Payoneer (официјална тема)

Дискусија во форумот 'Интернет трговија' започната од sime333, 22 септември 2017.

1. k3b

k3b

Член од:
    17 декември 2010
    Мислења:
    2.549
    Допаѓања:
    3.989
    Во кој филм сте бе луѓе. Која истрага кои црни податоци. Како можи да побара податоци кога нема никаков увид. За да побара некој истрага треба да си осомничен и да има некаков доказ за тебе, да има пристап до твоите трансакции. Како ујп би побарала податоци за тебе кога нема апсолутно никаква информација за твоите трансакции?

2. vidooq

vidooq

Член од:
    14 април 2012
    Мислења:
    21.603
    Допаѓања:
    32.134
    Леле бе, не си свесен колку е лесно. Koга се регистрираш на Payonеer, пишуваш комплетна адреса, која потоа ја верификуваш. Едноставно може да побараат за сите регистрирани корисници од државата Македонија да им се даде извештај за нивните финансиски тргувања, a самиот Payoneer ти вика дека доколку бидат побарани, веднаш ке им ги достават, без оглед на тоа дали имаат доказ или против тебе, нив уво ги боли.

Па ти после докажувај се со УЈП oд каде ти се парите.

3. k3b

k3b

Член од:
    17 декември 2010
    Мислења:
    2.549
    Допаѓања:
    3.989
    Ок, можиш да наведиш една држава која го побарала ова од пајонир? Увид на сите клиенти?

4. vidooq

vidooq

Член од:
    14 април 2012
    Мислења:
    21.603
    Допаѓања:
    32.134
    Ме мрзи да барам дали воопшто има. Ти го кажав ова како опција која е лесно достапна на нашиве за сите да ги проверат наеднаш.

5. k3b

k3b

Член од:
    17 декември 2010
    Мислења:
    2.549
    Допаѓања:
    3.989
    Не барај, нема. Твојава споредба и опција е можна само во некое сценарио за некој филм во иднина. Има опција исто како што има вести од типот дека некој може да фрли нуклеарна бомба или во 2017 доаѓа крај на светот.

6. Ivan Serafimov

Ivan Serafimov

Член од:
    4 февруари 2018
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    Сакам да вадам пари од микроворкерс на payoneer некој да не има некакви искуства со ова ??

7. The King of Clay

The King of Clay Модератор

Член од:
    28 јануари 2012
    Мислења:
    4.649
    Допаѓања:
    2.918
    upload_2018-2-8_22-43-24.png
    Пред некој ден им пратив лична карта, а за ова bank statement беше optional и мислев дека ќе се заврши работата и без него. Не ми е јасно што точно треба да им пратам? Имам сметка на NLB, дали би можело да заврши работа screenshot од online увид на сметка што го имаме на nlbklik?

8. sime333

sime333

Член од:
    8 септември 2011
    Мислења:
    3.629
    Допаѓања:
    2.592
    Мене ме интересира што ќе ми направат доколку не платам чланарина ?
    еве на пример лани го користев многу, али не оставив пари за чланарина сега више не ми треба, и ако не ставам пари никогаш повеќе, како ќе ми ги земат ?

9. artweb

artweb

Член од:
    21 февруари 2012
    Мислења:
    1.571
    Допаѓања:
    804
    Не можеш да не им платиш не се секирај.
    Ги резервираат и првите пари што ќе ти стигнат одма ќе ти ги повлечат.

На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
  10. koletheman

koletheman

Член од:
    3 март 2010
    Мислења:
    545
    Допаѓања:
    182
    a dali moze payoneer da se povrzi na paypal

11. eddie007

eddie007

Член од:
    26 мај 2018
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    Decki, kolku shto znam, i vo MKD za transakcija so Payoneer karticka, zema 3,5% provizija od sumata shto si ja uplatil. Toa moze da se vidi na profilot kaj sekoja transakcija. Vo Fee ima samo suma. No ako presmetate kolku e 3,5% od celata uplatena suma, ke ja dobiete istata vrednost na povleceni denari kako Fee. Znaci ova e 100% i pak ke kazam, sekoj moze da si proverite na vashiot Payoneer profil pri sekoja izvrshena transakcija, imate info i fee.

Za povlekuvanje vo stranstvo... eve konkretno vo Solun. Pred 3-4 nedeli bevme so eden drugar. Toj postojano toa go pravi. Ama mene mi se gleda nekako neisplatlivo. Ako dobro se sekjavam, povlece 1200 eura, ne znam dali bese maksimalen limit na AlfaBanka ATM, no bese poslednata dozvolena suma od izborot na sumi. Za toa mu zedoa okolu 1530 USD. Mene mi se vide kako golema razlika. E sega, tuka valjda edno e konverzijata od USD vo EURA, drugo e 3,5% provizija i neshto mala rabota, 3-4 USD, za proverka na smetka, i za transakcija.
    Znavi, pak ke recam, mi se gleda kako mnogu neisplatlivo, no on toa veke dolgo vreme go pravi i vika deka e na sigurno, da ne se zamara so opasnosta kaj nas. Jas dosega sum koristel mali sumicki za kupuvanje so karticka na terminal. No mi rece ako povlecam pogolema suma kaj nas, mozelo da bide opasno.
    --- Споено дупло мислење, 26 мај 2018 ---
    Moze, povrzana e i se koristi :)

Последно уредено: 26 мај 2018

Сподели преку: