Money heist / La casa de papel

Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Абе сите викате дека ви сметаат геј парови а гз ќе дајте да ја видите Токио со некоја од женските од бандата :D ( ова за машкиот пол зборам) ептен сте контрадикторни кога станува збор хомосексуалноста.
Мене па ич не ми сметаат такви работи во серии, имало и ќе има, о оти па да нема ...
Кој со кого сака нека се е.. битно среќни весели да сме :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Абе сите викате дека ви сметаат геј парови а гз ќе дајте да ја видите Токио со некоја од женските од бандата :D ( ова за машкиот пол зборам) ептен сте контрадикторни кога станува збор хомосексуалноста.
Мене па ич не ми сметаат такви работи во серии, имало и ќе има, о оти па да нема ...
Кој со кого сака нека се е.. битно среќни весели да сме :)
Цитирај ме барем ако ми го коментираш мислењето, не касам.

За Шпањолките важи демек муабетот дека се убави, ама за жал во серијава се е просек/под просек, така да ниту како стрејт ниту како лезби имам мислење дека се ок овие.
Околу муабетот за педерлукот, немам против кој со кого сака нека си биде, имам проблем кога тоа се форсира и се акцентира во секоја можна прилика. Лично и за стрејт луѓето имам против кога се лигушат во јавност и зборуваат за сексуален живот, по правило тоа е интимен дел од животот и тој треба да биде помеѓу парот, а не јавно.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Цитирај ме барем ако ми го коментираш мислењето, не касам.

За Шпањолките важи демек муабетот дека се убави, ама за жал во серијава се е просек/под просек, така да ниту како стрејт ниту како лезби имам мислење дека се ок овие.
Околу муабетот за педерлукот, немам против кој со кого сака нека си биде, имам проблем кога тоа се форсира и се акцентира во секоја можна прилика. Лично и за стрејт луѓето имам против кога се лигушат во јавност и зборуваат за сексуален живот, по правило тоа е интимен дел од животот и тој треба да биде помеѓу парот, а не јавно.
Не те цитирав оти не мислев на тебе конкретно, и други наназад се побунија затоа :)
Во серијата Палермо е добро изработен лик и му доликува таа улога како геј,си има и приказна од претходните сезони со Берлин, дури и се смеевме тука со некои сцени, бум бум чао беше ептен јака сцена ама таму па феминистките се навредија :)
Ако нешто е непотребно и исфорсирано тоа е Хуанито( Манила).

Инаку си има хумор бе и оваа сезона, е сега нормално дека не е како во претходните затоа што оваа сезона е поемотивна, а Сиера и Тамајо ми се комични двата колку и да делуваат сериозно, Токио кога и светна во главата дека треба да биди командант на грабежот па му влезе клизачи на сред онадење во сто сатот на полноќ на професорот.
Исто и со полицаецот Антонанца се смеев многу, кога требаше пораката да ја пренеси во шаторот :ROFLMAO:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Не те цитирав оти не мислев на тебе конкретно, и други наназад се побунија затоа :)
Во серијата Палермо е добро изработен лик и му доликува таа улога како геј,си има и приказна од претходните сезони со Берлин, дури и се смеевме тука со некои сцени, бум бум чао беше ептен јака сцена ама таму па феминистките се навредија :)
Ако нешто е непотребно и исфорсирано тоа е Хуанито( Манила).

Инаку си има хумор бе и оваа сезона, е сега нормално дека не е како во претходните затоа што оваа сезона е поемотивна, а Сиера и Тамајо ми се комични двата колку и да делуваат сериозно, Токио кога и светна во главата дека треба да биди командант на грабежот па му влезе клизачи на сред онадење во сто сатот на полноќ на професорот.
Исто и со полицаецот Антонанца се смеев многу, кога требаше пораката да ја пренеси во шаторот :ROFLMAO:
Ја гледам серијата и јас, знам каков лик е Палермо, али сцената со лапањето не мораше да трае толку и да биде во фокус до тој степен.
Манила (Belén Cuesta) е толку очигледно дека е чисто женско, ако правеле циркус барем да туреа вистински транс.

Бтв. во флешбековите го даваат Хуанито дека е наменет за првиот грабеж, Денвер и Москва кога го гњават професорот и кога го пречекуваат кај автобусот е наменето за првиот грабеж, е сега не се сеќавам дали низ заложниците ја имаше и таму или ова им е лапсус (бидејќи колку и да се идиоти полицијата два пати еден човек да им се појави на листа на заложници е аматерски и ќе им текне дека е шпиун).

Сиера и Тамајо се повеќе трагични од смешни, бидејќи имам шанса да работам со слични ликови (воркохолици и оуверачивери), па ме потсетуваат на реалноста. Тоа е човекова природа, истото постоело во сите системи и за жал имаш ликови кои за да ги остварат своите цели газат по останатите и се спремни да одат до крајности.
Инаку тука се надоврзува и муабетот на Берлин, во втора епизода:

Would you betray your beloved?
In theory, no.
But what if you were told
that if you did,
you'd be given a drug
to save your beloved brother?
Тhat is a real dilemma.


Антонанца добро го игра досега својот карактер, прикажан е дека не е спремен да ги потисне чувствата и сака да игра бај да бук, дури и кога рипнува во базенот без да ги прифати парите, што во принцип дава слика дека постојат уште и чесни полицајци (луѓе) кои и по цена на животот сака да остане достоен на тоа што го работи.

Тамајо и Прието ви се јасна слика за оние што се задолжени да не бранат и кои многу луѓе пробуваат да ги воспеваат (најмногу мразам кога се прават херои од политичари/олигарси/членови на тајни служби), тие по автоматизам ти се луѓе кои имаат цел да си го спасат своето дупе, да отидат што е можно повисоко во хиерархијата, да ќарат најмногу што може без разлика на штетата која ја направиле попатно, што од нивна гледна точка е колатерална штета.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Конкретно за грабежот, ова режисерот го има раскажано, пред премиерата на серијата биле во некој паб и тука се нашол поранешниот директор на банката во Мадрид, вистинската банка :) разговарале околу серијата и овој им вика " значи нема шанса, ова шо сакате да го пресликате во серијата не е возможно, таков грабеж во оваа банка е нешто незамисливо, обезбедувањето во банката е високо, итн итн, и овој само му рекол ние во серијата планира да влезиме со возилата хартија шо носат,и овој зачудено "que hijos de puta" демек не е скај фај потегот и можно е да се оствари.
Е сега има некои безвезе потези, Токио со моторот кога се враќа во банката им беше ептен глуп на пример, другото си е ок.
Инаку пораката на серијата е кристално јасна, не се работи за пари, целта е друга, мислам дека на сите им е веќе јасно.
Се креваат против системот во државата, затоа и се враќаат по Рио, не му е ни до Рио ни до злато ни до пари.
Четвртата излегува утре,во Америка веќе излезе пред сат и пол, пробав со VPN да се логирам таму, не можев да дочекам до утре ама :kuracc: proxy error
Сакам да кажам дека иако се што се случи е возможно, се да им тргне како во серијата е 1 in a trillion. Сепак колку толку е кредибилно.
Вторава сезона ме натераа да навивам за полицијата. Ја гледам сепак и секоја ебана епизода навивам некој да и свирне метак у чело на Токио. Не сум мразел лик како нејзе. Апсолутно бескорисно створење, ходајуча катастрофа, кретен невиден.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Едно прашање, ако може некој да ми одговори, би бил благодарен, дали ја има серијава на HBO on demand и ако ја има како е преведен насловот на македонски?
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Ако ги тргнеме настрана педеризмот, транссексуалката и црнчовизмот серијава е топ 5 на сите времиња :)

Нешто што го пречекори филмското е избегнувањето на куршуми од страна на Гандиа, тоа ни во филм не се случува, друго се може да помине. И да, кражбава требаше да заврши во оваа сезона, бидејќи има уште една епизода за дејствие, ќе ја отупат иначе. После можеа пак нова кражба и да си турка серијата. Како и да е, прејака серија, шпанскиов јазик е како измислен за оваа работа :)
Автоматски споено мислење:

Јас би ја завршил кога дојде хеликоптерот, па рандом ликови да слезат од него облечени во цајкани, а да се качат овие со златото, во чадот немаше да се примети и ќе беше краен мајндфак :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ќе прифатев што ви сметаат педерите да не бев убедена дека навивавте Токио и Стокхолм да се спанџаат вечерта :icon_lol:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ќе прифатев што ви сметаат педерите да не бев убедена дека навивавте Токио и Стокхолм да се спанџаат вечерта :icon_lol:
Мене не ми сметаат педерите туку тоа што воведоа транс. А можеа едноставно да кажат дека Денвер ограбувал со братучетка му и биле ко Бони и Клајд, ама нее, мораа и транс да вметнат.

Црнец немаат во екипата, ни во заложниците. Оној од екипата на минери не се смета зашто се појави во кадар 30 секунди. :ROFLMAO:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Едно прашање, ако може некој да ми одговори, би бил благодарен, дали ја има серијава на HBO on demand и ако ја има како е преведен насловот на македонски?
Ја нема на HBO, серијата е од Netflix.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Ако ова вие е топ 5 серија од се што сте изгледале во животот, ве молам да почнете да гледате поквалитетна содржина.

Појавувањето на трансот мене не ми е ич проблем. Проблемот е што некој му текнало во 5 до 12 да го убацат, не следејќи ја приказната дека уствари се работи за првиот грабеж, каде по завршувањето на сите заложници им земаа изјави, некои и ги вратија кога почна втората пљачка. Профето со таа интелихенсија ќе направи лапсус за оваа пак да биде на листата на заложници? Не, нема, пропуст нивен. Ме нервираат такви глупости зашто јас ко гледач можам да ги заприметам и немаат логика. Значи целта овде била едно и единствено да се стави транс и тоа е тоа. Во 5 до 12.

Серијата беше помрачна оваа сезона, очекувано да нема многу заебанции. Али мене уште ми останува најасален лик Берлин, кој е умрен, па тоа кажува многу што мислам за другиве ко ликови. Профето од тупење како сака да се викаат по градови, стигна да и прави бебе на Најроби. Ало, како? Зошто? Мислам глупости. Не треба тука феминистките да му се згнат зашо не и кажал на инспектора (која славеше со другиве заедно без да знае зашто и тоа ми беше најсмешен момент сезонава :pos: ), туку зашто тоа не иде со неговиот лик и дело.

А Артурито направи толку срања, толку глупости, не разбирам зашто го вратија. Во првата сезона бар беше мизерен ко човек, мора ли да го гледаме и сега? Јас би го ставила на една од тие количките што ја носеа Најроби на операција, притискам копчето и ќе лета надвор. Гандија кој го знаеле дека е мадафака убиец го оставија на лисици. До пореметениот Палермо. :pos: Некако ко да им опадна интелихенсијата на сите, што мене ме смее, не дека не, али чисто сумљам дека ќе гледам наредна сезона ако има.

Левел над Касандра секако, али тука некаде.
 
S

staycalm

Гостин
Колку е добра последнава сезона, свака част. :vozbud:Позитивно сум изненаден.

За овие "јас не сум хомофоб и трансфоб АМА...."
Ако не ви се гледаат педерите, како да ви кажам, НЕ ЈА ГЛЕДАЈТЕ СЕРИЈАТА. Не верувам дека некој со сила ве тера.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom