PayPal (официјална тема)

Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Дали ова важи за сите граѓани на РМ без разлика дали се редовно вработени или не?
би требало тие што се вработени - даночното ослободување да му се одбива со платата , дека и на платата има 10% персонален данок
ама не знам , можи тропам глупости
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Дали ова важи за сите граѓани на РМ без разлика дали се редовно вработени или не?
би требало тие што се вработени - даночното ослободување да му се одбива со платата , дека и на платата има 10% персонален данок
ама не знам , можи тропам глупости
За редовно вработените, не важи одбивката, бидејќи при пресметка на платата се користи правото на одбивка
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
За редовно вработените, не важи одбивката, бидејќи при пресметка на платата се користи правото на одбивка
Toчно, тие што не се редовно вработени и за 1 денар плаќаат персонален данок, нема ослободување.
 

motodriver

прв и последен
Член од
12 февруари 2008
Мислења
48
Поени од реакции
39
Дали на словенскиот paypal може да се регистрира картичка од уни банка?
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Имам 50 евра на пејпал, и ми треба размена за пари на скрил, 20 евра ќе оди за тој што ке ми помогне, значи јас ви праќам 50 евра на пејпал, вие мене 30 евра на скрил, јас праќам прв така да не се плашете дек сакам да ве измамам.
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво
Јас обично само читам по форуми
Ама ова е неиздржливо. Знам дека паѕпал е приватна компанија која сама одлучува ама дај да превземеме нешто за да примаме средства.
Дај организирано да и речеме на владата редовно да не известува па макар и на форумов за сите контакти ако ги има со паѕпал за ускладување на правилата за примање пари.
Во Србија таков беше случајот и после година и пол им ја пуштија опцијата.
Дајте некако да се организираме да видиме до каде сме да не правиме вакви заебанции.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Здраво
Јас обично само читам по форуми
Ама ова е неиздржливо. Знам дека паѕпал е приватна компанија која сама одлучува ама дај да превземеме нешто за да примаме средства.
Дај организирано да и речеме на владата редовно да не известува па макар и на форумов за сите контакти ако ги има со паѕпал за ускладување на правилата за примање пари.
Во Србија таков беше случајот и после година и пол им ја пуштија опцијата.
Дајте некако да се организираме да видиме до каде сме да не правиме вакви заебанции.
Владата има поважни работи (градење споменици) од тоа да се замара со нас и пејпал.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Имам отворено пејпал акаунт преку Македонија. Акаунтот ми е нов. Вчера нарачав и некои работи преку ибеј. Гледам на акаунтов пишува get verified. Акаунтот не ми е верифициран. Дали тоа преттавува пролем, иако гледам дека нарачките од ибај ми одзема пари. Морам ли да говерифицирам акаунтот, дали нарачките и без тоа ќе стигнат?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.524
Поени од реакции
11.596
Имам отворено пејпал акаунт преку Македонија. Акаунтот ми е нов. Вчера нарачав и некои работи преку ибеј. Гледам на акаунтов пишува get verified. Акаунтот не ми е верифициран. Дали тоа преттавува пролем, иако гледам дека нарачките од ибај ми одзема пари. Морам ли да говерифицирам акаунтот, дали нарачките и без тоа ќе стигнат?
Вообичаено PayPal бара верификување на корисници кои можат и да праќаат и да примаат пари, но македонскиот PayPal дозволува само праќање пари. Јас не сум слушнал досега на некого да му бараат верификување на корисничката сметка.

Логично е PayPal да ти бара верификување на картичката, а за тоа треба да го внесеш серискиот број од трансакцијата, кој ќе го најдеш во извештајот за трансакцијата од банката чии што услуги ги користиш.

Но досега не сум слушнал на некого да му бара верификување на корисничка сметка на македонскиот PayPal.

Закачи слика за подетално да видиме со каков проблем се соочуваш.

Инаку, да, со оглед на фактот дека веќе си платил за конкретниот производ, логично е истиот да ти биде испорачан и доставен, во спротивно треба да ти ги вратат парите.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Вообичаено PayPal бара верификување на корисници кои можат и да праќаат и да примаат пари, но македонскиот PayPal дозволува само праќање пари. Јас не сум слушнал досега на некого да му бараат верификување на корисничката сметка.

Логично е PayPal да ти бара верификување на картичката, а за тоа треба да го внесеш серискиот број од трансакцијата, кој ќе го најдеш во извештајот за трансакцијата од банката чии што услуги ги користиш.

Но досега не сум слушнал на некого да му бара верификување на корисничка сметка на македонскиот PayPal.

Закачи слика за подетално да видиме со каков проблем се соочуваш.

Инаку, да, со оглед на фактот дека веќе си платил за конкретниот производ, логично е истиот да ти биде испорачан и доставен, во спротивно треба да ти ги вратат парите.
Фала за одговорот, така и мислев дека е. Не дека имам некој проблем со мојот акаунт, само ми беше сомнително тоа што го гледав, дека не ми е верифициран акаунтот. Знам дека македонскиот дозволува само праќање на пари. Сум имал и словенски акаут и него го верифицирав веднаш. Значи, кога платив на ибеј пишува дека ми одзема пари, нема никаков проблем. Сепак, благодарам многу.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.524
Поени од реакции
11.596
Фала за одговорот, така и мислев дека е. Не дека имам некој проблем со мојот акаунт, само ми беше сомнително тоа што го гледав, дека не ми е верифициран акаунтот. Знам дека македонскиот дозволува само праќање на пари. Сум имал и словенски акаут и него го верифицирав веднаш. Значи, кога платив на ибеј пишува дека ми одзема пари, нема никаков проблем. Сепак, благодарам многу.
Добро е тоа што сепак ти врши работа корисничката сметка на македонскиот PayPal, но сепак види дали и како треба да ја верификуваш, бидејќи сигурно ќе ти предизвика проблеми во иднина.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.058
Поени од реакции
6.670
требаше да примам пари на пејпал,регистриран на македонскиов...........добро не дава стварно пејпал овде во МКД да се примаат пари на сметката на пејпал ??
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
требаше да примам пари на пејпал,регистриран на македонскиов...........добро не дава стварно пејпал овде во МКД да се примаат пари на сметката на пејпал ??
Да, стварно не може.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.097
Поени од реакции
20.026
требаше да примам пари на пејпал,регистриран на македонскиов...........добро не дава стварно пејпал овде во МКД да се примаат пари на сметката на пејпал ??
Сеуште не може да се примаат пари, во тест фаза сме. И ние, и уште многу други земји. Обично, после 2-3 години ќе ни дозволат примање пари. Во Србија веќе им дозволија, после две години користење хендикепиран PayPal.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom