Opel Club Macedonia

Член од
12 декември 2009
Мислења
159
Поени од реакции
67
Здраво имам Опел Корса Д 2008 година 1.2 16в бензин со 110 000км. Сакам да променам моторно уље и какво треба да биде за бензин? Досега сум имал само дизел автомобили за прв пат бензин возам сега.
 

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
4.212
Поени од реакции
4.576
Дечки кај да најдам стакленце, што седи кај браникот за Опел Корса?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
485
Поени од реакции
305
Здраво имам Опел Корса Д 2008 година 1.2 16в бензин со 110 000км. Сакам да променам моторно уље и какво треба да биде за бензин? Досега сум имал само дизел автомобили за прв пат бензин возам сега.
5w-30
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
2
Zdravo. Imam problem so opel astra 2000 godina 1.7 dti 55kw 75ks nekogas ne mi se uklucuva turboto i nad 2000 obrtai znae da reze loso i znae da svetne cekot, a nekogas si e okej vlece kako luda. Sto moze da e problemot..pozdrav i fala.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.338
Поени од реакции
10.262
Zdravo. Imam problem so opel astra 2000 godina 1.7 dti 55kw 75ks nekogas ne mi se uklucuva turboto i nad 2000 obrtai znae da reze loso i znae da svetne cekot, a nekogas si e okej vlece kako luda. Sto moze da e problemot..pozdrav i fala.
внатре турбината е сјебана ваљда штом дава таков звук, треба се репарира. Сепак треба мајстор да го отвори да установи што е точно
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.047
Поени од реакции
578
Zdravo. Imam problem so opel astra 2000 godina 1.7 dti 55kw 75ks nekogas ne mi se uklucuva turboto i nad 2000 obrtai znae da reze loso i znae da svetne cekot, a nekogas si e okej vlece kako luda. Sto moze da e problemot..pozdrav i fala.
Ako vadi cuden zvuk turbinata znaci e red da se reparira ali ako nema zvuk na cvicenje, grebenje ili zuenje toas ke baras problem vo elektromagnetite, vakumot na turbina i vo vakum pumpata. Najcesto e tuka problemot posto nema dovolno vakum i ne otvora celosno leptirot na turbinata. Ako imas maslo vo elektromagnetite toas ke treba da se isciatat i da se zameni vakum pumpata. Maf senzorot ako ne e vo red ke zafrkava celo vreme
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
173
Поени од реакции
429
Дечки дај ако знаете некој добар мајстор за менување амортизери во Скопје. Задните амортизери ми се за менување, па се плашам дека ако појдам некаде и спомнам дека не се разбирам, којзнае уште што "ќе е за менување". И предложете какви амортизери да земам за опел астра х 2008 1,4 пошто вистина не се разбирам од тие работи. Колку што читав ги фалат Monroe.
 
Член од
18 ноември 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo decki


imam opel vectra b 2.0 16v benzinec rasipan e displejot na saltablata (skinati se fletovite) me interesira dali nekoj gi poprava
 
Член од
20 ноември 2013
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво...
Променив мотор на астра ф 1.6 16в, но работи на два клипови мекој за помош?
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
333
Поени од реакции
251
Имам потреба од алуфелни за Опел Астра Г бидејќи возам само со челични двапати годишно мењам летни зимски, па бандаж пушта оксидира итн...
Најдов едни као биле на ГМ па ме интрсира ваше мислење
Дали се стварно на ГМ?
да не се стари моделски(од Кадет извадени?
И овие димензииве со цоли итн дали се во ред да не дојде да барам дистанцери?
20181213_231137.png 20181213_231044.jpg
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.643
Поени од реакции
2.509
Денес ми светна ова и колата не прима гас. Астра ј
По фоткава ми изгледа дека имаш дизел?

Ако е тогаш смени го филтерот за гориво и за воздух.
 
Последно уредено:

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.335
Поени од реакции
1.151
Денес следново ми се случи на опел астра х 1.4 бензин+плин возев погрешно свртев да ја вратам назад ми изгаси и несака да запали. Нормално вергла акумулаторот сменет пред 1месец ехиде премиум 61а. Исто пред 1 месец сменив свеќици и бомбина. Го проверив кабелот не е откачен повеќе делува ко да нема бензин а има според мерачот 1/2 резервар како да ја проверам бензиската пумпа? Или некој да даде друга дијагноза?
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
333
Поени од реакции
251
Денес следново ми се случи на опел астра х 1.4 бензин+плин возев погрешно свртев да ја вратам назад ми изгаси и несака да запали. Нормално вергла акумулаторот сменет пред 1месец ехиде премиум 61а. Исто пред 1 месец сменив свеќици и бомбина. Го проверив кабелот не е откачен повеќе делува ко да нема бензин а има според мерачот 1/2 резервар како да ја проверам бензиската пумпа? Или некој да даде друга дијагноза?
Кај електричар провери автоматче за палење, мене летото истото ми се дешаваше.
 
На врв Bottom