нинтендо ќе ја пушти во продажба првата конзола од осмата генерација конзоли во ноември 2012, Nintendo Wii U, судејќи според дизајнот на конзолата, на џојстиците со екрани осетливи на допир кои ќе доаѓаат стандардно со секоја конзола, како и новите обични џојстиви, следува нова војна на конзолите, војна во која Нинтендо веќе се подготвува да го превземе водството.

PlayStation 3 и понатаму е на трето место после Nintendo Wii и после Xbox 360, така да, Сони треба малку да го олабават ременот доколку сакаат да го превземат водството, или нека ја затворат својата дивизија за конзоли, планираат најдоцна до крајот на 2013 да ја затворат својата дивизија за оптички уреди, па ако PlayStation 4 не донесе со себеси некои радикални новости кои ќе го стават пред новото Nintendo Wii U и пред новиот Xbox 720, тогаш Сони слободно нека ја затворат својата дивизија за конзоли, нема потреба да се обидуваш да извојуваш победа во битка која е дел од веќе изгубена војна.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.411
Поени од реакции
5.354
Дефинитивно и поевтин, 229 евра за конзола со хард диск со капацитет од 250 GB дефинитивно е прифатлива цена, наспроти сегашните цени кои се движат од 250 евра па нагоре, со ретки исклучоци.

Најверојатно и побезбеден, бидејќи Сони тоа и го најавија после хакерските напади во 2010 и во 2011, дека ќе направат нов PlayStation 3, кој ќе биде побезбеден.

Ама Нинтендо ќе ја пушти во продажба првата конзола од осмата генерација конзоли во ноември 2012, Nintendo Wii U, судејќи според дизајнот на конзолата, на џојстиците со екрани осетливи на допир кои ќе доаѓаат стандардно со секоја конзола, како и новите обични џојстиви, следува нова војна на конзолите, војна во која Нинтендо веќе се подготвува да го превземе водството.

PlayStation 3 и понатаму е на трето место после Nintendo Wii и после Xbox 360, така да, Сони треба малку да го олабават ременот доколку сакаат да го превземат водството, или нека ја затворат својата дивизија за конзоли, планираат најдоцна до крајот на 2013 да ја затворат својата дивизија за оптички уреди, па ако PlayStation 4 не донесе со себеси некои радикални новости кои ќе го стават пред новото Nintendo Wii U и пред новиот Xbox 720, тогаш Сони слободно нека ја затворат својата дивизија за конзоли, нема потреба да се обидуваш да извојуваш победа во битка која е дел од веќе изгубена војна.
Aj sega da se objasnime

Prvo Evropskite ceni se
230 eura za 12gb flash storage model
299 eura za 500gb model

Sto znaci segasniot model od 160gb e poeftina varianta za kupuvanje od ovaj noviov.

Drugo neznam za kakva vojna zboruvas Ako mislis deka zimava Nintendo ke se bori so 6 godini stara konzola onda neznam sto da kazam. Pustanjevo na Ps3 Super Slimot e da prigrabi od kolacot ovaa zima i da zeme nekoj procent poveke so nov hardver.

Treto neznam za kakvi divizii i zatvaranja se zboruva koga PS3 e prodaden vo skoro 67 milijoni primeroci ili samo 0.8% pomalku od Xbox 360.

Znaci ne stanuva zbor za merenja na penisi nego za pazar a Sony so svoite konzoli itoa kako se ima utvrdeno na pazarot.
Ali toa e mnogu nekako vojni sakate da gledate neznam ja sto e ovaa mladinava.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.732
Поени од реакции
12.009
Aj sega da se objasnime

Prvo Evropskite ceni se
230 eura za 12gb flash storage model
299 eura za 500gb model

Sto znaci segasniot model od 160gb e poeftina varianta za kupuvanje od ovaj noviov.

Drugo neznam za kakva vojna zboruvas Ako mislis deka zimava Nintendo ke se bori so 6 godini stara konzola onda neznam sto da kazam. Pustanjevo na Ps3 Super Slimot e da prigrabi od kolacot ovaa zima i da zeme nekoj procent poveke so nov hardver.

Treto neznam za kakvi divizii i zatvaranja se zboruva koga PS3 e prodaden vo skoro 67 milijoni primeroci ili samo 0.8% pomalku od Xbox 360.

Znaci ne stanuva zbor za merenja na penisi nego za pazar a Sony so svoite konzoli itoa kako se ima utvrdeno na pazarot.
Ali toa e mnogu nekako vojni sakate da gledate neznam ja sto e ovaa mladinava.
Кога велев војна, сакав да кажам дека допрва следува војна, или ајде во спортски жаргон, трка по купувачи на новите конзоли од осмата генерација на конзоли, од кои првата ќе биде Nintendo Wii U, а допрва ќе дознаеме кога Мајкрософт и Сони ќе ги исфрлат во продажба своите конзоли од осмата генерација на конзоли, кои наводно ќе се викаат Xbox 720 и PlayStation 4.

Кога излезе во продажба Nintendo Wii, никој не очекуваше да стане најкупуваната конзола од седмата генерација на конзоли, а сега кога Nintendo Wii U ќе излезе во продажба, ќе биде првата конзола од осмата генерација на конзоли и затоа сметам дека Нинтендо се подготвуваат за масовна побарувачка на нивната нова конзола.

Ти велиш дека новиот модел на PlayStation 3 со сопствена меморија со капацитет од 12 гигабајти ќе чини 230 евра, а во статијата на Кајгана пишува дека моделот со хард диск со капацитет од 250 гигабајти ќе чини 229 евра.

Бидејќи еврото се користи исклучиво во Европа, следува заклучокот дека цената од 229 евра ќе биде европската цена за моделот со хард диск со капацитет од 250 гигабајти, а не за моделот со сопствена меморија со капацитет од 12 гигабајти, па договорете се со уредниците на Кајгана кој е во право, ти или уредниците.

Факт е тоа дека иако по хардверски перформанси, особено поради BluRay уредот, PlayStation 3 има техничка предност пред Xbox 360 и пред Nintendo Wii, но сепак останува најмалку купуваната конзола од седмата генерација на конзоли, без разлика дали Xbox 360 го води за помалку или за повеќе од 1%.

Поради силната конкуренција на пазарот, Сони планира најдоцна до крајот на 2013 да ја затвори својата дивизија за оптички уреди, односно, после 2013 година, Сони повеќе нема да произведува делови за оптички уреди, односно CD/DVD/BluRay читачи и режачи. Сигурно Сони ќе продолжи да произведува оптички уреди, но истите најверојатно нема да бидат со делови, односно со технологија на Сони.

Поентата ми беше, бидејќи PlayStation 3 е најслабо продаваната конзола од седмата генерација на конзоли, доколку и PlayStation 4 биде најслабо продаваната конзола од осмата генерација на конзоли, што останува допрва да видиме, можеби Сони ќе ја затворат својата дивизија за конзоли и ќе престанат да се занимаваат со PlayStation.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Поентата ми беше, бидејќи PlayStation 3 е најслабо продаваната конзола од седмата генерација на конзоли, доколку и PlayStation 4 биде најслабо продаваната конзола од осмата генерација на конзоли, што останува допрва да видиме, можеби Сони ќе ја затворат својата дивизија за конзоли и ќе престанат да се занимаваат со PlayStation.
Што ако е најслабо продавана конзола кога разликата во продажба меѓу сони и хбох е 1 процент?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.411
Поени од реакции
5.354
odi objasni de
Jako ako praam pazar od 25000den a komsijata so dukanot do mene 25010den ja treba kluc da si manam.10den me jade komsijata.
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Фората е што не е пазар - него е профит.
Да, имаат исто продадено ама колку од нив потрошиле за производен процес, колку од нив за реклама , колку од нив за развој на ексклузиви/права и све тоа ...
никој не може да каже објективно со сигурност кој шо како ... затоа никој нишо не може да тврди за „успех“ .. барем не за финансиски.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.732
Поени од реакции
12.009
odi objasni de
Jako ako praam pazar od 25000den a komsijata so dukanot do mene 25010den ja treba kluc da si manam.10den me jade komsijata.
Заклучно со април 2012, Мајкрософт може да се пофали со продадени над 67 милиони Xbox 360 примероци, а Сони може да се пофали со продадени над 64 милиони PlayStation 3 примероци.

Тие 10 денари повеќе кои комшијата ги заработува се бајаги повеќе во реален капитал, можеби не доволно за да ставиш клуч на продавницата, но ако се зголемува разликата во заработувачката помеѓу тебе и комшијата, со тек на време може да се најдеш во ситуација кога ќе мораш да ја ставиш клуч на продавницата, освен ако не смениш нешто во своите производи за да ги импресионираш купувачите.

Во случајот со PlayStation 3 конзолите на Сони, тоа е бројот на видео игри наменети за конзолите, кој е значително помал од бројот на видео игри наменети за Xbox 360 конзолите на Мајкрософт.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Заклучно со април 2012, Мајкрософт може да се пофали со продадени над 67 милиони Xbox 360 примероци, а Сони може да се пофали со продадени над 64 милиони PlayStation 3 примероци.

Тие 10 денари повеќе кои комшијата ги заработува се бајаги повеќе во реален капитал.
Are you kidding me? o_O
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.411
Поени од реакции
5.354
Pa na kraj site ke se izednacat
Wii e edina konzola koja koga izleze na pazarot ostvaruvase zarabotka. Ostanatite Xbox 360 i Ps3 se prodavaa poeftino otkolku trosocite za proizvodnja.
Sega Wii stagnira a Ps3 i Xbox 360 prodolzuivaat da prodavaat

Brojkite za prodadeni parcinja od 1-8 Septemvri se
Wii - 40,397
X360 - 99,373
PS3 - 119,366
Sto znaci rabotite se svrteni poinaku.

Microsoft imase strasni zagubi i so RROD problemite. Smetaj 30% failure rate imaa. Na 100 konzoli 30 se rasipuvaa.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.732
Поени од реакции
12.009
Are you kidding me? o_O
Јас само повторувам што велат Мајкрософт и Сони, тоа се нивни официјални бројки, побарај на Гугл за да се увериш лично.

Pa na kraj site ke se izednacat
Wii e edina konzola koja koga izleze na pazarot ostvaruvase zarabotka. Ostanatite Xbox 360 i Ps3 se prodavaa poeftino otkolku trosocite za proizvodnja.
Sega Wii stagnira a Ps3 i Xbox 360 prodolzuivaat da prodavaat

Brojkite za prodadeni parcinja od 1-8 Septemvri se
Wii - 40,397
X360 - 99,373
PS3 - 119,366
Sto znaci rabotite se svrteni poinaku.

Microsoft imase strasni zagubi i so RROD problemite. Smetaj 30% failure rate imaa. Na 100 konzoli 30 se rasipuvaa.
Да бе, исто како што и македонската економија е супер, во рецесија сме, но сепак во минус сме за само 0.9%, за разлика од соседите кои се во поголем минус, со ретките исклучоци како Србија која има економски раст, но сепак и се заканува банкрот, а кај нас се си е супер и покрај невработеноста која изнесува над 30%.

Ако се следат твоите ставови, и Фиќото било најкупуван автомобил (во Југославија, се разбира, не во светот). :pos:
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Јас само повторувам што велат Мајкрософт и Сони, тоа се нивни официјални бројки, побарај на Гугл за да се увериш лично.



Да бе, исто како што и македонската економија е супер, во рецесија сме, но сепак во минус сме за само 0.9%, за разлика од соседите кои се во поголем минус, со ретките исклучоци како Србија која има економски раст, но сепак и се заканува банкрот, а кај нас се си е супер и покрај невработеноста која изнесува над 30%.

Ако се следат твоите ставови, и Фиќото било најкупуван автомобил (во Југославија, се разбира, не во светот). :pos:
Знам дека се точни бројките, али не можам да те сфатам тебе :)

Човече, кога во прашање се 3 милиони, нема скоро никаква разлика. Најмалку 40% од тие бројки се со еден куп загуби. Дали ти знаеш дека парите се добиваат од продадена игра, а не продадена конзола? Амазон, Нетфликс и еден куп други сервиси. Не може туку така да се тврди според тоа кој колку конзоли продал.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.732
Поени од реакции
12.009
Dexter26 za finansiski menager :cuc:........vo Microsoft
:P
Гризни си го јазикот, јас мразам корпорации, без разлика дали се Мајкрософт, Сони, Нинтендо или било кои други.

Знам дека се точни бројките, али не можам да те сфатам тебе :)

Човече, кога во прашање се 3 милиони, нема скоро никаква разлика. Најмалку 40% од тие бројки се со еден куп загуби. Дали ти знаеш дека парите се добиваат од продадена игра, а не продадена конзола? Амазон, Нетфликс и еден куп други сервиси. Не може туку така да се тврди според тоа кој колку конзоли продал.
Во целост си во право за тоа дека се со еден куп загуби, но останува фактот дека повеќе игри има за Xbox 360 отколку за PlayStation 3 и тоа е една од предностите на Xbox 360.

А Амазон, Нетфликс и ред други предности на PlayStation 3 се тотално друга приказна, јас зборувам исклучиво како гејмер, а не како бизнисмен.

Ти мислиш дека Мајкрософт ги интересира тоа што работат со загуба ?

Тие им ги собрале парите на сите кои купиле Xbox 360 конзоли, без разлика дали конзолите цркнале од прегревање или не, остваруваат загуби од продажбата на Windows Phone, но исто заработуваат пари од секој мобилен телефон кој користи Андроид оперативен систем, само затоа што хардверот на одредени мобилни телефони кои користат Андроид оперативен систем, содржи технологија од Мајкрософт.

Тоа е валкана игра, така функционираат корпорациите, но тоа е веќе друга тема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom