Nokia N97 VS. HTC Desire

Nokia N97 VS. HTC Desire


  • Вкупно гласачи
    21

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Вака сега, сестра ми планира деновиве да купува телефон, па сакам да слушнам ваше мислење и критики за овие два телефона. Или пак ако имате подобар предлог слободно кажете ама по можност да е една од овие две марки :) Па очекувам ваши одговори, се надевам што поскоро :)
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
HTC Desire дефинитивно. Дупло побрз процесор, 3 пати појќе RAM, Андроид 2.2 оперативен систем, AMOLED capacitive тачскрин шо де далеку подобар од resistive тачскрин на Нокиава. Скоро во сите полиња е подобар, зато шо е понов и поскап. Нокијава еднино имат втора камера од напред ама то и не е некој одлучувачки фактор.

Ако немат намера да ги искористит можностиве на андроид оперативниов систем и 1GHz процесор, нека не ги фрљат парите за џабе имат други доста квалитетни понуди од HTC и Nokia за поевтини цени(HTC Wildfire HTC Hero NOKIA X6), едино шо требит да глеат е тачскринот да е capacitive a не resistive пошо то прајт огромна разлика во задоволството при користење на тачскрин телефон
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
ХТЦ нормално и е подобар е од Н97,а ако сакате нокиа барем немој од оној Н97 има и други подобри;)
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
А на ХТЦ-то стакло или пластика е екранот, мислам дали е електростатски?
 
P

Princ

Гостин
Стакло ваљда, не сум слушнал за пластични дисплеји.
За посигурно ќе ти кажам кога ќе го скршам :)))
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
tuka nema dilema. Desire ftw. :)
p.s display-ot e staklo.
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Ахам а може ли да ми кажете дали го има уште HTC Hero на ново? И каде...? И цена :D Фала :)
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
HTC Hero е веднаш повлечено од продажба одкако излезе Legend, поради тоа што излезе со многу мани на LCD'то. Веднаш после Legend-от излезе Desire и тие телефони со Android како Dream, Smart, Hero, Legend се заборавени - поради добро покажаниот модел Desire.

Како и да е, Влатко - навистина неможам да си ја замислам братучетка ми со Desire. Нека си земе Nokia X6 или нека ги почека новиве Windows 7 Phone's се очекува вип после нова година да ги донесе, посебно моцратот. Лудило е.


Кога збориме за перформанси, појак е до Desire.
Кога би збореле за компатибилност, скоро секој WinMob телефон - може да има дуалбот и да подигне Android OS - што е уште почудно, HD2 кој има фабрички WinMob 6.5 на мемориска картичка подигнат Android OS подобро функционира одколку на Desire.
Ако полемизираме за дизајнот, HTC Dersire e какушка.

Како и да е, ако веќе се решила и го зема на пост пејд на ти-мобајл со здравје да си го користи и помалце на работната маса да ми доаѓа.

Знаеш како изгледа тоа, нели:
 
P

Princ

Гостин
За дизајнот нема да дискутирам бидејќи тој никогаш не може да биде факт, туку само прашање на вкус. Мене дизајнот на Desire ми е одличен, ти не се согласуваш со тоа мислење, океј.
Прво, никад повторно не би дал пари за Windows Mobile. Не за друго, не дека немам давано, туку тој оперативен систем едноставно е изџвакан според мене и не нуди ништо иновативно повеќе. Остај друго, туку и естетски е уништен (не дека некогаш беше поубав, туку од денешна мерка зборам, кога веќе има многу поубави работи).
Второ, не знам од каде заклучокот дека "Mozart е појак од Desire". Имаат ист RAM и ROM, и потполно ист процесор. 2 поголеми разлики им се:
Mozart има 8GB внатрешна меморија, и нема слот за картичка. Значи тоа ти е тоа. Од друга страна, Desire има MicroSD слот за картичка, значи меморијата е надградлива.
Mozart има 8MP пиксели камера (Desire 5MP) ама тоа зависи за кого-како му мења нешто. Мене лично скоро ништо, ретко чкрапам од мобилен.
Како позитивна карактеристика за Desire ќе го спомнам оперативниот систем и Андроид маркетот, во кој има преку 100.000 апликации/игри од кои најголем дел (некои 80% мислам беше муабетот) се бесплатни за користење.
И уште нешто. Mozart уште го нема во МК а и ќе го нема до Февруари-Март според моја слободна проценка (толку им требаше на нашиве мобилари да го донесат Desire, ~6 месеци откако излезе во продажба).
Муабетот ми е, ама ич не се согласувам со твоето мислење :)))
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Just for the record. новиов виндоус нема допирна точка со 6.5. прекрасен е - баш денес го чепкав за прв пат. Кога го чепкаш е поубаво и од андроид и од iOS и на дизајн и на одговор, премногу е испеглан.сепак има уште мн да се апдејтува, нов е нели..И пред да ме обвините за fanboy сум користел и iOS и користам Андроид. поздрав.
 
Член од
3 јануари 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Just for the record. новиов виндоус нема допирна точка со 6.5. прекрасен е - баш денес го чепкав за прв пат. Кога го чепкаш е поубаво и од андроид и од iOS и на дизајн и на одговор, премногу е испеглан.сепак има уште мн да се апдејтува, нов е нели..И пред да ме обвините за fanboy сум користел и iOS и користам Андроид. поздрав.
kakом оже да е подобар од Андроид,молимте
а знам дека и ти користиш СГС
вин7 <=> Andro 221
OS koj e ОС за 2010
 

Kajgana Shop

На врв Bottom