Opel Club Macedonia

Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Кај Astra H како се разликуваат 1.4 и 1.6 бензинците?

1.6 е појак но дали тоа е голема разлика?

Има разлика во издржливоста?

Во потрошувачка треба да се тука негде.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Кај Astra H како се разликуваат 1.4 и 1.6 бензинците?

1.6 е појак но дали тоа е голема разлика?

Има разлика во издржливоста?

Во потрошувачка треба да се тука негде.
постартна е 1.6, подобар мотор за таа каросерија, ја имам 1.4 и више од еден патник кога имаш колата малце се мучи, поготово и клима ако имаш пуштено. Потрошувачка ти е 10.5 градска или 10 евентуално, со 6.5-7л на отворено зависи како ја возиш, пошто има 5 брзини и не е наменета да биде аутобан крузер.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
И поиздржлив е?

На огласи многу ретко 1.6 неузвезени.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.365
И поиздржлив е?

На огласи многу ретко 1.6 неузвезени.
1.6 twinport sezaebani ako pregrej.
105konja se dovolni za taja tezina a 1.4 90konja se slabi motori za taja sasija.
1.6 trosi 9 litri grad a na otvoreno 7,5 ako vozes do 110km/h.
Izdrzlivi se i dvata motori samo 1.6 e podobar ako go pravis na plin poso e pojak vo konjaza i nema da se osejka deka e na plin. Astra h imat mana taka sto na sal tablata se pojavuva kola so kluc i neprima turaza. problemot e vo usis sistemot. Kaj benzincite poredok e ovaj problem.
Kaj 1.4 ima seriska greska so bord kompjuter taka sto vo kutijata vlegua voda i se gasni kolata. Care ili nova ili da se reparira. Se naojga kaj levoto predno trkalo.
Kaj 1.6 go nema toj problem. 1.7CDTI dobar motor, mala potrosuvacka, posnazen od benzinecot evtin servis, negrej. Go ima i so 101ks i so 110ks.
 
K

kicodarker

Гостин
Кога купуваш опел, гратис од фирмата доаѓаат и проблемите. Толку имаа чести проблеми што луѓето го заменија зборот “проблем“ со “опел“.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Имам Accent 2001 1.5 102hp од 2009-та.

Покрај редовни сервиси, единствено што имам сменето се задни амортизери.

10 години колата се ептен покажа.

Во мислам сум за подновување и до скоро време во игра ми беа Голф 5, Астра Х и Цивик 8ка.

Возев Астра Х 1.4 90 со плин. Тивка, мек и лесен волан но педалата за гас до крај и неќи да мрдни :)

Затоа ме интересира дали 1.6 е значително помоќен но и морот кој би се возел барем 5 години (ако се погоди).

Голф 5 1.4 80 коња многу поголемо чувство на стабилност и сигурност. Неќам бензин со турбо од оваа генерација многу се проблематични, а 1.6 немам пробано. Но 5ките веќе ми делуваат стари. Така да ако не земам сега би размислувал потаму за 6ка.

Цивик немам возено многу велат дека се крути. Најмодерна од трите но и најскапа. За 1.4 е преслаб, мене ме влечи 1.8 мотор за кој велат дека со оддржување можи и до милион да помини.

Ме влечи само бензин.

За да не испадни дека се ложам на 80/90 коња имам и пасат 2.0 TDI 140 за на отворено.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.365
Имам Accent 2001 1.5 102hp од 2009-та.

Покрај редовни сервиси, единствено што имам сменето се задни амортизери.

10 години колата се ептен покажа.

Во мислам сум за подновување и до скоро време во игра ми беа Голф 5, Астра Х и Цивик 8ка.

Возев Астра Х 1.4 90 со плин. Тивка, мек и лесен волан но педалата за гас до крај и неќи да мрдни :)

Затоа ме интересира дали 1.6 е значително помоќен но и морот кој би се возел барем 5 години (ако се погоди).

Голф 5 1.4 80 коња многу поголемо чувство на стабилност и сигурност. Неќам бензин со турбо од оваа генерација многу се проблематични, а 1.6 немам пробано. Но 5ките веќе ми делуваат стари. Така да ако не земам сега би размислувал потаму за 6ка.

Цивик немам возено многу велат дека се крути. Најмодерна од трите но и најскапа. За 1.4 е преслаб, мене ме влечи 1.8 мотор за кој велат дека со оддржување можи и до милион да помини.

Ме влечи само бензин.

За да не испадни дека се ложам на 80/90 коња имам и пасат 2.0 TDI 140 за на отворено.
Голф 5 1.6ФСИ се доста силни мотори а астра х 1.4 90коња се малце за таја шасија. Хондата ти е топ избор да знајш дека ќе возиш кола без проблеми. Додека сме кај астра х,подобар ти е 1.6 105коња,трпи плин тој мотор,поснажен е и не се осеќа голема промена кога се вози на плин. Шкода суперб ти е подобра опциа или октавиа него голф 5.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Ми ја сменија бензиската пумпа изгорела наводно од плинот страдала ваши искуства и како да ја заштитам за да не дојде до тоа?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Ми ја сменија бензиската пумпа изгорела наводно од плинот страдала ваши искуства и како да ја заштитам за да не дојде до тоа?
Ne ja ostavaj na rezerva, sekogas drzi benzin 1/3.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
кој е поиздржчив мотор за опел корса 1998 год, 1.2 или 1.6 ?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Мислење за опел игнасија? Дали се добро покажани? Мани,предности итн...?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.365
Мислење за опел игнасија? Дали се добро покажани? Мани,предности итн...?
Mislis insignia :)
Insignia se najgolemoto gjubre od opel koj se proizvedeni dosega. Kolata stiga do 150 000 i pocnuva se da otkazva,premnogu se nezni.
2.0 cdti. Se javuva tresenje,vibriranje na volanot pri 120 km/h a problem e vo nosacot na prednite ramena. Popravkata e izgor.
Tresenje na motor pri trgnuvanje a pricinata e vo bregastoto vratilo i kajnas tesko nekoj da ja opraj.
Pad na vrtezite vo ler a pricinata e vo elektromagnetot na turbina koj kosta skapo.
Kaj 1.8 140 ks golema potrosnja na gorivo i problemi so neramnomerno rabotenje na motorot a problemot e tezok za otkrivanje.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Mislis insignia :)
Insignia se najgolemoto gjubre od opel koj se proizvedeni dosega. Kolata stiga do 150 000 i pocnuva se da otkazva,premnogu se nezni.
2.0 cdti. Se javuva tresenje,vibriranje na volanot pri 120 km/h a problem e vo nosacot na prednite ramena. Popravkata e izgor.
Tresenje na motor pri trgnuvanje a pricinata e vo bregastoto vratilo i kajnas tesko nekoj da ja opraj.
Pad na vrtezite vo ler a pricinata e vo elektromagnetot na turbina koj kosta skapo.
Kaj 1.8 140 ks golema potrosnja na gorivo i problemi so neramnomerno rabotenje na motorot a problemot e tezok za otkrivanje.
Углавном никој пат не сум сакал опел али оваа кола ми фати око вака на изглед доста па барам некоја кола да донесам од странство или ако најдам доста сочувана од тука ама тоа тешко малце нели. Ама не верував дека толку се лоши...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom