Payoneer (официјална тема)

Дискусија во форумот 'Интернет трговија' започната од sime333, 22 септември 2017.

 1. sime333

  sime333

  Член од:
  8 септември 2011
  Мислења:
  3.652
  Допаѓања:
  2.616
  На кратко, Пејонир е компанија за финансиски услуги која обезбедува онлајн трансфер на пари и услуги за дигитално плаќање.
  Членовите на пејонир можат да примаат и испраќаат пари на нивните банкарски сметки, со отварање на пејонир добивате дебитна припејд картичка на Мастеркард што може да ја користите онлајн или на продажни места.
  Пејонир има околу четири милиони корисници во повеќе од 200 земји и територии и обезбедува прекугранични трансакции во повеќе од 150 локални валути користејќи ја својата банкарска мрежа низ целиот свет за да изврши трансфери на локални банки.

  Какви провизии има при вадење на пари.

  - 3.15% стандардна ATM провизија при секоја трансакција
  - 1% за проверување на состојба на картичката од банкомат ИЛИ за одбиена трансакција
  - 3.5% провизија на сума која ја вадиш од банкомат,конверзација од една валута во друга.
  Не сум баш сигурен за ова провизиите така да ако сум некаде грешка корегирајте ме.

  Пред неколку месеци повлеков одредена сума на пари не беа монгу па ги повлеков од тука банкомат, не се замарав многу колку ќе ми испадни бидејќи беше мала сума.
  Сега за некој месец треба пак да повлечам одредена сума на пари па прашањето ми е дали доколку одам во некоја од ЕУ земјите на пример Грција ќе избегнам конверзација на валута бидеќи картичката ми е во евра, и од банкомат евра ќе вадам.
   
  На NEROMARE му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ekstrakt

  ekstrakt

  Член од:
  3 јуни 2009
  Мислења:
  200
  Допаѓања:
  116
  Зошто едноставно не ја користиш како обична картица, без да ги повлекуваш средствата во кеш?
  Плаќањата во продавница и on-line се без провизија.
   
 3. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.648
  Допаѓања:
  2.430
  провизиите се во долари не во проценти тоа ти е грешка, и ако ти е во евра тогаш немаш конверзија

  Пак има некоја провизија што му ја наплаќаат нашиве банки на секоја трансакција во продавница (ако ја споредиш сумата што ќе ја платиш со моменталниот курс ќе приметиш, ама е мала), онлајн нема зашто најчесто е во долари се
   
 4. sime333

  sime333

  Член од:
  8 септември 2011
  Мислења:
  3.652
  Допаѓања:
  2.616
  како е можно да немаш конверзација кога картичката ми е во евра а јас повлекувам од наш банкомат денари.
  --- Споено дупло мислење, 23 септември 2017 ---
  Нормално сега ќе си порачам нешто од интернет но неможам за цела сума на пари да порачувам,што треба да ги препродавам :D
   
 5. nE0n1nja

  nE0n1nja Eat nerds get shredded

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  2.088
  Допаѓања:
  1.297
  Провизијата за вадење и проверка на сметка се во долари, провизијата за конверзија е во проценти. Кога пазариш во наш маркет со картичката исто има провизија од 3.15% за конверзија како и кога вадиш од банкомат, разликата е што нема $3.15 withdrawal fee.
   
 6. sime333

  sime333

  Член од:
  8 септември 2011
  Мислења:
  3.652
  Допаѓања:
  2.616
  Океј, а да одам од банкомат што вади евра и мојата картичка е во евра, коли би ме коштало Whithraw fee?
   
 7. nE0n1nja

  nE0n1nja Eat nerds get shredded

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  2.088
  Допаѓања:
  1.297
  $3.15, нема конверзија на валута.
   
  На Krstev и sime333 им се допаѓа ова.
 8. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.619
  Допаѓања:
  845
  --- Споено дупло мислење, 23 септември 2017 ---

  - 3.15% стандардна ATM провизија при секоја трансакција ($3.15)
  - 1% за проверување на состојба на картичката од банкомат ИЛИ за одбиена трансакција($1)
  - 3.5% провизија на сума која ја вадиш од банкомат,конверзација од една валута во друга, (oва е точно, но варира од држава до држава, во МКД е 3%)

  Не се бунете без врска има провизија за конверзија 100% сигурно, провизија нема само ако вадите кеш во долари или купувате онлајн каде цените на производите се во долари.
   
 9. sime333

  sime333

  Член од:
  8 септември 2011
  Мислења:
  3.652
  Допаѓања:
  2.616
  Сега пример одам до Солун да кажеме вадам 100 евра, картичката ми е во Евра дали тоа значи дека ќе ми земаат само 3.15% АТМ провизија ?
   
 10. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.619
  Допаѓања:
  845
  И плус за конверзија, не знам точно колку ќе ти земе за конверзија пошто варира, но нема да биде поголема од 3,5%. Доколку има банкомат кој пушта долари, во тој случај нема да имаш провизија за конверзија.
   
 11. sime333

  sime333

  Член од:
  8 септември 2011
  Мислења:
  3.652
  Допаѓања:
  2.616
  Kaква конверзација бе друже од кога ја отворив темава 5 пати имам пишано дека картичката ми е во ЕВРА, а сигурно дека во Солун нема да ми извадат денари или долари од обичен банкомат.
   
  На nE0n1nja му/ѝ се допаѓа ова.
 12. nE0n1nja

  nE0n1nja Eat nerds get shredded

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  2.088
  Допаѓања:
  1.297
  Се збунил, сигурно не прочитал дека ти е во евра картичката, значи ако ти е во евра и банкоматот ако пушта евра нема зошто да ти зима конверзија кога нема да прави никаква конверзија, ќе ти земе како што рековме само withdrawal fee.
   
  На sime333 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. sime333

  sime333

  Член од:
  8 септември 2011
  Мислења:
  3.652
  Допаѓања:
  2.616
  Инаку за тоа кој банкомат ќе биде на која банка нема врска нели ? првиот што ќе го видам може да вадам, за некој месец највероватно ќе треба да подиграм али не сакам од тука, затоа убаво да се распрашам, и ова чланарината од 20 долари од кога ќе замине годината ја зиммат, и што ќе биде во случај еве јас на пример ги вадам парите пред да замини годината и веќе не клавам, што ми можат ?
   
 14. nE0n1nja

  nE0n1nja Eat nerds get shredded

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  2.088
  Допаѓања:
  1.297
  Штом ќе вадиш во евра нема врска, инаку кај нашиве ако вадиш може да се разликува малку курсот на валутата кога претвараат во денари.

  За чланарината, ќе ти ја наплатат следниот пат штом ти легнат првите пари на картицата. Пример ти сега ги вадиш париве и не оставаш доволно за да ти наплатат, но после да речеме 5 години пак ти легнуваат пари на картицата и они тогаш од тие пари ќе ти наплатат одеднаш за сите претходни 5 години кога не можеле да ти наплаќаат.
   
  На sime333 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.619
  Допаѓања:
  845
  Не сум се збунил туку не сум прочитал во што е картичката, но исто така зависи во која валута ги примаш парите на кратичката. Пр. ако ги примаш во долари, а картичката ти е во евра и покрај тоа што банкоматот пушта евра пак имаш провизија за конверзија.
  --- Споено дупло мислење, 23 септември 2017 ---
  Ако вадиш тука, веројатно на сите банкаомати провизијата е иста.
  Сум вадел на НЛБ, Шпаркасе, Халк банка, Стопанска, Уни банка и Прокредит и на сите било исто.
   
  Последно уредено: 23 септември 2017
  На sime333 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: