Only Fools and Horses

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Гледам има и документарци, интервјуа со Дејвид и Николас и тие ќе ги изгледам и тоа е тоа за жал. .

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Има и спин-оф , и приквел , не сум ги гледал, али изглеа не се нешто...

Можеш да ја ѕирнеш оваа со Дејвид Џејсон, добро што ја даваа на Алфа мислам едно време иначе нити би ја знаел нити би ја загледал, серијава заедно со ликот на Рони Баркер тука се увек у топ 10 бритиш сит-коми и ликови, ги има сите епизоди на Јутјуб а и не се многу мислам дека 25-6 беа...
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.863
Поени од реакции
34.905
Rock and chips е повеќе како драма отколку комедија, али може да се ѕирне. Го опфаќа периодот на Fredie the frog, и тинејџерските години на Дел Бој. Мислам дека беа 3 или 4 епизоди од по 40-50 минути.

Green green grass е спин оф за Бојси, Марлин и нивниот син Тајлор. Бегајќи од Дрискол браќата Бојси купува фарма и цела фамилија се сели таму. Ги има сите елементи на британски ситком, докажани глумци и хумористични елементи. Далеку е од ОФАХ нормално, али вреди да се погледне и тоа како. Ќе осетите добра трансормација на ликот на Бојси, според мене на подобро. 4 сезони од по 10тина епизоди.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.162
Rock and chips е повеќе како драма отколку комедија, али може да се ѕирне. Го опфаќа периодот на Fredie the frog, и тинејџерските години на Дел Бој. Мислам дека беа 3 или 4 епизоди од по 40-50 минути.

Green green grass е спин оф за Бојси, Марлин и нивниот син Тајлор. Бегајќи од Дрискол браќата Бојси купува фарма и цела фамилија се сели таму. Ги има сите елементи на британски ситком, докажани глумци и хумористични елементи. Далеку е од ОФАХ нормално, али вреди да се погледне и тоа како. Ќе осетите добра трансормација на ликот на Бојси, според мене на подобро. 4 сезони од по 10тина епизоди.
Кај може да го гледам продолжението за Бојси и Марлин?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.359
Rock and chips е повеќе како драма отколку комедија, али може да се ѕирне. Го опфаќа периодот на Fredie the frog, и тинејџерските години на Дел Бој. Мислам дека беа 3 или 4 епизоди од по 40-50 минути.

Green green grass е спин оф за Бојси, Марлин и нивниот син Тајлор. Бегајќи од Дрискол браќата Бојси купува фарма и цела фамилија се сели таму. Ги има сите елементи на британски ситком, докажани глумци и хумористични елементи. Далеку е од ОФАХ нормално, али вреди да се погледне и тоа како. Ќе осетите добра трансормација на ликот на Бојси, според мене на подобро. 4 сезони од по 10тина епизоди.
Стварно бе Алфа порано колку факманска телевизија беше. Све што вредеше од британски сит-ком они го даваа. Кој им беше програмски директор тогаш да се најде и да се одликува човекон.

Има една исто британска хумористична серија, бушав глумец бега од некого, се крие во колиба во шума, дали на Нова ја даваа дали на ХРТ не ми текнува, една епизода изгледав само, има едно 10 години од тогаш повремено пробувам да ја најдам. Дај, вие сте тука фанови, може знаете за што зборам... ако не, здравје :icon_lol:
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.863
Поени од реакции
34.905
Кај може да го гледам продолжението за Бојси и Марлин?
Ти пратив ПП. :)

@курајбер Rowan Atkinson во Blackadder беше малце бушав со голема коса, али ептен е ситкомот популарен за да не успееш да го најдеш, така да тешко да е он. Прашај по британските форуми, опиши им на што се сеќаваш, има страшни гикови што памтат се големи се шансите да го најдеш. :)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Стварно бе Алфа порано колку факманска телевизија беше. Све што вредеше од британски сит-ком они го даваа. Кој им беше програмски директор тогаш да се најде и да се одликува човекон.

Има една исто британска хумористична серија, бушав глумец бега од некого, се крие во колиба во шума, дали на Нова ја даваа дали на ХРТ не ми текнува, една епизода изгледав само, има едно 10 години од тогаш повремено пробувам да ја најдам. Дај, вие сте тука фанови, може знаете за што зборам... ако не, здравје :icon_lol:
Сличен проблем имам како твојот.. пред милијарда години во тие времиња кога почнаа да даваат британски хумор. серии , гледав една серија со татко ми и се киневме од смеење, се се вртеше околу една собарка/слуѓинка , во една куќа на некој богаташи .. но сите заплети се одвиваа помеѓу персоналот во тој дворец/богаташка куќа... само толку ми текнува... и дека собарката беше многу никаква.. паничарка.. срамежлива и несредена.. но имаше многу смеење во неа :) ... друго не ми текнува ако некој има идеа бујрум .
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
Кај бевте да гласате на избори, а? :icon_lol:

Сега ќе треба да ве исчистиме од партија. :D
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Сличен проблем имам како твојот.. пред милијарда години во тие времиња кога почнаа да даваат британски хумор. серии , гледав една серија со татко ми и се киневме од смеење, се се вртеше околу една собарка/слуѓинка , во една куќа на некој богаташи .. но сите заплети се одвиваа помеѓу персоналот во тој дворец/богаташка куќа... само толку ми текнува... и дека собарката беше многу никаква.. паничарка.. срамежлива и несредена.. но имаше многу смеење во неа :) ... друго не ми текнува ако некој има идеа бујрум .
Автоматски споено мислење:

Епизодата кога Родни вика на дејт полицајка е врв, прв пат кога гледав ќе ми попуштеше меур од реакцииве на Дел кога дознава :pos: едноставно е врв на ситуациона комедија, подобро од Only fools and horses не може, евентуално Blackadder но таа е многу мрачна во последна сезона :)

Женскава го прашува Родни, а да те прашам нешто, гледам во станот куп ствари од полициски записници, имате нешто легално во станот? :pos: Овој вика пола е легално, пола крадено, ама не знае повеќе која половина е која.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Rock and chips е повеќе како драма отколку комедија, али може да се ѕирне. Го опфаќа периодот на Fredie the frog, и тинејџерските години на Дел Бој. Мислам дека беа 3 или 4 епизоди од по 40-50 минути.

Green green grass е спин оф за Бојси, Марлин и нивниот син Тајлор. Бегајќи од Дрискол браќата Бојси купува фарма и цела фамилија се сели таму. Ги има сите елементи на британски ситком, докажани глумци и хумористични елементи. Далеку е од ОФАХ нормално, али вреди да се погледне и тоа како. Ќе осетите добра трансормација на ликот на Бојси, според мене на подобро. 4 сезони од по 10тина епизоди.
Леј фала за Green, Green Grass, се утепав барајќи ја за да ја номинирам во натпреварон и не ја најдов.

Знаев само дека имаше фарма и се си мислев дека главен лик беше оној главниот од Fawlty Tower. Си личат он и Бојси малце.

Идеше и оваа на нашиве телевизии ама не ми текнува баш на која. Многу од дамна беше, затоа ништо не памтам за нејзе.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Сличен проблем имам како твојот.. пред милијарда години во тие времиња кога почнаа да даваат британски хумор. серии , гледав една серија со татко ми и се киневме од смеење, се се вртеше околу една собарка/слуѓинка , во една куќа на некој богаташи .. но сите заплети се одвиваа помеѓу персоналот во тој дворец/богаташка куќа... само толку ми текнува... и дека собарката беше многу никаква.. паничарка.. срамежлива и несредена.. но имаше многу смеење во неа :) ... друго не ми текнува ако некој има идеа бујрум .
И батлерот како булдог у фацата?
 
B

Beginner

Гостин
Кога би одбирал најинтересна сцена прва што ми текнува е кога отидоа за Холандија со брод и се изгубеа и Родни му "текнува" како да се ориентираат по џвездите. И сите 3ца како да сфатиле стварно гледат во небото. Иако таа епизода цело време како сите други си беа интересни.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom