Payoneer (официјална тема)

Дискусија во форумот 'Интернет трговија' започната од sime333, 22 септември 2017.

 1. k3b

  k3b

  Член од:
  17 декември 2010
  Мислења:
  2.549
  Допаѓања:
  3.990
  Во кој филм сте бе луѓе. Која истрага кои црни податоци. Како можи да побара податоци кога нема никаков увид. За да побара некој истрага треба да си осомничен и да има некаков доказ за тебе, да има пристап до твоите трансакции. Како ујп би побарала податоци за тебе кога нема апсолутно никаква информација за твоите трансакции?
   
 2. vidooq

  vidooq

  Член од:
  14 април 2012
  Мислења:
  23.052
  Допаѓања:
  35.121
  Леле бе, не си свесен колку е лесно. Koга се регистрираш на Payonеer, пишуваш комплетна адреса, која потоа ја верификуваш. Едноставно може да побараат за сите регистрирани корисници од државата Македонија да им се даде извештај за нивните финансиски тргувања, a самиот Payoneer ти вика дека доколку бидат побарани, веднаш ке им ги достават, без оглед на тоа дали имаат доказ или против тебе, нив уво ги боли.

  Па ти после докажувај се со УЈП oд каде ти се парите.
   
 3. k3b

  k3b

  Член од:
  17 декември 2010
  Мислења:
  2.549
  Допаѓања:
  3.990
  Ок, можиш да наведиш една држава која го побарала ова од пајонир? Увид на сите клиенти?
   
 4. vidooq

  vidooq

  Член од:
  14 април 2012
  Мислења:
  23.052
  Допаѓања:
  35.121
  Ме мрзи да барам дали воопшто има. Ти го кажав ова како опција која е лесно достапна на нашиве за сите да ги проверат наеднаш.
   
 5. k3b

  k3b

  Член од:
  17 декември 2010
  Мислења:
  2.549
  Допаѓања:
  3.990
  Не барај, нема. Твојава споредба и опција е можна само во некое сценарио за некој филм во иднина. Има опција исто како што има вести од типот дека некој може да фрли нуклеарна бомба или во 2017 доаѓа крај на светот.
   
 6. Ivan Serafimov

  Ivan Serafimov

  Член од:
  4 февруари 2018
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Сакам да вадам пари од микроворкерс на payoneer некој да не има некакви искуства со ова ??
   
 7. The King of Clay

  The King of Clay Модератор

  Член од:
  28 јануари 2012
  Мислења:
  4.771
  Допаѓања:
  3.064
  upload_2018-2-8_22-43-24.png
  Пред некој ден им пратив лична карта, а за ова bank statement беше optional и мислев дека ќе се заврши работата и без него. Не ми е јасно што точно треба да им пратам? Имам сметка на NLB, дали би можело да заврши работа screenshot од online увид на сметка што го имаме на nlbklik?
   
 8. sime333

  sime333

  Член од:
  8 септември 2011
  Мислења:
  3.652
  Допаѓања:
  2.616
  Мене ме интересира што ќе ми направат доколку не платам чланарина ?
  еве на пример лани го користев многу, али не оставив пари за чланарина сега више не ми треба, и ако не ставам пари никогаш повеќе, како ќе ми ги земат ?
   
 9. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.619
  Допаѓања:
  845
  Не можеш да не им платиш не се секирај.
  Ги резервираат и првите пари што ќе ти стигнат одма ќе ти ги повлечат.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 10. koletheman

  koletheman

  Член од:
  3 март 2010
  Мислења:
  592
  Допаѓања:
  192
  a dali moze payoneer da se povrzi na paypal
   
 11. eddie007

  eddie007

  Член од:
  26 мај 2018
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Decki, kolku shto znam, i vo MKD za transakcija so Payoneer karticka, zema 3,5% provizija od sumata shto si ja uplatil. Toa moze da se vidi na profilot kaj sekoja transakcija. Vo Fee ima samo suma. No ako presmetate kolku e 3,5% od celata uplatena suma, ke ja dobiete istata vrednost na povleceni denari kako Fee. Znaci ova e 100% i pak ke kazam, sekoj moze da si proverite na vashiot Payoneer profil pri sekoja izvrshena transakcija, imate info i fee.

  Za povlekuvanje vo stranstvo... eve konkretno vo Solun. Pred 3-4 nedeli bevme so eden drugar. Toj postojano toa go pravi. Ama mene mi se gleda nekako neisplatlivo. Ako dobro se sekjavam, povlece 1200 eura, ne znam dali bese maksimalen limit na AlfaBanka ATM, no bese poslednata dozvolena suma od izborot na sumi. Za toa mu zedoa okolu 1530 USD. Mene mi se vide kako golema razlika. E sega, tuka valjda edno e konverzijata od USD vo EURA, drugo e 3,5% provizija i neshto mala rabota, 3-4 USD, za proverka na smetka, i za transakcija.
  Znavi, pak ke recam, mi se gleda kako mnogu neisplatlivo, no on toa veke dolgo vreme go pravi i vika deka e na sigurno, da ne se zamara so opasnosta kaj nas. Jas dosega sum koristel mali sumicki za kupuvanje so karticka na terminal. No mi rece ako povlecam pogolema suma kaj nas, mozelo da bide opasno.
  --- Споено дупло мислење, 26 мај 2018 ---
  Moze, povrzana e i se koristi :)
   
  Последно уредено: 26 мај 2018
 12. MrImmortalTT

  MrImmortalTT

  Член од:
  13 март 2013
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Прашање на темава, дали е легално користење на payoneer во државава ?
   
 13. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.619
  Допаѓања:
  845
  Легално е 100%.
  --- Споено дупло мислење, 7 септември 2018 ---
  Moже.
   
 14. Elena62

  Elena62

  Член од:
  27 септември 2018
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  13
  Здраво на сите, пред една недела поднесов барање за пајонир сметка, значи напишав сметка од македонска банка со ајбан и свифт кодови, прикачив копија од пасош за да го верификувам мојот идентитет, после 3 работни дена ми стигна известување дека сметката ми е одобрена и дека можам да примам во евра преку пајонир. Кога сакав да нарачам картичка за да ми стигне на домашна адреса ми се појави известување дека треба да имам 30 $ или еквивалентно, за да можам да бидам “елигибле” за да нарачам картичка. Дали е ова некоја новина од Пајонир зашто како што читам може да се нарача со 0$ на конто. Или ова е правило за Македонски државјани што нарачуваат картичка, да мора да се има 30 $ на Пајонир сметката?
   
 15. NEROMARE

  NEROMARE Niente denaro, niente Svizzero.

  Член од:
  5 јули 2018
  Мислења:
  80
  Допаѓања:
  61
  За секој кој користи Payoneer!

  Бидете сигурни дека имате доволно пари во балансот пред повлекување од ATM. $1 USD точно е таксата ако немате доволно пари, но се ако се пробвали да повлечете пари (if you tried to withdraw money). Имав доволно пари, се обидов да withdraw мала сума, но вели дека "неуспешна трансакција". Се обидов 3 пати. Тие ме charged $3 само за неуспешните трансакции. Кражба.

  Зошто тие are charging пари, не знам. Редовните банки не го прават тоа. Само ја одбиват картичката. Глупави.
   

Сподели преку: