Max Payne 3

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
Дајте некој крак што функционира за играва, неможам никако да ја пуштам, ми бара активатори, и 300 разни глупости..
Прочитај го упатството што го пишав погоре.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
Но ја имам верзијата од Black box..
Ондак не би можел многу да ти помогнам... Едино можам да ти предложам да ја симнеш верзијата на RELOADED, па ако заглавиш со неа тука сум.
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Конкретно за гејмплејот, играва има премногу варијабилност. Можеш да ги тепаш непријателите во типичен Max Payne shoot-dodge & bullet-time ефект (кој е бајаги подобрен), но исто така можеш и да ги тепаш од cover, притоа пукајќи на слепо (прв пат да го видам ова вклучено во игра), или па да им правиш supressing fire кога сакаат да те flank-аат, за после да можеш да ја промениш позицијата со roll, па можеш и да легнеш и да ги пукаш....
Значи премногу опции имаш за напад. Интелигенцијата на непријателите е нешто најдобро што сум го видел досега и уште повеќе придонесува борбите да бидат интересни. За разлика од првите 2 игри овде можеш да носиш само 3 оружја и не можеш толку многу да се опуштиш со пукање, али тоа бајаги придонесува на реалноста.
Приказната ми е на 4то место, и не е толку посебна како првите 2, ама конкретно во оваа игра апла многу му влегуваш на Max во кожа и се ставаш на негово место. А и 5тиот чаптер кога играш во Њу Јорк :)
Онда очигледно не си ја играл Tom Clancy's Rainbow Six Vegas 2. Премотај до 3:20.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Приказната во играва е за 25 целзиусови степени подобра од таа во ГТА 4.
Гејмплејот е 15 дециметролитри полош од од оној во modern warfare 2.
Ова е компаративна лудологија.
Јас не сум ироничен.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
но исто така можеш и да ги тепаш од cover, притоа пукајќи на слепо (прв пат да го видам ова вклучено во игра)
BINARY DOMAIN.

Добро бе никој не ја проба? Исто баш е добро оптимизирана, со некои лошо наместени контроли. Сува акција со квалитетно сработени сцени. Пробај ја.

Инаку, колку chapters се вкупно? Малце почнува да пречи филмското раскажување и линеарноста, како за шутерче. До шести сум јас.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
BINARY DOMAIN.

Добро бе никој не ја проба? Исто баш е добро оптимизирана, со некои лошо наместени контроли. Сува акција со квалитетно сработени сцени. Пробај ја.

Инаку, колку chapters се вкупно? Малце почнува да пречи филмското раскажување и линеарноста, како за шутерче. До шести сум јас.
Мислам дека се 14. Јас исто до шести стигнав, едвај, ептен е досадна. Ептен.

Кога си ги играл Metal Gear Solid и Uncharted едноставно монотона ти е играва. Затоа ми е жал за PC only гејмерите, тек според величањата на оваа игра се гледа колку пропуштаат... :/
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
Луѓе пишав дека ЈАС ЛИЧНО прв пат го гледам тоа во РС игра. Знам дека го има и претходно, ама не сум ги играл тие.

Исто така, не знам како ви е досадна кога играва е на некој начин ко филм направена - акција без престан. Прикриените лоадинзи придонесуваат за тоа.
Плус, феноменална нарација и дијалози, приказната исто си е на ниво, а техничките делови на играта се феноменални. ИГРАВА НЕМА БАГОВИ FFS!!! А од Rockstar е.

Вие изгледа ја гледате само како приказна или акциона пуцачина. Јас ја гледам како цело паковање, а како такво е извонредно.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
31 мај 2011
Мислења
211
Поени од реакции
75
Играва (за на hard зборам) има огромен difficulty spike од 9-ти chapter до крајот. Од умирање 2-3 пати во текот на цел chapter заминува во умирање 20-30 пати само за да поминеш еден сегмент. Многу лошо.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Играва (за на hard зборам) има огромен difficulty spike од 9-ти chapter до крајот. Од умирање 2-3 пати во текот на цел chapter заминува во умирање 20-30 пати само за да поминеш еден сегмент. Многу лошо.
Мене неи на Hard не ми беше толку тешка. Единствено заглавив на покривот кога ќе експлодира зградата, цел ден не можев тоа да го поминам.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Луѓе пишав дека ЈАС ЛИЧНО прв пат го гледам тоа во РС игра. Знам дека го има и претходно, ама не сум ги играл тие.

Исто така, не знам како ви е досадна кога играва е на некој начин ко филм направена - акција без престан. Прикриените лоадинзи придонесуваат за тоа.
Плус, феноменална нарација и дијалози, приказната исто си е на ниво, а техничките делови на играта се феноменални. ИГРАВА НЕМА БАГОВИ FFS!!! А од Rockstar е.

Вие изгледа ја гледате само како приказна или акциона пуцачина. Јас ја гледам како цело паковање, а како такво е извонредно.
Види што ќе ти кажам, вака најискрено како гејмер на гејмер:
Ако си толку импресиониран од оваа игра, едноставно не си играл доволно Triple A наслови.

Земи пројди ги Uncharted 3, Metal Gear Solid 4 и God of War 3 и после врати се на Max Payne да видиш колку само променета перспектива ќе имаш во поглед на гејмплеј и графика. Еве, погледај го ова на FullHD и сфати дека се е ingame рендерирано, возот се движи константно низ различни предели и графиката и атмосферата КИНАТ во секој поглед.


Околу приказната, не знам искрено што е толку фасцинантно во 4 чаптери по ред да те напаѓаат некакви герили, константно се случува истото, се е нормално и оддеднаш доаѓаат мангите. Ама добро, може јас некоја длабочина пропуштам тука, што знам. :)

Затоа и те прашав што е толку фасцинантно, а според набројаното, го добив и очекуваниот одговор - дека фасцинантна е само затоа што е единствен таков наслов на PC.
Купете си конзола и изиграјте 30 пати подобри наслови од овој, затоа што чим Max Payne 3 се велича како single-player искуство, тогаш на ептен големо дереџе дојдовме со PC гејмингов...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
Види што ќе ти кажам, вака најискрено како гејмер на гејмер:
Ако си толку импресиониран од оваа игра, едноставно не си играл доволно Triple A наслови.

Земи пројди ги Uncharted 3, Metal Gear Solid 4 и God of War 3 и после врати се на Max Payne да видиш колку само променета перспектива ќе имаш во поглед на гејмплеј и графика. Еве, погледај го ова на FullHD и сфати дека се е ingame рендерирано, возот се движи константно низ различни предели и графиката и атмосферата КИНАТ во секој поглед.


Околу приказната, не знам искрено што е толку фасцинантно во 4 чаптери по ред да те напаѓаат некакви герили, константно се случува истото, се е нормално и оддеднаш доаѓаат мангите. Ама добро, може јас некоја длабочина пропуштам тука, што знам. :)

Затоа и те прашав што е толку фасцинантно, а според набројаното, го добив и очекуваниот одговор - дека фасцинантна е само затоа што е единствен таков наслов на PC.
Купете си конзола и изиграјте 30 пати подобри наслови од овој, затоа што чим Max Payne 3 се велича како single-player искуство, тогаш на ептен големо дереџе дојдовме со PC гејмингов...
А јас по трет пат ќе ти кажам дека импресиониран сум од ЦЕЛИОТ ПАКЕТ.
Не бев импресиониран на пример од Crysis 2. Зошто? Голем downgrade на енџинот, графиката, околината и приказната.
Не бев ни од MW3 и Black Ops. Причините се познати на сите.
Не бев ни од Mafia 2. Освен енџинот, атмосферата, саундтракот и мање-више приказната - останатото беше големо разочарување за разлика од кецот.
GTA IV - ужас оптимизација.

Има уште многу други, али не ми текнуваат моментално. Не е работата дека РС индустријата стагнира, туку дека на конзоли од време на време знае да се појави некоја игри што би вредело да се купи конзола само за неа. Ама тие се ретки. И тие не ја движат индустријата.

PS: видеото што го изгледав за uncharted не е тешко да се препознае дека цела гејмплеј механика е инспирирана од Tomb Raider.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Види сега, да не идеме во некои специфичности кои само тебе би ти биле битни (саундтракот) и да се фокусираме на целосно гејминг искуство.

Кај Uncharted 3 ти си Nathan Drake, во една игра од Тибетските планини прекриени со снег идеш до бркање низ воз и рокање на целиот...имаш платформинг елементи, имаш пукање ала Макс Пејн, имаш прекрасна графика и 10 пати поинтересна приказна.

Кај God of War 3, да ги изиграш првите 45 минути значи да играш нешто што е подобро од филм и адреналин кој никогаш нема да го доживееш во некоја игра.

Кај Metal Gear Solid 3, приказната ги шие сите игри да се соберат заедно, имаш елементи на survival во игра пред 10 години и верувам да ја играш ќе сфатиш дека под "екстра гејминг искуство" не мора да се подразбира само графика и оптимизација.

Кога веќе ја спомна MW3, исти курац е како Max Payne, само со уште подобра оптимизација и филмски моменти. Така да, според досегашните логики, требала ептен да ти се свиѓа. :)

Значи, сума сумарум, знам дека за тебе Max Payne е најѕверската игра годинава во поглед на сите аспекти. Затоа и ти викам, кога си толку импресиониран од MP3, тогаш дефинитивно мора да ги пробаш сите овие набројани игри кои ќе ти понудат нешто невидено. Заеби Max Payne 3, иако е оптимизирана, премногу е линеарна и вода може да им носи на многу triple A игри.

PC индустријата стагнира и тоа е факт. Ако Max Payne 3 е автоматски игра на годината за PC играчите, тогаш мнооооогу пропуштиле во гејмингот. :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
Mac)) Ако некој ден излезат на РС сигурно би ги пробал.
 
H

-HRO

Гостин
Луѓе пишав дека ЈАС ЛИЧНО прв пат го гледам тоа во РС игра. Знам дека го има и претходно, ама не сум ги играл тие.

Исто така, не знам како ви е досадна кога играва е на некој начин ко филм направена - акција без престан. Прикриените лоадинзи придонесуваат за тоа.
Плус, феноменална нарација и дијалози, приказната исто си е на ниво, а техничките делови на играта се феноменални. ИГРАВА НЕМА БАГОВИ FFS!!! А од Rockstar е.

Вие изгледа ја гледате само како приказна или акциона пуцачина. Јас ја гледам како цело паковање, а како такво е извонредно.
Би морал да се сложам тука.
Макс Пејн 3 како игра е феноменална, и морам да кажам дека цело ова време што ја чекав се исплатеше.
Физиката феноменална, графиката да не правам муабет, приказната, оптимизацијата па и филмските ефекти кои и даваат уште подобар естетски изглед на играта и кои допринесуваат уште повеќе да се соживееш со приказната и позицијата во која се наоѓа Макс се феноменални.
Без оглед какви други игри има за конзола, или за PC, тоа не ми е битно...затоа што мене како тема и серијал ме интересира Макс Пејн и нејзината приказна која итекако ме задоволи.
Ми се допаѓа и Slow-Kill камерата каде што ги гледаш куршумите како патуваат кон телото на непријателот, и имаш прилика да го изрешеташ и да има многу крвопролевање.
Добро е и тоа што можеш да пукаш на слепо...
А да не правам муабет за интелигенцијата на непријателите...се беше одлично изведено.
До 13 Chapter сум, и сега за сега сум презадоволен.
Дефинитивно оваа игра мора да биде кандидат за игра на годината според мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom