Nokia Lumia 800 во Македонија

Член од
18 мај 2008
Мислења
945
Поени од реакции
1.196
Ептен се глупи овие или е некоја грешка или јас не знам математика
24 месечна претплата х 2990 денари = 71.760,00 + даваш и 17.999,00 денари и телефонот излегува 89.759,00 денари
24 месечна претплата х 590 денари 14.160,00 + даваш и 24.999,00 и телефонот излегува 39.159,00 денари
Само телефонот да го купиш е 29.999,00 денари

http://www.vip.mk/cm/gsm_adv/nokia/index.php?phoneId=239
Не дека не си во право ама кај нас некако погрешно се гледа на предплатата,барем јас имам таков впечаток.Многу луѓе гледаат како да поминат "поефтино" т.е да платат што е можно помалку во кеш,а не се свесни дека додека трае предплатата за тие пари ќе го купат истиот телефон од 24 каратно злато :) Значи додека има офци за стрижење...

Инаку телефонов стварно не вреди 30.000,според мене многу погрешен потег од страна на ВИП.Изгледа заборавиле дека кај поголемата маса на луѓе не важи повеќе изразот:"Нокиа си е Нокиа" туку "Ајфон си е Ајфон" никој повеќе не се пали на Нокиа.Околу изгледот нема да коментирам бидејќи тоа е работа на вкус.Хардверски не е воопшто лош,не секогаш се битни пикселите,гигахерците и мегабајтите доколку е добро оптимизиран.Мене воопшто не ми е јасно зошто е потребно толку моќен хардвер кога софтверот и хардверот во глобала се движат во сосема спротивни насоки (ова важи за сите паметни телефони).Друг недостаток кај Windows телефоните е тоа што немаат ни приближно иста подршка како Android и iOS.Тоа ти е исто како да имаш Rolls Royce а да немаш клуч за да влезеш во него :).

Тоа би било тоа во кратки црти околу телефонов.

Да се изјаснам и јас,не би го зел телефонов поради слабата подршка.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Мајкрософт и ЕЈпл уште многу боранија треба да јадат за го стигнат Гоогле .Многу се затворени

Кај се видело телефон 29000ден со една камера фак оф........
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Телефон со windows mobile е наменет за бизнис корисници(брз пристап до канцеларија),само што нокиа во случајов касни многу(како бугарски воз)
 
P

Princ

Гостин
Ако ти е муабетот за Exchange, тоа го поддржува скоро секој оперативен систем, вклучувајќи го тука Андроидот кој го користам последниве 2 години.
Друго појма немам што овозможува брз пристап до канцеларија.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Еве нешто што вреди кај лумиата :D ретро мада фака снејк и тоа сосе батнз :pos:

 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас не знам зошто постојано велите дека не чини мобилниот. Лично го видов и се уверив. Во дизајн ниеден друг мобилен не може да се споредува со Lumia 800. Мобилниот е бомба во рака лежи перфектно можe да се рамни со Galaxy S2 или Sensation XL. Само што има помала резолуција на снимање и помалку РАМ меморија, но затоа има помоќен процесор од двата што е многу поважно од РАМ меморијата според мене. А за цената си вреди во споредба со Galaxy S2 или Sensation XL кои се по 36000 денари за разлика од овој кој 29000.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Јас не знам зошто постојано велите дека не чини мобилниот. Лично го видов и се уверив. Во дизајн ниеден друг мобилен не може да се споредува со Lumia 800. Мобилниот е бомба во рака лежи перфектно можe да се рамни со Galaxy S2 или Sensation XL. Само што има помала резолуција на снимање и помалку РАМ меморија, но затоа има помоќен процесор од двата што е многу поважно од РАМ меморијата според мене. А за цената си вреди во споредба со Galaxy S2 или Sensation XL кои се по 36000 денари за разлика од овој кој 29000.
Извини што вака ке те прашам, збориш од памет ?? Од каде тоа 800 Lumia има помоќен процесор од Galaxy SII и Sensation XL ?? А за рам меморијата, џабе ти е јак процесор ако имаш малку рам меморија. :) Среќа што WP 7.5 os-от не бара многу рам што до негде е и позитивна страна.
 
P

Princ

Гостин
Остај го, има многу грешки
- Нема помоќен процесор. Lumia 800 има 1.4GHz (едно јадро) а S2 има 1.2GHzдве јадра, и Sensation XL
има 1.5GHz едно јадро.
- Не вреди. Sensation XL НЕ е 36.000. Пазарна цена му е околу 25.000, без договори и претплати. Јас XE го земав за 18.000 (12 рати по 1500 денари) на претплата во Т-Мобиле, а XE е каде-каде подобар од XL.
ЕДИТ: Ни рам нема повеќе. Lumia 800 има 512MB RAM, S2 има 1GB, XL има 768MB.
Ете зошто апсолутно не вреди толку пари.
VIP, прочитајте го мојот претходен коментар. Не сме офци, не трудете се да профитирате (толку многу) од продажба на мобилните уреди!
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
од наредниот месец и бела боја 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Леле дај не спамирај жити све ко на другите теми, како PR агент на Мајкрософт си станал. :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Леле дај не спамирај жити све ко на другите теми, како PR агент на Мајкрософт си станал. :)
Ма Ок е дечкото, сите си имаме омилени ствари за кои да докажеме дека се најдобри понекогаш претеруваме :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom