PayPal (официјална тема)

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Секогаш сум се прашувал што се случува ако поминам 160 дена во Македонија, 160 во Тајланд, и остатокот во Србија. Тоа е практично идеален начин никаде да не платиш данок, затоа што технички, никаде не си резидент?
Не може да не си, мора на едно место да си, на крај краева ако дојде до толку густо државата (било Македонија или Тајланд) може на суд да те даде да докаже дека си живеел тука „доволно долго“ за да бидеш тука резидент и да си подлежен на даноци тука.
Ако гледаме така иди по 100 дена у разлина држава цело време и технички никаде не си, но не е баш така. Исто важи и правилото „каде најмногу поминуваш од твојот социјален живот“... има доста ситници околу оваа тема.
Ги знам пошо ги поминав дури живеев у Холандија (бев резидент таму) а добар дел од времето си седев у МК (у време на Корона и пост корона).
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.543
Поени од реакции
62.444
Не може да не си, мора на едно место да си, на крај краева ако дојде до толку густо државата (било Македонија или Тајланд) може на суд да те даде да докаже дека си живеел тука „доволно долго“ за да бидеш тука резидент и да си подлежен на даноци тука.
Ако гледаме така иди по 100 дена у разлина држава цело време и технички никаде не си, но не е баш така. Исто важи и правилото „каде најмногу поминуваш од твојот социјален живот“... има доста ситници околу оваа тема.
Ги знам пошо ги поминав дури живеев у Холандија (бев резидент таму) а добар дел од времето си седев у МК (у време на Корона и пост корона).
Нашиот закон вели, минимум 180 дена. Српскиот закон е копиран од Нашиот. Не знам како може да докажат каде си живеел повеќе, кога според закон, не си резидент доволно долго, за да бидеш даночен обврзник.
 
Член од
5 октомври 2010
Мислења
974
Поени од реакции
308
istecena mi e prethodnata kartickata (visa electron od nlb) vo 2023 i sega mi bara istatata da i napravam update ili da vnesam nova karticka, se obiduvam so master card debitna na stopanska no ne mi ja prifaka? Mi treba samo za verifikacija na akauntot za da mozam da primam sredstva.
Malku pomos???
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
124
Поени од реакции
88
istecena mi e prethodnata kartickata (visa electron od nlb) vo 2023 i sega mi bara istatata da i napravam update ili da vnesam nova karticka, se obiduvam so master card debitna na stopanska no ne mi ja prifaka? Mi treba samo za verifikacija na akauntot za da mozam da primam sredstva.
Malku pomos???
Треба да имаш барем 200 денари на картицата.
 
Член од
5 октомври 2010
Мислења
974
Поени од реакции
308
Makedonski paypal ne moze da prima sredstva voopsto? Ke ve molam da mi kazete za Slovenski paypal dali moze da prima sredstva?
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Здраво луѓенца, се надевам на одговор од некој што има искуство/ знаење.

Неколку години веќе користам Payoneer за примање пари од сервиси кои што ѓи нудам, како и за плаќање услуги.

Проблемот што го имам е тоа што немањето на PayPal ме лимитира во поглед на бизнис:

Имам изгубено многу клиенти т.е. пари ради тоа што немам PayPal и сум немал како да си наплатам за услугите бидејки најчесто PayPal е примарно средство за payments на агенции/стартапи итн., a во исто време не сум имал можност да платам за одредени сервиси што ми требале како дел од работата поради истата причина.

Ми дојде идеја да направам македонски PayPal, знам дека нема да можам да примам, но барем ќе можам да плаќам за сервиси кои што ми требаат.
Прашањево ми е, дали ќе може клиенти да креираат Invoice на тој македонски PayPal, а јас да ѓи плаќам со Payoneer картичка?
Логички, не би требало да биде проблем.

Додатно:

Доколку некој има PayPal (активен, верифициран, легален) и би сакал да ми излезе во пресрет за примање на средства и плаќања на Invoices со истите, можеме да се договориме за процент од профитот. Клиентите со кои што би соработувал т.е. PayPal акаунтите се легални регистрирани бизниси т.е. агенции, стартапи, фриленсери. За повеќе информации можеме да дискутираме во порака или пак Viber, WhatsApp.

Доколку некој има алтернативна опција која би работела од Македонија (пример: синхронизирање на payment methods) отворен сум за дискусија.

Благодарам!
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Доколку некој има PayPal (активен, верифициран, легален) и би сакал да ми излезе во пресрет за примање на средства и плаќања на Invoices со истите, можеме да се договориме за процент од профитот. Клиентите со кои што би соработувал т.е. PayPal акаунтите се легални регистрирани бизниси т.е. агенции, стартапи, фриленсери. За повеќе информации можеме да дискутираме во порака или пак Viber, WhatsApp.

Доколку некој има алтернативна опција која би работела од Македонија (пример: синхронизирање на payment methods) отворен сум за дискусија.

Благодарам!
Ти пишав ПП.
Поздрав
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Зет ми е во слична ситуација, не плаќа данок ни таму ни таму, а тука во мкд е осигурен како земјоделец оти од баба/дедо има неки ниви наследено и си плаќа социјален надомест по симболична цена, да не се глупирам со бројки ама мислам дека беше околу 10.000 ден на годишно ниво (не сум сигурен за тоа). Има и опција во Македонија има некои фирми како сметковотства за фриленсери каде што може да ти ги поминат сите пари со ддв и да си платиш социјални придонеси преку нив, али колко ти е иплатливо тоа незнам
Не е 10к годишно, толку беше пред 15 години, сега е околу 2700ден(пензиско и здравствено заедно за месец).

Сепак е многу помало од колку нормално вработување,

Ни сепак ова носи ниска пензија и немаш пари во вториот столб, но сепак стажот се рачуна како и на сите други.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom