Muse

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Bono, is that you?
Рок албумот одложен?

Песнава е добар поп, ама не сакам поп бе...
Стварно не ги разбирам, албумот во секое можно интервју е најавуван како помрачен и по-рок од последните два. Сега шо е ова? Мет, копиљ еден :D

Читам коментари од типот "Oва е мјуз СИНГЛ, што очекувавте?". Можда во право се, ама не можам а да не бидам малку разочаран. Не дека не очекував првиот сингл да биде малку poppy, ама очекував да e поп-рок од типот на Тime Is Running Out, a не Undisclosed тип. Ама ајде, барем има малку помрачен вајб од другите нивни поп песни.

Нешто позитивно да спомнам - вокалот. Што убаво ќе беше цела песна да ми се допаднеше толку колку што ми се допадна вокалот. Има нешто во изведбата на Мет што ми е многу убаво, не знам што е, ама ме изненади. Целосно посветен, многу емоционално навлезен во пеењето, особено во втората половина.
Ептен очигледно е дека текстот е резултат на раскинувањето на 4 годишната врска со Кејт Хадсон.

Се прашувам каква музичка кохезивност ќе има меѓу Dead Inside како прва и Psycho како втора песна во албумот? :D Aма од друга страна ми текнува дека ова се Мјуз, појма немаат од кохезивност. Во Аbsolution, песна како Fury беше б-сајд, а Endlessly беше во албумот, хаха.

После слушањето на нова Мјуз поп-рок песна, најдоброто нешто што можев да го слушнам беше тоа што Мет го кажа во Радио 1, дека албумот од песна во песна ќе тежнеел кон се помрачна атмосфера, кулминирајќи со The Globalist, која ќе била "10 minutes of prog rock nightmare". И спомна дека песнава ќе е sequel-от на Citizen Erased којшто беше најавен на твитер од него. Ама повеќе не му верувам ништо што кажува.

Од друга пооптимистичка страна, можеби песнава вака каква што e ќе се вклопи во концептот на приказната на албумот, којшто е опишан вака:

"This album explores the journey of a human, from their abandonment and loss of hope, to their indoctrination by the system to be a human drone, to their eventual defection from their oppressors"

"This is where the story of the album begins, where the protagonist loses hope and becomes 'Dead Inside', therefore vulnerable to the dark forces introduced in 'Psycho' and which ensue over the next few songs on the album, before eventually defecting, revolting and overcoming these dark forces later in the story"
"Dead Inside it’s the beginning of the album… There’s only really two songs on the album that have love themes, and this is kind of the song [about] losing hope and losing the idea of love, and then the album goes into a dark place after that."

Mercy и Тhe Handler биле особено мрачни.

"And then there’s a song called Aftermath which is kind of the end of the narrative if you like, where the person re-finds love again"

Па по некоја логика Dead Inside e најмалку "мрачната" песна во албумот, песна каде е прикажана позадинската приказна на протагонистот којшто ја напушта љубовта и потоа (откако е brainwashed во psycho) навлегува во мрачни води (Dead Inside e песна за губење љубов, а првиот стих во Psycho e "Love, it will get you nowhere" :ROFLMAO:).

Но како шо кажав, повеќе не му ги сфаќам сериозно изјавиве пошто ова не му е прв пат. Добро си кажа некој на јутуб: "Muse is like an abusive relationship that I keep coming back to"

И сега, нормално дека Dead Inside ќе има милионски прегледи на јутуб, а ваква ѕверска песна како Dead Star едвај 50 000

Солидна поп песна, 6/10, и то ова е многу дарежливо
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Премногу :popce:
Премногу :цицки:

Што знам, јас навистина не очекувам цел албум да е ваков, со оглед на тоа што во последниве два имаат доста разноликост, очекувам и нешто помрачно како што се најавуваше.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Премногу :popce:
Премногу :цицки:

Што знам, јас навистина не очекувам цел албум да е ваков, со оглед на тоа што во последниве два имаат доста разноликост, очекувам и нешто помрачно како што се најавуваше.
Aко ги следиш тизерчињата на инстаграм што ги ставаат, сите алудираат на тоа дека албумот ќе звучи тотално различно од Dead Inside.
Пример:
https://instagram.com/p/yx9GHCHXRJ/?taken-by=muse
https://instagram.com/p/z3koYnHXTm/?taken-by=muse

Не знам што е со синглов, дали сакаат истовремено да ја задоволат постарата публика (мислам на фановите на постарите албуми) ама и да не ги снема од билборд чартовите?
Гајле ми е да ти кажам, само знам дека и да биде супер албумов, песнава многу ќе ја скокам.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Aко ги следиш тизерчињата на инстаграм што ги ставаат, сите алудираат на тоа дека албумот ќе звучи тотално различно од Dead Inside.
Пример:
https://instagram.com/p/yx9GHCHXRJ/?taken-by=muse
https://instagram.com/p/z3koYnHXTm/?taken-by=muse

Не знам што е со синглов, дали сакаат истовремено да ја задоволат постарата публика (мислам на фановите на постарите албуми) ама и да не ги снема од билборд чартовите?
Гајле ми е да ти кажам, само знам дека и да биде супер албумов, песнава многу ќе ја скокам.
Ова ќе да е. Првпат ги слушам овие, ама вака ништо не ми значат, којзнае тој ликот каде ќе се изгуби после продукцијата. Мене ме интересира што е за Мето prog rock nightmare. :D
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Ова ќе да е. Првпат ги слушам овие, ама вака ништо не ми значат, којзнае тој ликот каде ќе се изгуби после продукцијата. Мене ме интересира што е за Мето prog rock nightmare. :D
И мене ме интересира. Најдолга песна на Мјуз досега е Citizen Erased, 7 и кусур минути. Оваа Тhe Globalist ако е 10 минути ќе му е нов рекорд, па и уште ја нарекува Citizen Erased sequel. Sequel музички или лирички? Се надевам музички :D Такво добро соло немам слушнато од Мјуз од Black Holеs аnd Revelations ерата.
Edit: Имам бе, заборајв на Reapers солото, предобро е. Само шо сите клипови се блокирани на јутуб :D

Да не биде само jibber jabber
Muse - Futurism
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Се надевам оти не планираат Dead Inside да ја свират на Download пошто ова може да им се деси :pos:
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Eве снимка од мобилен од Reapers во живо. Слабичок е квалитетот па тие што не сакаат да си прават спојлери нека ја чекаат студиската верзија :D
Вака од ваков квалитет ми делува ветувачки, мислам дека ќе биде многу добра.

MUSE - NEW SONG - REAPERS - LIVE @ Barrowland, Glasgow 16-03-2015

Солото ми е јако, аутрото ептен ѕверско... Еве oвде многу подобро се слуша/гледа ама фали почетниот дел:

Muse - Reapers (New Song) - Brighton Dome - March 2015

Oд текстот некој успеал нешто да разбере, првата строфа е најцелосна:

Home
It's becoming a killing field
There's a crosshair locked on my heart
With no recourse
And there's no one behind the wheel
Hellfire
You are wiping me out
Crossfire

Drones!
Drones!
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Шо да пишувам, спот си е спот. За песната се си кажав :D

Во мода се сеа вакви спотови после Сиа :ROFLMAO: Не е лош ама не е ни нешто посебно интересен.
Stockholm Syndrome - US верзијата, SBMH, KoC, Bliss, Sunburn, Animals... oва ми се омилените мјуз спотови.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Muse - Mercy [Official Lyric Video]

Мех... Старлајт втор дел... Фала богу ова е последен радио сингл. -.-

Сеа дајте ги The Handler, Globalist, Defector или Reapers... оти ќе збеснам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom