Paypal конечно и во Македонија!

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од cokance, 2 септември 2011.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. cokance

  cokance Затишје пред курац.

  Член од:
  11 август 2008
  Мислења:
  686
  Допаѓања:
  145
  Пејпал дојде во Македонија!  Почнувајќи од 24-ти септември годинава и Македонија ќе може да ги користи услугите на најкористениот онлајн сервис за парични трансфери во светот, Пејпал.
  Оваа компанија овозможува уплати, праќање и примање пари исклучиво преку интернет. Сè што ќе им биде потребно на македонските корисници е добро познавање на англиски јазик, валидна е-мејл адреса и платежна картичка.
  По извршувањето на првата уплата, на сите останати веб дестинации понатамошните уплати за вас ќе ги врши Пејпал. Освен безбедно да се пратат пари на некоја друга личност, преку овој сервис може и да се плати некоја нарачана роба.
  Праќањето пари е бесплатно и не подлегнува на никакви надоместоци, но примањето се наплатува за некои 1% до 4% плус фиксен надомест.
  Праќачот на парите најнапред мора да се регистрира на Пејпал страната а потоа да префрли одредена сума на пари на својата корисничка сметка. Паричниот износ може да се префрли директно од тековна банкарска сметка или од кредитна/дебитна картичка.
  [​IMG]
  Примателот може да побара чек од Пејпал, може да отвори своја корисничка сметка или да побара пренос на средствата на своја сметка во банка.
  Пејпал овозможува и плаќање помеѓу добавувачи, аукциски веб страни и останати комерцијални корисници, за што се наплаќа одреден износ. Во зависност од околностите, се наплаќа и преносот односно приемот на паричните средства. Тоа зависи од користената валута, одбраниот пренос, земјата испраќач, земјата примател, сумата која е пратена и видот на корисничка сметка на која се праќаат средствата.
  При отворање Пејпал сметка, корисникот мора да го внесе бројот на својата кредитна картичка. Доколку подоцна се одлучи да ја поништи картичката, неговата сметка ќе има строго ограничени можности.
  Самиот Пејпал разликува 3 вида на сметки:
  Лична сметка - за некомерцијална употреба која главно служи за праќање пари. На оваа сметка можат и да се примаaт пари, но во посебни и ограничени услови.
  Премиер сметка - се користи за приватни цели, но за примање и праќање пари. Многу е слична на приватната, со таа разлика што може да прима поголеми суми.
  Бизнис сметка - наменета за фирми и компании. Многу е слична на премиер сметката, но со одредени правни разлики.
  На 3-ти октомври 2002-та година, Пејпал стана целоснa сопственoст на Ибеј. Според нивните податоци, во 2005-та година преку Пејпал биле свртени вкупно 27,5 милијарди долари.

  Незнам дали има ваква тем аи дали е на право место отворена, но еве причина малку да ни се разубави денот (y)
   
  На Iµµortal, detence007, Woofer и уште 12 други им се допаѓа ова.
 2. Antonio2344

  Antonio2344

  Член од:
  10 февруари 2011
  Мислења:
  889
  Допаѓања:
  397
  Тотално ми го разубави денотт !! :)
   
  На bucio му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Џои

  Џои КИНЕКТиран

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  8.407
  Допаѓања:
  2.075
  Се надеваме дека е вистинито. Ако е така одлично.
   
 4. Gylfi

  Gylfi

  Член од:
  5 октомври 2010
  Мислења:
  950
  Допаѓања:
  286
  Редно беше...
   
 5. GreenRoot

  GreenRoot ^Зелен^

  Член од:
  20 јули 2011
  Мислења:
  2.297
  Допаѓања:
  1.668
  Вистина е, али колку ке потрае тоа сумљам
   
 6. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.472
  Допаѓања:
  25.839
  Зошто да не трае кога веќе почнало?
   
  На sankerce му/ѝ се допаѓа ова.
 7. GreenRoot

  GreenRoot ^Зелен^

  Член од:
  20 јули 2011
  Мислења:
  2.297
  Допаѓања:
  1.668
  Поради големите интернет измами.Мислам за кратко време Македонија Бан ке јади.Зато не се радувам многу
   
  На @cool@ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tomasino

  Tomasino Tomas Snow

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  9.059
  Допаѓања:
  17.776
  Фала Богу,редно беше да влезиме во "ЦИВИЛИЗАЦИЈАТА":)
   
 9. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.472
  Допаѓања:
  25.839
  Објасни ми како некој ќе направи измама со сопствената Paypal сметка?
  Ако некој сака да направи измама, сигурно тоа нема да биде од неговата лична трансакциска сметка, затоа што тоа е еднакво на намерно давање автогол во фудбал. Воведувањето на Paypay во Македонија само значи дека од тој момент легално ќе може да ги користиме услугите на овој сервис, без разлика од која банка имаме сметка. И ова до сега беше возможно, но само преку НЛБ Тутунска и финтата за домашна адреса во Словенија. Но, со ограничување на повлекување пари од сметката. Значи, до сега можевме само да префрламе пари, а не и да ги повлекуваме.

  Од сега ќе можеме и да префрламе и да ни префрлаат и да повлекуваме. А приказните за „измами“ се минато и потекнуваат од периодот кога Македонија беше на црната листа на заостанати земји (без регулирани закони) кои беа потенцијален ризик за интернет криминал и немаше никаква врска со некаква вистинска измама која некогаш се случила од страна на Македонец на сервисот на Paypal. Овие приказни се 10 години зад нас. Како и за сите останати работи, убавите нешта (што се нормална работа во цел свет) пристигнуваат кај нас со задоцнување од цирка 10 години.
   
  На sankerce, Boomerang и DarkLord им се допаѓа ова.
 10. Мартин`

  Мартин` Гостин

  Фала богу имало господ, конечно ќе немора да порачувам нешто ако ми треба по други.
   
  На x_X_x^^ и ТheWanтed. им се допаѓа ова.
 11. Hurin

  Hurin Pokerface bastard

  Член од:
  3 јуни 2009
  Мислења:
  7.698
  Допаѓања:
  12.082
  брат ако можеш гифот во потпис да го смениш во paypal is comming to macedonia ќе биде добра шега...
  фала богу нема да си ебавам умот со банките сега
   
 12. GreenRoot

  GreenRoot ^Зелен^

  Член од:
  20 јули 2011
  Мислења:
  2.297
  Допаѓања:
  1.668
  Те сваќам што сакаш да кажеш но има повеќе начини за измама.

  Како да го жртвуваш Ebay акаунтот за 2500 евра

  Најпрво, регистрирај се на Paypal и комплетно активирај го акаунтот. Истото направи го и на Ebay. Следен чекор е да го направиш истото со уште неколку другарчиња. Битно е да имаш барем 4-5 комплетно активни акаунти кои можат да повлекуваат пари.

  ДОВЕРБА
  Многу битен дел. Од сите акаунти нарачајте од Ebay нешто ефтино. Долар-два, и почекајте да ви стигне. Ете, ако не знаете што, нарачајте семенца за зелка. Тие се обично поефтини од долар. Ова го правите за во вашата историја да направите активни трансакции. Ако првата трансакција одеднаш ви биде 2500 евра, ќе биде сомнително и акаунтите ќе ви бидат блокирани уште пред да ги повлечете парите. Многу битно е да направите неколку трансакции, за да имате било што во записник.

  Следен чекор е да стекнете малку репутација на Ebay. Од САМО ЕДЕН акаунт продајте две-три работи. Нека не биде тоа нешто многу ефтино, одберете средна цена. Мобилен некој, апаратче од дома, околу 30-40 долари. Тоа е за да добиете Feedback од купувачите. Погрижете се тој да биде позитивен - за операцијава ви треба 100% feedback....

  Сега следува најбитноит дел ИЗМАМАТА. Но тоа нема да го напишам од разбирливи причини.Со ова можете да заработите до 3000 евра.Ако ја надмините сумата ке бидете сомнителни.
  Уште еднаш потенцирам дека текстов не е целосен и го нема најбитниот дел измамата
   
 13. Darko Davidovski

  Darko Davidovski

  Член од:
  8 август 2008
  Мислења:
  304
  Допаѓања:
  54
  Конечно и кај нас хахахха да немора да се пишуваме под друга држава хахаха
   
 14. Chapstick

  Chapstick Сам свој психолог

  Член од:
  7 август 2009
  Мислења:
  2.986
  Допаѓања:
  311
  *си ги трие очите*

  Добро е, не сонувам.
   
  На Woofer и Watchlist им се допаѓа ова.
 15. MasteR_#0

  MasteR_#0 Addict

  Член од:
  16 мај 2010
  Мислења:
  3.148
  Допаѓања:
  874
  Фала богу! :cuc:
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: