Paypal во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
error
Sorry, we could not complete your request at this time.
If you encounter this message more than once, please contact us, and we'll do our best to help. Error Code #10725
Ovoj problem...
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
ми го верификуваа акаунтот, и сеа иам само евро и пол на пејпал, а на картичката имам повеќе, треба нешто дополнително подесување?
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
си порачав предмет од 1 долар, нема да е проблем?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Иако не поднесувам политика, сепак, ова е ретка можност јавно да се поставуваат прашања до
функционер од Владата на Република Македонија.

Имено, вечерва, четврток, 3 март 2011, со почеток во 22:30 часот на Наша ТВ, во емисијата Јади Бурек
кај Јанко Илковски ќе гостува претседателот на Владата на Република Македонија, господинот Никола Груевски.

Не верувам дека ќе бидат дозволени телефонски јавувања во емисијата, но верувам, иако не сум 100% сигурен,
дека ќе може да се праќаат СМС пораки во емисијата.

Ова е ретка можност јавно да се поставуваат прашања до не баш било кој функционер од Владата на Република Македонија,
туку до самиот претседател на истата, кој би требало да биде најдобро запознаен со работата и одговорностите на владата.

Имаме шанса да го прашаме премиерот Груевски преку СМС пораки, кога можеме да очекуваме PayPal да почне да ги нуди
своите услуги во Македонија.

Ги охрабрувам сите заинтересирани да праќаат СМС пораки со прашања за било какви теми, но мене конкретно ме
интересира PayPal, па затоа ве охрабрувам да праќате СМС пораки со прашања поврзани исклучиво со PayPal.

Извинете бидејќи внесов политика во темава, но ова е ретка можност и затоа направив исклучок.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Иако не поднесувам политика, сепак, ова е ретка можност јавно да се поставуваат прашања до
функционер од Владата на Република Македонија.

Имено, вечерва, четврток, 3 март 2011, со почеток во 22:30 часот на Наша ТВ, во емисијата Јади Бурек
кај Јанко Илковски ќе гостува претседателот на Владата на Република Македонија, господинот Никола Груевски.

Не верувам дека ќе бидат дозволени телефонски јавувања во емисијата, но верувам, иако не сум 100% сигурен,
дека ќе може да се праќаат СМС пораки во емисијата.

Ова е ретка можност јавно да се поставуваат прашања до не баш било кој функционер од Владата на Република Македонија,
туку до самиот претседател на истата, кој би требало да биде најдобро запознаен со работата и одговорностите на владата.

Имаме шанса да го прашаме премиерот Груевски преку СМС пораки, кога можеме да очекуваме PayPal да почне да ги нуди
своите услуги во Македонија.

Ги охрабрувам сите заинтересирани да праќаат СМС пораки со прашања за било какви теми, но мене конкретно ме
интересира PayPal, па затоа ве охрабрувам да праќате СМС пораки со прашања поврзани исклучиво со PayPal.

Извинете бидејќи внесов политика во темава, но ова е ретка можност и затоа направив исклучок.
не си правете мајтап дека ке го прашувате груевски нешто... целото гостување е веке испланирано од аспект на прашања и одговори... јанко е вмроовец, и повеќе од нормално е дека ке го прашува господинот прашања кои не се голицливи за вмро и владеењрто негово... сакам да кажам дека џабе ке го прашувате за пејпал нема да му биде поставено прашањето, затоа што ке нема “убав“ одговор кој ке носи бодови за него... п.с. не заборавајте дека почнаа кампањите за тоа кој е подобар...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Imam nekolku prasanja zosto Dexter26 imas dve karticki koga mozes istata usluga da ja zavrsis i so Paypal placanje vo stranstvo (mislam deka ja nudi taa opcija ) e sega me interesira kolku e odrzuvanjeto na viza kartickata za godina dena kolku placate vo NLB,moze li od pay pal na salter da otides i kazes sakam ovie sredstva da legnat na transakciona vo dolari ( da ne vadam na bankomat ) pa ne mi e jasno dali 2500$ limit toa se racuna i ako kupis primer domen i host ili samo ako primas pari od drugo mesto ...Mene iskreno mi treba ovaa karticka da primam pari i da kupam nekoj domen host (znaci kupuvanje ce bide domen i host samo , povece da pimam pari )..Ako otvoram biznis akaunt dali povece se placa koga ce pogignuvas pari na bankomat , ce imam li pogolem limit sto mozat da mi ispratat sredstva primer nekoj sponzor ??? I sto mi sovetuvate vie personal ili bussines akaunt za ovaa moja rabota ??
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
не си правете мајтап дека ке го прашувате груевски нешто... целото гостување е веке испланирано од аспект на прашања и одговори... јанко е вмроовец, и повеќе од нормално е дека ке го прашува господинот прашања кои не се голицливи за вмро и владеењрто негово... сакам да кажам дека џабе ке го прашувате за пејпал нема да му биде поставено прашањето, затоа што ке нема “убав“ одговор кој ке носи бодови за него... п.с. не заборавајте дека почнаа кампањите за тоа кој е подобар...
Се согласувам onak, и јас немам никаква доверба во политичарите,
секој ден се повеќе ми се гади од нив и не можам да ги поднесам.
Но сепак, останува фактот дека вечерва ќе ја имаме оваа ретка шанса барем да го прашаме Гвујо индиректно преку СМС,
а дали Јанко ќе му ги постави нашите СМС прашања, како и дали Гвујо ќе ни одговори на прашањата, тоа на нив нека им
служи на чест.
Чисто колку да не речат дека воопшто не сме прашале.

Imam nekolku prasanja zosto Dexter26 imas dve karticki koga mozes istata usluga da ja zavrsis i so Paypal placanje vo stranstvo (mislam deka ja nudi taa opcija ) e sega me interesira kolku e odrzuvanjeto na viza kartickata za godina dena kolku placate vo NLB,moze li od pay pal na salter da otides i kazes sakam ovie sredstva da legnat na transakciona vo dolari ( da ne vadam na bankomat ) pa ne mi e jasno dali 2500$ limit toa se racuna i ako kupis primer domen i host ili samo ako primas pari od drugo mesto ...Mene iskreno mi treba ovaa karticka da primam pari i da kupam nekoj domen host (znaci kupuvanje ce bide domen i host samo , povece da pimam pari )..Ako otvoram biznis akaunt dali povece se placa koga ce pogignuvas pari na bankomat , ce imam li pogolem limit sto mozat da mi ispratat sredstva primer nekoj sponzor ??? I sto mi sovetuvate vie personal ili bussines akaunt za ovaa moja rabota ??
Доколку планираш да купуваш, но и да примаш пари, тогаш ќе мораш да регистрираш Premier account.
Годишната граница на пари за кои што ти е дозволено да ги примиш е 2.500 евра, доколку ја надминеш оваа
граница, ќе ти бараат да испратиш електронска фотокопија од лична карта или пасош или возачка дозвола,
за да докажеш дека си од Словенија. Доколку успееш да докажеш дека си од Словенија, под услов да имаш и
словенско државјанство, тогаш ќе ти биде дозволено и понатаму да примаш пари преку PayPal. Во спротивно,
ќе мораш да чекаш да дојде наредниот 1 јануари по што најверојатно ќе ти дозволат повторно да примаш пари,
но немој да ме држиш за збор за ова, бидејќи јас не го користам PayPal за примање пари, користам PayPal Personal
account, бидејќи го користам PayPal само за купување.

Причината поради која користам 2 картички е бидејќи Visa Electron дебитната картичка од НЛБ Тутунска Банка ја користам
само за користење преку словенскиот PayPal, а втората, MasterCard Standard дебитната картичка од Охридска Банка
ја користам за се останато, за купување преку Интернет од сајтови кои дозволуваат плаќање со картичка од Македонија
и кои вршат испорака во Македонија.

И Visa Electron дебитната картичка може да се користи за купување преку Интернет од сајтови кои дозволуваат плаќање
со картичка од Македонија и кои вршат испорака во Македонија, но сепак не ја издаваат во САД, Канада, Австралија, Ирска
и некои други држави. Иако во овие држави е дозволено да се плаќа преку Visa Electron преку Интернет и преку PayPal,
сепак бидејќи Visa Electron не се издава во овие држави, некои сајтови не дозволуваат плаќање преку Visa Electron.

И затоа Visa Electron дебитната картичка од НЛБ Тутунска Банка ја користам само преку PayPal, а MasterCard Standard
дебитната картичка од Охридска Банка ја користам за се останато, а кога PayPal ќе почне повторно да ги нуди своите услуги
во Македонија, ќе ја користам и со македонскиот PayPal, и ќе ја баталам Visa Electron дебитната картичка од Охридска Банка.

А како да примаш пари преку PayPal и како да ги подигнуваш истите, не знам, бидејќи немам никакво искуство со тоа.

--- надополнето ---

Јанко воопшто не го праша Груевски ама баш ништо околу PayPal, а 6 СМС пораки ги испратив.
Ама ако, нека му служи на чест, јас од моја страна барем се обидов индиректно да го поставам прашањето.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Dobro ima nekoj iskustvo so primanje na pari na ovaa karticka ? Ova nikoj ne mi odgovori
me interesira kolku e odrzuvanjeto na viza kartickata za godina dena kolku placate vo NLB
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Dobro ima nekoj iskustvo so primanje na pari na ovaa karticka ? Ova nikoj ne mi odgovori
me interesira kolku e odrzuvanjeto na viza kartickata za godina dena kolku placate vo NLB
Според НЛБ Тутунска Банка, годишно се плаќа членарина од 300 ден.
Јас немам уплатено членарина за 2011, но воопшто не ја имам ни искористено картичката во 2011.
Правило е картичката да е неактивна доколку не е платена членарината, барем така мислам.
На мене во 2010 ми издадоа Visa Electron дебитна картичка од НЛБ Тутунска Банка, уплатив 400 ден.
и сепак ни денар не ми одзедоа во 2010, што, зошто и како, тоа не знам.

И овие од Охридска Банка ми го направија истото.
Секоја година за MasterCard Standard дебитната картичка од Охридска Банка плаќам 10 евра во денарска
противвредност, се разбира. Уплатив 800 ден. во февруари 2011, и до денешен ден парите се на сметката,
банката не ми има наплатено членарина, а баш вчера купував со картичката преку Интернет и си работеше
без никакви проблеми. Бев вчера до Охридска Банка и ми кажаа дека кога ќе ми наплатат членарина, ќе ми ги
одземат тие 10 евра во денарска противвредност од мојата трансакциска сметка, без разлика дали воопшто ќе
имам пари на сметката или не.
Дури и да немам ни денар на сметката, сепак ќе ми ги одземат тие 10 евра во денарска противвредност,
и ќе бидам во минус на сметката од 10 евра во денарска противвредност.
Порано, веднаш откако ќе ставев по некој денар на трансакциска сметка, банката ми наплаќаше членарина,
а сега еве, трет месец по ред, во март 2011 сеуште не ми имаат наплатено членарина за картичката.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Јанко воопшто не го праша Груевски ама баш ништо околу PayPal, а 6 СМС пораки ги испратив.
Ама ако, нека му служи на чест, јас од моја страна барем се обидов индиректно да го поставам прашањето.
Абе друже, ти сериозен си или се зезаш... Мислиш дека толку е битно прашањето за PayPal после сево ова што се случува во земјава и во светот па премиерот да одговара на такво прашање.... Па уште и кај Јанко во емисија :pos:
 
Член од
24 ноември 2010
Мислења
41
Поени од реакции
9
Играјте си "хакери" со кредитни картички и пак ќе можете да порачувате од интернет, не :aplauz:

и после кој ви е крив?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom