PayPal (официјална тема)

Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Фала брат

Ај ко за почеток ќе тркнам до НЛБ да прашам и да видам што ќе речат...
А што очекуваш да ти кажат од НЛБ? Земи си една трансакциска и стави на неа неколу стотки и пробај. Нема да те чини многу, а и сам ќе си дознаеш дали може. Според Анон, најверојатно ќе можеш. Тие у банка појма немаат, освен ептен некој IT дечко што се замара со такви работи, а тие на шалтер сигурен сум дека не знаат.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.630
Поени од реакции
8.180
Текстов е од Србија и гласи "Зошто Србија нема ПејПал" ама истава приказна важи во целост и кај нас. Ако некого го интересира зошто немаме и нема да имаме ПејПал, читај ваму

Zašto PayPal neće doći u Srbiju?

Zato što je Narodna banka Srbije ocenila da ukoliko liberalizuje mogućnost otvaranja računa u insotranstvu, da će građani i firme iz Srbije pohrliti da iznesu ceo novac iz Srbije.

http://blog.snajper.org/2012/10/paypal-u-srbiji-nikada/
 

DJVoio

Deejay
Член од
9 ноември 2010
Мислења
177
Поени од реакции
42
***Прибидејќи добив многу пораки во кои се прашуваше која држава да се стави, регистрирајте се со Словенија, Бугарија или Хрватска***

Значи драги мои, успеав да ја регистрирам мојата нова(продолжена во Октомври 2011) виза електрон од тутунска на пејпал :)
Во Октомври кога ми заврши старата што ми беше регистриана на пејпал, пробував да ја регистрирам новата и како и на сите други ми ја препознаваше дека не е од Македонија и не ми ја регистрираше.
Е сеа, како ја регистрирав. Логирајте се на пејпал, одете на My Account -> Withdraw
и тука кликнете Withdraw funds to your card
Па одете на Add Card и внесете ги податоците што се бараат од вас (внесете го бројчето на картичката со како што е покажано на примерот, со празно место после 4 бројки). Стиснете Add Card.
Сега одете на My Account и десно кај Notifications треба да има нешто во стилот на Confirm credit/debit card и кликнете на тоа
*За следниов чекор треба да имате барем 1.5 евра на картичката
Тука ќе има нешо Confirm или Continue стиснете на тоа. Следно ќе имате нешо вакво


И ваљда ќе ви стигне порака на мобилен дека сте направиле успешно плаќање блабла и ќе го пишува кодот (PP*XXXX).
Ако не ви стигне порака, ваљда ќе треба да почекате некој ден да се изврши целосно транскацијата и ќе си го видите кодот на интернет кај што проверувате сметка или прашајте во банка.
Сега повторно во My Account од десна страна кај Notifications треба да има нешо Confirm/Enter Code или шо и да беше, стиснете на тоа, внесете го кодот и готово.
Штотуку успеав да регистрирам нова VISA ELECTRON од Тутунска на овој начин без никаков проблем. Фала!
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
И јас успеав да регистрирам но иам едно прашање, зошто кај резервирани сретства ми стои 1денар...нели треба да бидат околу 90денари?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Не ги прашувајте во банка за овие работи, и да знаат ќе ви речат не може, се штитат.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Не, нема врска прашањево со банка. Откако го направив акаунтот ми стигна СМС дека успешно сум платил 1 USD на наплатното место Paypal но парите уште не ми ги имаат повлечено или резервирано...само 1 денари ми стои како резервиран.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Не, нема врска прашањево со банка. Откако го направив акаунтот ми стигна СМС дека успешно сум платил 1 USD на наплатното место Paypal но парите уште не ми ги имаат повлечено или резервирано...само 1 денари ми стои како резервиран.
Знам, им се обраќав на овие погоре, инаку ќе те цитирав тебе :)
 

DJVoio

Deejay
Член од
9 ноември 2010
Мислења
177
Поени од реакции
42
И јас успеав да регистрирам но иам едно прашање, зошто кај резервирани сретства ми стои 1денар...нели треба да бидат околу 90денари?
Има 2 податока за резервирани средства, едниот е 1 денар, види уште еден мора да имаш од 92,5 денари така нешто.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.955
Поени од реакции
5.515
Не, нема врска прашањево со банка. Откако го направив акаунтот ми стигна СМС дека успешно сум платил 1 USD на наплатното место Paypal но парите уште не ми ги имаат повлечено или резервирано...само 1 денари ми стои како резервиран.
Дечко, ти кажав, не се замарај :D Почекај 3-4 дена :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
На тие новите со памет да го користите! Пејпал дава само една шанса, ако ја поркоцкате (се глупирате на ибеј) или на пејпал. Ќе ве банираат и веќе никогаш ќе немате пристап. Секогаш читајте ги terms of service а знаат да ги ажурираат и еднаш месечно. Ако малку увидат дека сте им сумљиви ќе ви го ви блокираат акаунтот и ќе ви побараат скениран пасош или лична карта да им испратите...
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
На тие новите со памет да го користите! Пејпал дава само една шанса, ако ја поркоцкате (се глупирате на ибеј) или на пејпал. Ќе ве банираат и веќе никогаш ќе немате пристап. Секогаш читајте ги terms of service а знаат да ги ажурираат и еднаш месечно. Ако малку увидат дека сте им сумљиви ќе ви го ви блокираат акаунтот и ќе ви побараат скениран пасош или лична карта да им испратите...
Сумљиви во кој смисол? Со начинот на Anon, ќе можат ли други луѓе да ми праќаат пари на акаунтот и после јас да ги вадам преку банка? Тоа ми е најбитно.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Сумљиви во кој смисол? Со начинот на Anon, ќе можат ли други луѓе да ми праќаат пари на акаунтот и после јас да ги вадам преку банка? Тоа ми е најбитно.
Сумљиви како почетнички млад пејпал член не треба да играш со големи пари. 5, 10$. Максимално повлекување на пари како таков млад член е 1300$ на годишно ниво. Исто има и за дневниот лимит не знам колкав е но ако е поголема количина ќе треба да го сецкаш по 50 максимум 80$.
Не смееш да примаш пари од неверификуван пејпал акаунт. За неколку дена ќе ти побараат да се идентификуваш. Исто така не треба да купиш нешто од Ибеј а да не платиш за него.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Сумљиви како почетнички млад пејпал член не треба да играш со големи пари. 5, 10$. Максимално повлекување на пари како таков млад член е 1300$ на годишно ниво. Исто има и за дневниот лимит не знам колкав е но ако е поголема количина ќе треба да го сецкаш по 50 максимум 80$.
Не смееш да примаш пари од неверификуван пејпал акаунт. За неколку дена ќе ти побараат да се идентификуваш. Исто така не треба да купиш нешто од Ибеј а да не платиш за него.
По 5-10 долари максимум да префрлам? О.о
Глупости, јас мислев чим заработам 50, тоаш да си ги префрлам..
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
По 5-10 долари максимум да префрлам? О.о
Глупости, јас мислев чим заработам 50, тоаш да си ги префрлам..
Мене ми е дневен лимит 500$ ама го имам веќе 2 години и ниту еднаш не сум добил билокакво предупедување, или блокирање. Треба да се покажеш а тоа трае со месеци, години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom