Payoneer (официјална тема)

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.549
Поени од реакции
3.991
Знаеш дека Пајонир ти кажува дека доколку твојата држава побара податоци за тебе и си предмет на истрага, дека веднаш ке им ги достават? Целокупна историја на трансакции?
Во кој филм сте бе луѓе. Која истрага кои црни податоци. Како можи да побара податоци кога нема никаков увид. За да побара некој истрага треба да си осомничен и да има некаков доказ за тебе, да има пристап до твоите трансакции. Како ујп би побарала податоци за тебе кога нема апсолутно никаква информација за твоите трансакции?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
23.514
Поени од реакции
36.029
Во кој филм сте бе луѓе. Која истрага кои црни податоци. Како можи да побара податоци кога нема никаков увид. За да побара некој истрага треба да си осомничен и да има некаков доказ за тебе, да има пристап до твоите трансакции. Како ујп би побарала податоци за тебе кога нема апсолутно никаква информација за твоите трансакции?
Леле бе, не си свесен колку е лесно. Koга се регистрираш на Payonеer, пишуваш комплетна адреса, која потоа ја верификуваш. Едноставно може да побараат за сите регистрирани корисници од државата Македонија да им се даде извештај за нивните финансиски тргувања, a самиот Payoneer ти вика дека доколку бидат побарани, веднаш ке им ги достават, без оглед на тоа дали имаат доказ или против тебе, нив уво ги боли.

Па ти после докажувај се со УЈП oд каде ти се парите.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.549
Поени од реакции
3.991
Леле бе, не си свесен колку е лесно. Koга се регистрираш на Payonеer, пишуваш комплетна адреса, која потоа ја верификуваш. Едноставно може да побараат за сите регистрирани корисници од државата Македонија да им се даде извештај за нивните финансиски тргувања, a самиот Payoneer ти вика дека доколку бидат побарани, веднаш ке им ги достават, без оглед на тоа дали имаат доказ или против тебе, нив уво ги боли.

Па ти после докажувај се со УЈП oд каде ти се парите.
Ок, можиш да наведиш една држава која го побарала ова од пајонир? Увид на сите клиенти?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
23.514
Поени од реакции
36.029
Ок, можиш да наведиш една држава која го побарала ова од пајонир? Увид на сите клиенти?
Ме мрзи да барам дали воопшто има. Ти го кажав ова како опција која е лесно достапна на нашиве за сите да ги проверат наеднаш.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.549
Поени од реакции
3.991
Ме мрзи да барам дали воопшто има. Ти го кажав ова како опција која е лесно достапна на нашиве за сите да ги проверат наеднаш.
Не барај, нема. Твојава споредба и опција е можна само во некое сценарио за некој филм во иднина. Има опција исто како што има вести од типот дека некој може да фрли нуклеарна бомба или во 2017 доаѓа крај на светот.
 
Член од
4 февруари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да вадам пари од микроворкерс на payoneer некој да не има некакви искуства со ова ??
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.777
Поени од реакции
3.068
upload_2018-2-8_22-43-24.png
Пред некој ден им пратив лична карта, а за ова bank statement беше optional и мислев дека ќе се заврши работата и без него. Не ми е јасно што точно треба да им пратам? Имам сметка на NLB, дали би можело да заврши работа screenshot од online увид на сметка што го имаме на nlbklik?
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.653
Поени од реакции
2.617
Мене ме интересира што ќе ми направат доколку не платам чланарина ?
еве на пример лани го користев многу, али не оставив пари за чланарина сега више не ми треба, и ако не ставам пари никогаш повеќе, како ќе ми ги земат ?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.619
Поени од реакции
847
Мене ме интересира што ќе ми направат доколку не платам чланарина ?
еве на пример лани го користев многу, али не оставив пари за чланарина сега више не ми треба, и ако не ставам пари никогаш повеќе, како ќе ми ги земат ?
Не можеш да не им платиш не се секирај.
Ги резервираат и првите пари што ќе ти стигнат одма ќе ти ги повлечат.
 
Член од
26 мај 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Decki, kolku shto znam, i vo MKD za transakcija so Payoneer karticka, zema 3,5% provizija od sumata shto si ja uplatil. Toa moze da se vidi na profilot kaj sekoja transakcija. Vo Fee ima samo suma. No ako presmetate kolku e 3,5% od celata uplatena suma, ke ja dobiete istata vrednost na povleceni denari kako Fee. Znaci ova e 100% i pak ke kazam, sekoj moze da si proverite na vashiot Payoneer profil pri sekoja izvrshena transakcija, imate info i fee.

Za povlekuvanje vo stranstvo... eve konkretno vo Solun. Pred 3-4 nedeli bevme so eden drugar. Toj postojano toa go pravi. Ama mene mi se gleda nekako neisplatlivo. Ako dobro se sekjavam, povlece 1200 eura, ne znam dali bese maksimalen limit na AlfaBanka ATM, no bese poslednata dozvolena suma od izborot na sumi. Za toa mu zedoa okolu 1530 USD. Mene mi se vide kako golema razlika. E sega, tuka valjda edno e konverzijata od USD vo EURA, drugo e 3,5% provizija i neshto mala rabota, 3-4 USD, za proverka na smetka, i za transakcija.
Znavi, pak ke recam, mi se gleda kako mnogu neisplatlivo, no on toa veke dolgo vreme go pravi i vika deka e na sigurno, da ne se zamara so opasnosta kaj nas. Jas dosega sum koristel mali sumicki za kupuvanje so karticka na terminal. No mi rece ako povlecam pogolema suma kaj nas, mozelo da bide opasno.[DOUBLEPOST=1527344276][/DOUBLEPOST]
a dali moze payoneer da se povrzi na paypal
Moze, povrzana e i se koristi :)
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Прашање на темава, дали е легално користење на payoneer во државава ?
 
Член од
27 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
13
Здраво на сите, пред една недела поднесов барање за пајонир сметка, значи напишав сметка од македонска банка со ајбан и свифт кодови, прикачив копија од пасош за да го верификувам мојот идентитет, после 3 работни дена ми стигна известување дека сметката ми е одобрена и дека можам да примам во евра преку пајонир. Кога сакав да нарачам картичка за да ми стигне на домашна адреса ми се појави известување дека треба да имам 30 $ или еквивалентно, за да можам да бидам “елигибле” за да нарачам картичка. Дали е ова некоја новина од Пајонир зашто како што читам може да се нарача со 0$ на конто. Или ова е правило за Македонски државјани што нарачуваат картичка, да мора да се има 30 $ на Пајонир сметката?
 

NEROMARE

Niente denaro, niente Svizzero.
Член од
5 јули 2018
Мислења
80
Поени од реакции
61
За секој кој користи Payoneer!

Бидете сигурни дека имате доволно пари во балансот пред повлекување од ATM. $1 USD точно е таксата ако немате доволно пари, но се ако се пробвали да повлечете пари (if you tried to withdraw money). Имав доволно пари, се обидов да withdraw мала сума, но вели дека "неуспешна трансакција". Се обидов 3 пати. Тие ме charged $3 само за неуспешните трансакции. Кражба.

Зошто тие are charging пари, не знам. Редовните банки не го прават тоа. Само ја одбиват картичката. Глупави.
 
На врв Bottom