Paypal во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 септември 2007
Мислења
89
Поени од реакции
1
Не знам дали точно го погодив местото на темава, но доколку не тогаш слободно мжете да је преместите каде мислите дека ќе одговара.

Еве за сите заинтересирани (а мислам и за сите останати) - задолжително. Потпишете петиција за Paypal во Македонија.

http://www.petitionspot.com/petitions/mkpaypal

Не знам уште колку ова ќе трае, па затоа побрзајте.

Бидејки ова е од огромна важност за Македонија и сите луѓе во неа, а кои немаат кредитни платежни картички, ова е најдобриот начин на плаќање преку нет, не само за Македонија туку и за купување производи од странство... Ве советувам сите да се потпишете за петицијата бидејќи кога ќе дојде во Македонија, тогаш на сите ќе ни биде олеснато купупавњето преку интернет. Само да напоменам ова во Хрватска веќе долги години го има...
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
A da sednes samit i da pises peticija ko da nekoj pa ke ja cita ili ke proverue koj ja pisal ?
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
ogovorod na paypal e se tdudime so poveke drzavai da vklucime i ne veruvam deka nekoj od paypal ke ja procite ovaa peticija ama zdravee btw mi stoe na spamerski sajt ovoj za peticijata
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
89
Поени од реакции
1
jas slucajno dojdov do ovaa peticija, pa tokmu zatoa i mi se dopadna, bidejki nekomu konecno mu teknalo da ja pokrene. Tokmu zatoa mislam i deka za dobroto na site e da ja potpiseme sto e mozno poveke lugje ovaa peticija, pa sto znaes, moze i ke bide nesto...
A siguren sum deka toj sto ja pokrenal peticijata, togas znae i nacin kako da je dostavi do glavnite na paypal...
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Година и повеќе откако министерот Иво Ивановски го „воведе“ Paypal во Македонија.

Јас сега слободно можам да купувам и продавам од EBay.

NOOOOT!!

Остваруваме :)

Иначе, нашите соседи (Бугари, Албанци, Бошњаци, Хрвати) ова го можат. Да не зборувам за земји кои уште се во војни или специјални режими.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=97682&EditionID=1489
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Година и повеќе откако министерот Иво Ивановски го „воведе“ Paypal во Македонија.

Јас сега слободно можам да купувам и продавам од EBay.

NOOOOT!!

Остваруваме :)

Иначе, нашите соседи (Бугари, Албанци, Бошњаци, Хрвати) ова го можат. Да не зборувам за земји кои уште се во војни или специјални режими.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=97682&EditionID=1489
navistina...ima li nekoj LOGICNO objasnenie , zosto PayPall ne raboti vo Makedonija, ne sakaat tie ili ne SAKAME NIE???
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Логично објаснување има:

1. Не успеаа врските на министерот
2. „Малите измени“ во законот за банки не се баш мали за некои банкари
3. Уште еден „ние остваруваме“ трик.

ЕДИТ: Пошто има мал напредок (Министерот се ангажира лично да го реши проблемот) предлагам (кој колку може, особено кајгана) да објави барем потсетник за ветеното и (не)стореното. Така да се надеваме дека министерот ќе го забележи нашиот проблем и повторно ќе излезе со изјава :), барем да не „утеши“ дека идната година ќе биде, да се радуваме ко мали деца.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Има пејпал....хелоу
Виса електрон од НЛБ Тутунска и се регистрираш на пејпал као Словенија. Адресата твоја домашна и Пријатно создравје.

Пробано, работи, доставуваат.


Туторијал
одјете во НТБ Тутунска Банка и земете си Visa Electron дебитна картичка (ако немате сметка ќе треба да отворите, малолетни може да извадат дополнителна картичка за +200 денари трошок, месечен трошок е 10 денари по транзакциска сметка).
Откако ќе ја земете и активирате, појдете на PayPal страната и регистрирајте се како Personal aкаунт.
За земја на регистрација, одберете ја Словенија, а сите други информации внесете ги точни (Македонска адреса на живеење, телефон...).
Откако ќе го направите вашиот акаунт, одете во делот „Add Credit or Debit Card„.
Внесете ги сите информации барани од вас (Card Verification Number е на задната страна од картичката).
Кликнете „Add Card„.
Од вашата сметка ќе бидат одземени 93 денари (1.5 евра) како потврда, а подоцна вратени на вашиот PаyPal акаунт.
Сега појдете на овој линк од НЛБ Тутунска Банка, направете си профил (горе лево) и автоматски ќе ви ја поврзат картичката со профилот.
Потоа ќе појдете овде, и ќе ја одберете Visa Electron од листата. Ќе видите дека како резервирани средства имате 93 денари (ако не и повеќе од други транзакции). Ќе чекате се додека тие не се намалат на 1 или 0 денари.
Тогаш ќе појдете на овој линк, ќе кликнете на „Побарај„ копчето и ќе ги видите вашите транзакции. Најпоследнaта треба да е таа од PayPal. Во описот ќе стои нешто слично на ова:
Код:
XXXXXXXXXXX YYYYПАЅПАЛ*ЕЏПУСЕ
Ќе ги запазите бројките овде назначени со Y. Тоа ќе се 4 бројки.
Логирајте се сега на PayPal и одете „Verify„ од „My Accout„ страната.
Ќе ви биде побаран тој четроцифрен број. Внесете го.
Сега сте потврдени и на вашата PayPal сметка ќе бидат вратени тие 1.5 евра што ви беа земени од картичката, во рок од 24 часа.
Исто така можете да го направите вашиот акаунт од Personal во Premier за да ги дигнете вашите лимити, а колку што видов, се прави бесплатно.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
А да се направи една facebook група и да се соберат едно 100 илјади подржувачи, што викате ќе успее?
Пошто само во македонија и дијаспората има минимум 700-800 илјади корисници на facebook.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Има пејпал....хелоу
Виса електрон од НЛБ Тутунска и се регистрираш на пејпал као Словенија. Адресата твоја домашна и Пријатно создравје.

Пробано, работи, доставуваат.


Туторијал
одјете во НТБ Тутунска Банка и земете си Visa Electron дебитна картичка (ако немате сметка ќе треба да отворите, малолетни може да извадат дополнителна картичка за +200 денари трошок, месечен трошок е 10 денари по транзакциска сметка).
Откако ќе ја земете и активирате, појдете на PayPal страната и регистрирајте се како Personal aкаунт.
За земја на регистрација, одберете ја Словенија, а сите други информации внесете ги точни (Македонска адреса на живеење, телефон...).
Откако ќе го направите вашиот акаунт, одете во делот „Add Credit or Debit Card„.
Внесете ги сите информации барани од вас (Card Verification Number е на задната страна од картичката).
Кликнете „Add Card„.
Од вашата сметка ќе бидат одземени 93 денари (1.5 евра) како потврда, а подоцна вратени на вашиот PаyPal акаунт.
Сега појдете на овој линк од НЛБ Тутунска Банка, направете си профил (горе лево) и автоматски ќе ви ја поврзат картичката со профилот.
Потоа ќе појдете овде, и ќе ја одберете Visa Electron од листата. Ќе видите дека како резервирани средства имате 93 денари (ако не и повеќе од други транзакции). Ќе чекате се додека тие не се намалат на 1 или 0 денари.
Тогаш ќе појдете на овој линк, ќе кликнете на „Побарај„ копчето и ќе ги видите вашите транзакции. Најпоследнaта треба да е таа од PayPal. Во описот ќе стои нешто слично на ова:
Код:
XXXXXXXXXXX YYYYПАЅПАЛ*ЕЏПУСЕ
Ќе ги запазите бројките овде назначени со Y. Тоа ќе се 4 бројки.
Логирајте се сега на PayPal и одете „Verify„ од „My Accout„ страната.
Ќе ви биде побаран тој четроцифрен број. Внесете го.
Сега сте потврдени и на вашата PayPal сметка ќе бидат вратени тие 1.5 евра што ви беа земени од картичката, во рок од 24 часа.
Исто така можете да го направите вашиот акаунт од Personal во Premier за да ги дигнете вашите лимити, а колку што видов, се прави бесплатно.
Се супер ова, го знам, ама зар со вакви финти треба да се регистрираш?

Што ако нејќам преку тутунска?

И незнам дали знаеш, ама не сите продавачи работат со адреса која ти ќе им ја дадеш, туку пишува „Испорачуваме само на адресата која е специфицирана на пејпел“ а таму стои словенија. така да пратката ти е осудена на пропаст од старт, оти ќе оди во словенија а таму нема таква адреса.

Кога може Албанија да ја има, зошто ние да не можеме?
 
А

Ајсшутер

Гостин
Се супер ова, го знам, ама зар со вакви финти треба да се регистрираш?

Што ако нејќам преку тутунска?

И незнам дали знаеш, ама не сите продавачи работат со адреса која ти ќе им ја дадеш, туку пишува „Испорачуваме само на адресата која е специфицирана на пејпел“ а таму стои словенија. така да пратката ти е осудена на пропаст од старт, оти ќе оди во словенија а таму нема таква адреса.

Кога може Албанија да ја има, зошто ние да не можеме?
Проблемот е до банките што само Тутунска го има уведено тоа а треба повеќе да направат и за нас Пејпал, значи во Албанија банките се далеку поспремни и ја нудат таа опција, исто PayPal нема ни во Србија, Црна Гора барем како што знам и ние.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Проблемот е до банките што само Тутунска го има уведено тоа а треба повеќе да направат и за нас Пејпал, значи во Албанија банките се далеку поспремни и ја нудат таа опција, исто PayPal нема ни во Србија, Црна Гора барем како што знам и ние.
Тутунска го нема воведено, него тоа е една врста на хак, затоа што (најверојатно) НЛБ е словенска фирма.

Претпоставуввам дека и со било која друга виза електрон (од тие што имаат ЦВВ2 и можеш да плаќаш преку интернет), може да се направи исто и да се внеси соседна земја како адреса, но тоа не ја подобрува изолираноста на македонија.

На некој начин правиш злоупотреба што не внесуваш вистински информации.

Моја претпоставка е дека поради банкарски високи кругови ние сме скроз изолирани од општо електронски трансакции (доказ за тоа е дека (ај да не речам ниедна) на прсти се бројат фирми од мк кои работат со комплетно онлајн плаќање и испорака на производи за МК).

Едноставно нема начин за услуга или стока што си ја продал во реално време да добиеш пари.

Касис е центар кој (наводно) работи на воведување на вакви работи, но јас мислам дека е само мачкање на очи и дека не функционира. Можеби заради нечии (банкарски/политички) интереси ова се одолговлекува (читај за кој да лапне дел од големиот колач на провизии за вакви услуги).
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Тутунска го нема воведено, него тоа е една врста на хак, затоа што (најверојатно) НЛБ е словенска фирма.

Претпоставуввам дека и со било која друга виза електрон (од тие што имаат ЦВВ2 и можеш да плаќаш преку интернет), може да се направи исто и да се внеси соседна земја како адреса, но тоа не ја подобрува изолираноста на македонија.

На некој начин правиш злоупотреба што не внесуваш вистински информации.

Моја претпоставка е дека поради банкарски високи кругови ние сме скроз изолирани од општо електронски трансакции (доказ за тоа е дека (ај да не речам ниедна) на прсти се бројат фирми од мк кои работат со комплетно онлајн плаќање и испорака на производи за МК).

Едноставно нема начин за услуга или стока што си ја продал во реално време да добиеш пари.

Касис е центар кој (наводно) работи на воведување на вакви работи, но јас мислам дека е само мачкање на очи и дека не функционира. Можеби заради нечии (банкарски/политички) интереси ова се одолговлекува (читај за кој да лапне дел од големиот колач на провизии за вакви услуги).
Како што правев муабет со една личност вработена во НЛБ ова си е онака, ептен океј и неможе никакви глупости да ти се случуваат на тебе лично ако направиш таква "превара"
Како и да е, многу е подобро вака да си имаш пејпал или ајтјунс акаунт него да немаш ништо ;)
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Како што правев муабет со една личност вработена во НЛБ ова си е онака, ептен океј и неможе никакви глупости да ти се случуваат на тебе лично ако направиш таква "превара"
Како и да е, многу е подобро вака да си имаш пејпал или ајтјунс акаунт него да немаш ништо ;)
За купување функционира, ама ако сакаш да префрлиш од paypal account-от на дебитната тогаш почнуваат проблемите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom