Nokia Lumia 1020 во Македонија

Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
Сони има џанк дисплеи, iPhone 5s има многу добар дисплеј, се додека не се тестираат повеќе телефони на иста интерна светлина (nits) тестот не е меродавен. Како и да е, видеото нема никаква поента, затоа што само го докажува тоа што го зборам.
Ако сакаш да зборуваш за технологија мораш да прочиташ дека 5с ја користи ипс технологијата од ајфон 4с .... Да не сакаш да кажеш дека технологијата на дисплеите замрзнала од тогаш па наваму :)...па 5с сеуште има најдобар дисплеј ... ;)
Трилуминос дисплејот на сони е еден од подобрите ипс панели

Sent from my iPad Air
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Ако сакаш да зборуваш за технологија мораш да прочиташ дека 5с ја користи ипс технологијата од ајфон 4с .... Да не сакаш да кажеш дека технологијата на дисплеите замрзнала од тогаш па наваму :)...па 5с сеуште има најдобар дисплеј ... ;)
Трилуминос дисплејот на сони е еден од подобрите ипс панели
:facepalm:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Импресивно, но сепак многу ефекти.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Импресивно, но сепак многу ефекти.

Една од позитивните работи кај 1020-ката е шо можеш да ставаш ефекти без да се плашиш дека после вториот ефект ќе се појават „брача беле пикселе“.

Ставањето на ефекти е индивидуална ствар меџутим колку шо глеам и фотографите со најмодерни апарати не ретко користат ретуширање фотошоп и други стварчици.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Импресивно, но сепак многу ефекти.
Ефектите од типот ауто баланс, контраст и некој такви ситници се ок. Токму затоа и има опција за .raw формат сликање, за таквите "поправки" на сликата да се поедноставни.

Ефект од типот филтер од инстаграм не се важи :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
И без, и со ефекти, пак нокиа има најдобра камера меѓу телефоните, нокиа е класа за себе, сите други се далеку позади.
За фотографии да, за видеа не. Сепак 4K снимањето е приказна за себе.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Скоро сите кои имаат опција за 4K видеа, и дигитална/оптичка стабилизација.

G3, S5, G2, OnePlusOne итн.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Скоро сите кои имаат опција за 4K видеа, и дигитална/оптичка стабилизација G3, S5, G2, OnePlusOne.....
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Ти изгледа не си користел премиум нокиа телефон штом вака збориш, сигурно мислењава ти се од читање на платени статии, финансирани од LG, Samsung, Apple и останатите, да си користел ќе знаеше дека нокиа е апсолутно без никаква конкуренција. Што само нокиа лумиа 1020 му прави на LG G2 е гревота да се гледа, а ти во иста класа ги буташ :eek:
Со новиот софтвер веќе на лумиа 930 и нокиа има можност за 4к.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Ако има 4K на 1020, тогаш тоа е тоа, нема конкуренција. Додека немаше го јадеше од тие што ги набројав горе. Иначе користам G2, сум користел и G3 (снимање во 4K) како и S5, не сум читал никакви статии.

Еве ти едно видео да те поздрави, јави ми кога ќе го направиш истото во 1080p, со било кој телефон.


Гледај во 4K.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Ако има 4K на 1020, тогаш тоа е тоа, нема конкуренција. Додека немаше го јадеше од тие што ги набројав горе. Иначе користам G2, сум користел и G3 (снимање во 4K) како и S5, не сум читал никакви статии.

Еве ти едно видео да те поздрави, јави ми кога ќе го направиш истото во 1080p, со било кој телефон.


Гледај во 4K.
Ај напрај со твојот LG G2 вакво видео и постирај го да видиме како ќе изгледа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom