Paypal во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 март 2009
Мислења
118
Поени од реакции
4
Сигурно постојат политички мотиви за Македонија да не е на листата на PAYPAL.
Кога ја има Замбија или Зимбабве би требало да не има и нас, а тоа со криминалот е само смешен изговор. Не сме толкава закана верувајте.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Јас ги имам контактирано, неколку пати. Се работи за некои измени што треба да се направат во банкарската легислатива за да не прифатат.
Инаку, колку што знам, на почеток Македонија била во листата земји на кои работи Пејпал. И после (наводно, така имам чуено) не имаат тргнато поради сајбер криминалот (кој рака на срце, порано вриеше, а и денес уште е доста активен).
Ова смрди на внатрешна саботажа,банкарите заедно со внатрешната економска олигархија го имаат саботирано PayPal во МК.Зошто? Затоа што ако има PayPal ќе им се намалат профитите,ќе му се отворат очите на народот за цените надвор и сето тоа не им одговара,тие се тешка хоштаплерија,да можам ова би им го направил :pusk:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
да можам ова би им го направил :pusk:
Подобро да не можеш и наместо ти нив тие тебе тоа да ти го направат?

Затоа што ако има PayPal ќе им се намалат профитите
Со PayPal нема провизија при плаќањето или ако ја има провизијата е доста мала, при префрлување пари на твоја сметка тогаш ти плаќаш одредена провизија која зависи од суматакоја што ја добиваш?
Еве како пример:
Ако продаваш онлајн за уплата до 5.000€ провизијата е 1.9% + 0.35€
5.001 - 25.000€ 1.7% + 0.35€
25.001 - 50.000€ 1.5% + 0.35€
Над 50.000€ провизијата е 1.2% + 0.35€
За други транскации провизијата е: 3.9%, 3.7%, 3.5% и 3.2 проценти за сума поголема од 50.000€.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Подобро да не можеш и наместо ти нив тие тебе тоа да ти го направат?
Очигледно работиш во гореспоменатите сектори-банкарите(лихвари) или економската мафија(олигархија која го заебава простиот свет во МК),затоа и вака реагираш!


Со PayPal нема провизија при плаќањето или ако ја има провизијата е доста мала, при префрлување пари на твоја сметка тогаш ти плаќаш одредена провизија која зависи од суматакоја што ја добиваш?
Еве како пример:
Ако продаваш онлајн за уплата до 5.000€ провизијата е 1.9% + 0.35€
5.001 - 25.000€ 1.7% + 0.35€
25.001 - 50.000€ 1.5% + 0.35€
Над 50.000€ провизијата е 1.2% + 0.35€
За други транскации провизијата е: 3.9%, 3.7%, 3.5% и 3.2 проценти за сума поголема од 50.000€.
Јас мислев на тоа дека луѓето ќе можат повеќе да си порачуваат онлајн преку интернет и со тоа ќе се подобрат цените за обичните потрошувачи,бидејќи на домашниве ''увозници'' ќе им се зголеми конкуренцијата,а не на провизии,проценти итн.
 
Член од
21 јули 2007
Мислења
73
Поени од реакции
0
Pozdrav.

Dali znae nekoj da mi kaze ?
Imam dobivka na oblozuvanje i dali moze parite da gi prefrlam od bet365 preku paypal u moja smetka - nlb banka,posto direktno bankite tesko da prifatat direkto pravat mnogu problemi.
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
52
Поени од реакции
1
Pozdrav.

Dali znae nekoj da mi kaze ?
Imam dobivka na oblozuvanje i dali moze parite da gi prefrlam od bet365 preku paypal u moja smetka - nlb banka,posto direktno bankite tesko da prifatat direkto pravat mnogu problemi.
Ако си фатил на сајт за обложување онда моеш преку moneybookers да си ги подигнеш и од таму на картица. Многу е полесно, прифатено е и у Македонија moneybookers, а мора да го има како опција, на сите сајтови го има би требало и на bet365. позз
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Pozdrav.

Dali znae nekoj da mi kaze ?
Imam dobivka na oblozuvanje i dali moze parite da gi prefrlam od bet365 preku paypal u moja smetka - nlb banka,posto direktno bankite tesko da prifatat direkto pravat mnogu problemi.
Слободно префрли ги директно на сметка,не прават проблеми
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Дали знае некој како може да се ефектуираат парите заработени на http://www.buxinc.com. Имам отворено Alertpay сметка, лимитот ми е остварен, активирана е опцијата за превземање на парите, но сеуште немам никаква информација на сметката или на маил. Дали се работи за некоја тн. СКАМ страна.
:toe:
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
274
Поени од реакции
5
Ќе се најде ли некој јунак да ги каже линковите од во постот на точкест каде што ја објаснува постапката? (кои претпоставувам биле некогаш таму, но повеќе не се)
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Електронската трговија

Активности за поттикнување и олеснување на електронската трговија- да се стимулира електронската трговија како алатка за развојот на економијата во Македонија.

Предлог е да се донесат генерални директори на светско реномирани компание, кои успехот го постигнале преку е-трговија. На пример: eBay, PayPay, Amazon, salesforece.com итн. Покрај едно дневен семинар да се објави конкурс за најдобар е-бизнис план, каде што Владата ќе субвенционира одредени средства за најдобрите 5 идеи.


Очекувани придобивки:

  • Унапредување на електронска трговија во Република Македонија
Ивор исушен

Јас од овој текст го разбирам светот односно нашите политичари како прво одделенци.

Ним да и понудат коорпорации проект да го разгледат нашите експерти? wtf?
Tие наведени корпорации имаат поголема добивка одколку владата во буџетот на Македонија.

Заклучок PayPal нема бидејки нашите се прво одд. или се многу итри волци кој чекат плико под Маса како Бранко наш кој изиграваше фраер на Ауди.

п.с Пак некоја чудна човек фирма ќе лапа народни пари да прави локален проект

п.с 2 Додека ја листав "Локацијата uslugi.gov.mk" односно не ја листав бидејки е ја нема го најдов овој интересен текст
 
М

Мартин`

Гостин
Ме интересира накратко нешто околу електронското плаќање, значи ако направам Paypal акаунт предходно каква картичка можам да имам, и значи јас ги уплаќам парите на картичката а доколку сакам да земам нешто преку пејпал автоматски си влече он пари од картичката ?

И уште нешто за moneybookers каква картичка е потребно ? И за крај како оди плаќањево преку western union да ми кажете дека никогаш немам плаќано.. значи само одиш таму кажуваш некој си број на оној кој што сакаш да ги пратиш парите и толку, ништо друго не ти треба ?
 
T

Tetro

Гостин
Ме интересира накратко нешто околу електронското плаќање, значи ако направам Paypal акаунт предходно каква картичка можам да имам, и значи јас ги уплаќам парите на картичката а доколку сакам да земам нешто преку пејпал автоматски си влече он пари од картичката ?
Visa Electron на Тутунска.
ѓи уплаќаш парите на картичката, а доколку сакаш да земеш нешто преку пејпал автоматски си влече он пари од картичката. ДА
 
М

Мартин`

Гостин
Visa Electron на Тутунска.
ѓи уплаќаш парите на картичката, а доколку сакаш да земеш нешто преку пејпал автоматски си влече он пари од картичката. ДА
А ме интересира дали може да направам пејпал преку дебитна картичка на уни банка или само тутунска мора ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom