Paypal конечно и во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.

CrashoverRide

Tutto per la Lazio,persempre nell cuore...
Член од
9 јануари 2008
Мислења
1.293
Поени од реакции
114
Dobro be .............znaes deka takvo nesto t.e. takov izraz ovde mi e dopusteno samo mene?????;) ODLICNA VEST......pojaka e od nesto ko Bunardzik pun do vrv..... :)
Не е во ред да пробаш да си го присвоиш изразов само за лична употреба кога знаеш и сам дека многу луѓе овде едвај чекаат прилика за да го искористат :)))))))
Он топик: Претпоставувам дека ќе работи со сите платежни картички(или бар виза електрон и од другиве банки) пошто долгоочекуваната и напатената од тутунска само што ја извадив ја изгубив :D
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ако не се лажам трет пат е оваа информација да се појави во Македонија во претходниве 5-6 години.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Видов таму ја има Macedonia :icon_lol:, како се погоди моментот точно како за мене што имав намера таму нешто :icon_lol:......

Andorra, Albania, Austria, Aland Islands, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Switzerland, , Cyprus, Channel Islands, Czech Republic, Denmark, Estonia, Spain, Finland, U.K., Gibraltar, Greece, Croatia, Hungary, Ireland, Isle of Man, Iceland, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Latvia, Monaco, Moldova, Republic of Montenegro, Macedonia, Malta, Norway, Portugal, Romania, Serbia, Russian Federation, Sweden, Slovenia, Slovakia (Slovak Republic), San Marino, Turkey, Ukraine, Holy See (Vatican City State). Northern Europe * 0.4% 3.8% + Fixed Fee
US, Canada, Europe I ** 0.5% 3.9% + Fixed Fee
Europe II *** 1.0% 4.4% + Fixed
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Пошто не сум доволно запознаен со paypal и остали нарачки преку интернет, некој да ми ги појасни овие работи...
Дали ќе можам да купувам од сите сајтови за онлајн продажба? (ebay/newegg/amazon...)
Дали ќе треба да плаќам царина за нарачката?
Колку отприлика кошта shipping?
Што се дешава ако ми дадат неисправен или погрешен производ?
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Која е разликата помеѓу Paypal и плаќање со интернет виза картичка? Кои се предностите?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.430
Поени од реакции
13.828
Дали ќе можам да купувам од сите сајтови за онлајн продажба? (ebay/newegg/amazon...)
Дали ќе треба да плаќам царина за нарачката?
Колку отприлика кошта shipping?
Што се дешава ако ми дадат неисправен или погрешен производ?
1. Да.
2. Зависи за кои производи, не знам до колку пари беше, над таа цена се плаќаше, али не беше кој знае колку.
3. Шипингот ти е различен за сите производи, си пишува таму на секој производ на ebay на пример, а има многу производи кои се и free shipping.
4. Премногу ретко се дешава тоа, али ако се деси имаш можност да им го вратиш назад производот и тие да ти пратат нов .
--- надополнето: Sep 2, 2011 5:36 PM ---
Која е разликата помеѓу Paypal и плаќање со интернет виза картичка? Кои се предностите?
Па еве на пример најголемата интернет продавница ebay каде што можеш да најдеш и од пиле млеко, не дозволува плаќање со интернет виза картичка, туку само со paypal.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Аха значи ке имаме пристап на амазон и ebay.
Други поволнсти?
 
P

Princ

Гостин
Ќе поверувам кога ќе се случи.
Најблиската вест што успеав да ја најдам која ги спојува пејпал + македонија + 24 септември е оваа.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
PAYPAL или не ако сакате да тргувате ќе мора да имате фирма затоа што во Америка на пример сите што работат со ЕБАY и ПАЈПАЛ мора да ги пријавуваат профитите заради ТАКСАЦИЈА значи добро е што ќе може да го користиме заради купување и сигурност лошо затоа што ако продавате имате лична сметка УЈП ќе ви дише у врат.

Не знам зошто волкава радост најдобро ќе им дојде на фирмите мислам.
 
T

Tetro

Гостин
Уште вчра некој спомна нешто на официјалната тема за ПејПал, и на линкот од Приц читав и вчера и не најдов ама баш ништо за тоа дека Македонија ќе ја додадат во листата.

Во меѓувреме сум корисник на услугите преку НЛБ, додека да ми истече важноста на картичката и да ме пое*ат за сите пари. :(
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.811
Но, со ограничување на повлекување пари од сметката. Значи, до сега можевме само да префрламе пари, а не и да ги повлекуваме.
Ја до сеа повлекував пари и стварно не ми е јасно како некој не можел тоа.
Witdraw или како и да беше и мислам за некој ден ти се на сметка. Го иам напраено тоа едно два пати (толку сум имал потреба) на суми од околу 100-200$.
Шиткав некои карти у Америка и ми ги стаија парите на пејпал, од кај ги повлеков на визата од НЛБ.
Стално слушам дека тоа не можело.

А ако случајно не било дозволено такво нешто, онда зашто е возможно и зашто никој нигде не ми рекол дека не смее?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom