Paypal конечно и во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Додека нашиве банки и УЈП САКААТ ДА ИМАТ УВИД ВО СМЕТКИТЕ КОЛКУ ЗАРАБОТУВАМЕ,PayPal НЕМА НИКОГАШ ДА ИМА.
Политика на PayPal е во приватноста,а кај нас нема приватност И НИКОГАШ ЌЕ НЕМА PAYPAL
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Додека нашиве банки и УЈП САКААТ ДА ИМАТ УВИД ВО СМЕТКИТЕ КОЛКУ ЗАРАБОТУВАМЕ,PayPal НЕМА НИКОГАШ ДА ИМА.
Политика на PayPal е во приватноста,а кај нас нема приватност И НИКОГАШ ЌЕ НЕМА PAYPAL
Увид во сметките и колку заработува пучанство имаат сите УЈП-овци или како пригодно се викаат локално и сите банки на овој свет....Проблемот е друг....овде се работи за повеќе од УВИД......мислам дека правиот збор е брцање у џеб...
Од друга страна и законски Македонија не допушта сметка на свој граѓанин надвор.., а PayPal е всушност тоа. Но занимливо е како на тоа имање сметка надвор нашава држава со својата УЈП гледа ептен селективно....т.е. како и ќефне....и како за кого...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.225
Јуни 2012 и уште немаме Пејпал...

кога требаше да го имаме?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Се натегав неколку дена со банка при повлекување на пари на моја сметка. Инсистираа да има заведен основ но никако не ми даваа основ кој соодветстуваше на влечењето на парите. Имено ми стигнаа пари на Skrill повратени од претходни купувања и плус имав некои пари кои јас од моја сметка ги испратив таму и останаа неискористени. Во банка сите основи се сведуваа на интернет услуги, компјутерски услуги и сл. Никако не ми понудија опција враќање на средства ... МОИ средства. На крај се избуткав на рака да се повлечат средствата по основ: „друг основ“ ... поточно недефинирано.
Не прифатија ниту да ги стават законски предвидените основи од тип, поклон, умерен месечен надоместок и сл. Остана на тоа на крај со УЈП да се разјаснувам дека тие пари се мои. Верувам дека порано или подоцна ќе се јави прилика кога ќе сакаат да ми ги оданочат па ќе биде весело.

Значи разбирам таква контрола поради тренасфери за/од коцкање и други сиви активности, но да неможеш да повлечеш твои пари? Тука неможе никој да се повика на законска забрана ниту да ме обвини за отворање на сметка во странство. Сметката е отворена за да се изврши плаќање а не за на истата да се чуваат штедат средства. Тоа што парите се вратија не значи дека имам сметка во странство. Патем тие сервиси не се банки ... тие само посредуваат за побрзо и посигурно плаќање, така да нивно стопирање по таа основа е апсолутна глупост.

Нејсе, си ја кажав маката. Ме интересира дали и какви искуства имате со УЈП по прашање на вакви трансакции? Ги бараат средствата пријавени во годишна даночна пријава, рокаат казни или?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Не можам да разберам зошто си пишал на пејпал тема за манибукерс?
НЛБ ли те ѓњавеше? За кој износ се работи.

п.с. Префрли го мислењето на Skrill / Moneybookers.
Истиот проблем би го имал со било кој сервис од кој би сакал да префрлам пари, така да тоа е ирелевантно. Проблемот беше кај нас. Да со НЛБ беше масирањето.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Истиот проблем би го имал со било кој сервис од кој би сакал да префрлам пари, така да тоа е ирелевантно. Проблемот беше кај нас. Да со НЛБ беше масирањето.
Земи од халкбанк и нема да бараат. За колкав износ те зезаа?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Чек, чек проблем ти правеа да си ги повлечеш парите од mooneybookres да ги извадиш како готовина? Неможеш тоа да го направи преку картица на банкомат?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Земи од халкбанк и нема да бараат. За колкав износ те зезаа?
Мал е износот, но принципите се битни. Да, можев веднаш да потпишам дека основот е интернет услуга, но не сакав. Не сакам утре некој да ми ги оданочи како заработка кога се веќе оданочени. Затоа и ме интересира со каков основ ги повлекувате вие. Основ е задолжително да се наведе, тоа мора и во Халк да го прават без ваше знаење, што е уште полошо. Во самиот образец за распределба на девизни приливи (мислам дека е 743, но не е битно) основот на трансфер е задолжително поле. Така да е добро прашање што Хлакбанк пишуваат таму :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.321
Поени од реакции
22.127
Сум немал досега проблеми со УЈП по било кој основ, така да не се замарај до толку.
Трансакции на име на физичко лице кои се под 10000 денари се под радарот и не ги ни интересира, за правно е сосем друга работа.
Сум плаќал , ми рефундирале, ми префрлале сум префрлал од трансакциска на трансакциска се не име на физичко лице и никој ништо не го интересира се додека е под 10000 денари. Над таа сума имаш данок на добивка од 10%.
За пајпал кој е сепак посредник рефундираните средства се на име на физичко лице така да тој не фигурира како правно што значи пак немаш гајле.
За mooneybookres незнам како е и како ти пристигнуваат пари така да за нив неможам да кажам.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Мислам дека најдобро е да се пише донација за некаква извршен услуга. Не ја наплаќаш услугата, но сакале да ти дадат донација... Така мислам дека нема ујп што да бара.
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
2
TV Sitel " Preku Paypal Makedoncite ke moze da kupuvaat segade niz svetov"

Samo uste da go imaat katalogot za carini, i se ke bide jasno!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom