Nokia Lumia 1020 во Македонија

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Имаш на Youtube еден тон видеа, јас сум сега на Cyanogenmod - кастом ром, каде што таа камера т.е. апликациај за камерата, нема опција за 4K.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
Имаш на Youtube еден тон видеа, јас сум сега на Cyanogenmod - кастом ром, каде што таа камера т.е. апликациај за камерата, нема опција за 4K.
Едно скромно прашање на што монитор или тв ги гледаш тие 4к?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
1020 нема 4к, 930. 1520 ка и поновите модели ќе добијат апдејт за 4к снимање.

Но џабе ти е 4к кога нема да што да го гледаш.... :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Не е битно дали има на што да гледаш, дури и во 720p, 4K изгледа подобро него 1080p, скејлиранaта резолуција пак изгледа бомба. Oва ти е како да земеш слика во 6000 x 5000 (на пример) резолуција, и друга во 1920 x 1080, која ќе изгледа подобро на 1080p монитор?
 
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
Хаха значи ако снима 4к тоа значи дека има подобро видеоа а :)...
Уште колку работи влијаат за добро видео ехеее...
Реалност на бои, брз фокус, повеке фрејмови да нема сецкање,помалку ноис во потемни средини,квалитетен звук...пример нокиа 1520 и 930 имаат опција за сараунд звук 5.1со еден збор на нокиа во моментот и нема рамен во тој поглед...
1020 и 1520 се телефони со дефинитивно најдобри камери во секој поглед...
Користев г2 и стварно има супер и слики и видеа ама е едно 2 класи позади нокиата 1520 која ја користам сега... Со еден збор неспоредливо во ниеден случај ...
Така да 4к нема никаква врска со добро видеоа исто како што повеке мегапиксели немаат врска дека ке изваде подобра слика...
Пример ајфон 6 со 8мп има подобра слика од сони z2 со 20мп камера :) и сега...


Sent from my iPad Air
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Не си снимал во 4K, за фотографии 1020 гази, за видеа во добра светлост нема шанси, имаш горе видео, мислам дека доволно зборува....сепак е огромна разлика од 1080p до 4K...
 
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
Ха ха ок така нека биде... Погледни само колку време му треба за фокусот на цветот ама ако уживај штом така мислиш...

http://youtu.be/oSU1QfeiBCo

Sent from my iPad Air
 
Последно уредено:

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Не си снимал во 4K, за фотографии 1020 гази, за видеа во добра светлост нема шанси, имаш горе видео, мислам дека доволно зборува....сепак е огромна разлика од 1080p до 4K...
Отвори на јутјуб, има компарации на мобилни телефони во споредба на камера, ајфони, хатецеа, самсунзи, сони, ултра пиксели, 4к, ово оно.

Џаба ти 4к како резолуија, коа на пример процесирањето на видеото е гној, алгоритмите се заебани до таа мера шо ќе ти иде да снимаш во вга резолуција.

Ова се почетоците на 4к во мобилната индустрија, треба да помине одреден период за да се свати вистинската смисла на снимање 4к видео СО МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН.

Заеби било Лг било Сони Z, коа имаат само една леќа, а од друга страна имаш 5-6 леќи кои пловат и допринесуваат за намалување на потресите при снимање.

Јас целата крштевка на ќерката ја снимав со 920-ката, на фул хд, и ела некој нека заприметит дека тоа е снимано со мобилен.

На друга снимка од свадба ми рекоа имаш многу смирена рака а тоа леќите си ја вршат работата да нема потреси.

Да поинт ис, не е само да се напишит дека снимат во 4к туку тоа да се спроведит во пракса и да се забележит разликата.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Да не сака некој да му ја шитнам 1020-ката? :)
Црна, мат боја, гратис battery grip :)
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
аман немој гсм арена :D не знам, значи кога и да отворам во камера перформанс, рецимо кај самсунг с4, прекрасен со детаљи, нема шум, ова она триста педесет пофалби, БУТ реалноста е сосема поинаква, шум и при најмало задскривање на светлина, од друга страна цел пост камерата на 920-ката или 925-ката не била тоа, немало детаљи, се повеќе мислам дека странава е платена од Самсунг за „мааалку“ повеќе да пишува во нивна корист и да ги фали.
Сеа не ја занемарувам напреднатоста на самсунг с5 или Z2/3 меѓутоа од она што го гледам, мислам дека се далеку од севкупните перформанси на 1020 каква што поседува @Acid и не го дава на новогодишен попуст :D
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
И Acid треба да си најде замена. Искрено, презадоволен сум од 1020-ката, ама јас не сум тип што задржува телефон предолго кај себе... Време ми е за промена, иако знам дека камерата ќе ми недостасува. Ајт, можда ќе се утешам во некој iPhone 5S или 6-ка :)

@theprince, ако ми улета нешто ќе те „пигнам“ за телефонот :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
аман немој гсм арена :D не знам, значи кога и да отворам во камера перформанс, рецимо кај самсунг с4, прекрасен со детаљи, нема шум, ова она триста педесет пофалби, БУТ реалноста е сосема поинаква, шум и при најмало задскривање на светлина, од друга страна цел пост камерата на 920-ката или 925-ката не била тоа, немало детаљи, се повеќе мислам дека странава е платена од Самсунг за „мааалку“ повеќе да пишува во нивна корист и да ги фали.
Сеа не ја занемарувам напреднатоста на самсунг с5 или Z2/3 меѓутоа од она што го гледам, мислам дека се далеку од севкупните перформанси на 1020 каква што поседува @Acid и не го дава на новогодишен попуст :D
Другар мене ми е јасно дека 1020 има ултра добра камера, и ги гази сите други телефони за фотографии.....ние збориме за снимање на видеа во контролирани услови, во добра дневна светлина, 4K vs 1080p......во такви услови, 1020 губи.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
И Acid треба да си најде замена. Искрено, презадоволен сум од 1020-ката, ама јас не сум тип што задржува телефон предолго кај себе... Време ми е за промена, иако знам дека камерата ќе ми недостасува. Ајт, можда ќе се утешам во некој iPhone 5S или 6-ка :)

@theprince, ако ми улета нешто ќе те „пигнам“ за телефонот :)
пингај Ацид пошо ќе ги потрошам на никон 3100 парите :P
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Шиткам Lumia 1020 :p
Sent from my Nokia Lumia 1020 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom