Max Payne 3

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.627
Поени од реакции
4.480
Пошто многу луѓе сеуште имаат проблем со инсталирување/пуштање, еве ви едно упатство за што треба да направите за да може да ја играте. Ова се однесува на RELOADED верзијата.

-Unplug or disable LAN card
-Install the game to the C drive
-Once installed and prompt is shown to download updates click cancel.

-The game is now installed uncracked

--From the crack folder on DVD 4--
-install the rock star social club application
-run the 'MP3_Patch_Update_1_0_0_17.exe' update first
-run the launcher update 'MP3_Launcher_1_13_0_0.exe' file second
-copy cracked files over to C:\Program Files (x86)\Rockstar Games\Max Payne 3 (или кај и да ви е инсталирана)
-run the game through the launcher 'playmaxpayne3.exe'.
When it can't connect to the Internet click on the 'Offline mode' button.
-exit the game when rockstar social club pops up
-copy the profile folder to C:\Users\[USER]\Documents\Rockstar Games\Social Club\
-start the game again and play

To know that the game is working, when the title screen shows up and the loading message is displayed you should see the social club symbol in the top right corner of the screen logged in as 2012RLD see image below:
http://tinypic.com/r/rmk41i/6


Значи битен момент е кога ќе инсталирате пачови и го наместите кракот, да ја пуштите играта за да може да се креира "rockstar social club" фолдерот. После тоа ќе го копирате 2012RLD фолдерот во него, ќе ја пуштите играта и ќе може да ја играте. Исто така, во ниеден момент не се пуштајте на интернет. Откога ќе ја инсталирате сосем пачови и кракови блокирајте ги MaxPayne3.exe & PlayMaxPayne3.exe преку firewall (inbound & outbound rules). На тој начин кога ќе ја пуштате преку PlayMaxPayne3.exe одма ќе ви се појави прозорецот дека не може да се конектира на интернет и да стиснете offline.
Што се однесува до пачот што излезе пред некој ден, откако ќе ги направите сите овие работи слободно инсталирајте го и нанесете го новиот крак. Ќе важат истите firewall правила и за него (т.е. нема да мора пак да ги правите).

Исто така, осигурајте се дека ги имате последните драјвери од AMD/nVidia.

Иначе, јас сум до 7ми чаптер и сум преимпресиониран од играва. Све си мислев дека попрво Valve ќе почне да прави игри за конзоли отколку Rockstar да направи асална игра за РС. Али ете, се деси и тоа. Ако го користат истиов енџин и за GTA V може конечно ќе видиме и асална GTA. Ко ќе ја завршам играва ќе напишам едно ревју во подфорумот за ревјуа.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Како ја среди, повторно ја инсталираше?
Првиот пат го направив апдејтот по грешка, и ми заглави на активација. Вториот пат ми извади Blue Screen, на 99%, и третиот пат помина без компликации. :)
 
?

..........

Гостин
Првиот пат го направив апдејтот по грешка, и ми заглави на активација. Вториот пат ми извади Blue Screen, на 99%, и третиот пат помина без компликации. :)
Може да ми го кажеш редоследот на последната воедно и успешна инсталација, малку подетално бидејки и јас сум заглавен со истиот проблем..
И немам веќе трпение да ја преинсталирам по неколку пати, штом ти велиш на i7 си ја инсталирал саат ипол, замисли јас на semptron 140 :pos:
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Може да ми го кажеш редоследот на последната воедно и успешна инсталација, малку подетално бидејки и јас сум заглавен со истиот проблем..
И немам веќе трпение да ја преинсталирам по неколку пати, штом ти велиш на i7 си ја инсталирал саат ипол, замисли јас на semptron 140 :pos:
Нема некоја посебна постапка, сам опробав 3 пати, и от 3-та ми успеа... :D
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Иначе, јас сум до 7ми чаптер и сум преимпресиониран од играва. Све си мислев дека попрво Valve ќе почне да прави игри за конзоли отколку Rockstar да направи асална игра за РС. Али ете, се деси и тоа. Ако го користат истиов енџин и за GTA V може конечно ќе видиме и асална GTA. Ко ќе ја завршам играва ќе напишам едно ревју во подфорумот за ревјуа.
Ај те молам додека чекаме рецензија, пиши специфично што толку те импресионираше во играва?

Зашто на многу форуми и рецензии се пишуваат овие зборови, ама никогаш не се специфицира нешто подетално. Јас можам само едно нешто да тврдам, а тоа е дека си хард-кор пц гејмер и не си играл TPS ексклузиви на конзола. :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.627
Поени од реакции
4.480
Ај те молам додека чекаме рецензија, пиши специфично што толку те импресионираше во играва?

Зашто на многу форуми и рецензии се пишуваат овие зборови, ама никогаш не се специфицира нешто подетално. Јас можам само едно нешто да тврдам, а тоа е дека си хард-кор пц гејмер и не си играл TPS ексклузиви на конзола. :)
По редослед: енџинот (тука спаѓа и оптимизацијата), графиката, атмосферата, приказната, гејмплејот. Значи комплетна, перфектна РС игра. Знам дека годинава треба да излезат и Far Cry 3 и Hitman Absolution од кои се очекува многу (па и новата Tomb Raider), ама мислам дека уште од сега оваа е игра на годината за мене.

Btw не пишав во претходниот пост, играва со мојот хардвер (E8400 @ 4.2 GHz, 4GB RAM, HD6850 @ 950/1000) ја играм на овие сетинзи со 60 фрејма во просек (а негде околу 40 минимални).
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
По редослед: енџинот (тука спаѓа и оптимизацијата), графиката, атмосферата, приказната, гејмплејот. Значи комплетна, перфектна РС игра. Знам дека годинава треба да излезат и Far Cry 3 и Hitman Absolution од кои се очекува многу (па и новата Tomb Raider), ама мислам дека уште од сега оваа е игра на годината за мене.

Btw не пишав во претходниот пост, играва со мојот хардвер (E8400 @ 4.2 GHz, 4GB RAM, HD6850 @ 950/1000) ја играм на овие сетинзи со 60 фрејма во просек (а негде околу 40 минимални).
Пак ми кажуваш апстрактни работи, освен за оптимизацијата...

Што со гејмплејот, што е толку импресивно?
Приказната до 7ми чаптер што е толку добра?

Атмосферата ај, можда ти се погодила. :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.627
Поени од реакции
4.480
Пак ми кажуваш апстрактни работи, освен за оптимизацијата...

Што со гејмплејот, што е толку импресивно?
Приказната до 7ми чаптер што е толку добра?

Атмосферата ај, можда ти се погодила. :)
Конкретно за гејмплејот, играва има премногу варијабилност. Можеш да ги тепаш непријателите во типичен Max Payne shoot-dodge & bullet-time ефект (кој е бајаги подобрен), но исто така можеш и да ги тепаш од cover, притоа пукајќи на слепо (прв пат да го видам ова вклучено во игра), или па да им правиш supressing fire кога сакаат да те flank-аат, за после да можеш да ја промениш позицијата со roll, па можеш и да легнеш и да ги пукаш....
Значи премногу опции имаш за напад. Интелигенцијата на непријателите е нешто најдобро што сум го видел досега и уште повеќе придонесува борбите да бидат интересни. За разлика од првите 2 игри овде можеш да носиш само 3 оружја и не можеш толку многу да се опуштиш со пукање, али тоа бајаги придонесува на реалноста.
Приказната ми е на 4то место, и не е толку посебна како првите 2, ама конкретно во оваа игра апла многу му влегуваш на Max во кожа и се ставаш на негово место. А и 5тиот чаптер кога играш во Њу Јорк :)
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Иако ја свртев играва на моменти беше досадна. Многу го отупеле со видеата, а и борбите беа едно па исто. Сепак е солидна игра и е добро продолжение али не може да се мери со првите 2 дела.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Конкретно за гејмплејот, играва има премногу варијабилност. Можеш да ги тепаш непријателите во типичен Max Payne shoot-dodge & bullet-time ефект (кој е бајаги подобрен), но исто така можеш и да ги тепаш од cover, притоа пукајќи на слепо (прв пат да го видам ова вклучено во игра), или па да им правиш supressing fire кога сакаат да те flank-аат, за после да можеш да ја промениш позицијата со roll, па можеш и да легнеш и да ги пукаш....
Значи премногу опции имаш за напад. Интелигенцијата на непријателите е нешто најдобро што сум го видел досега и уште повеќе придонесува борбите да бидат интересни. За разлика од првите 2 игри овде можеш да носиш само 3 оружја и не можеш толку многу да се опуштиш со пукање, али тоа бајаги придонесува на реалноста.
Приказната ми е на 4то место, и не е толку посебна како првите 2, ама конкретно во оваа игра апла многу му влегуваш на Max во кожа и се ставаш на негово место. А и 5тиот чаптер кога играш во Њу Јорк :)
Пукање на слепо имаш веќе години со ред во Uncharted, а би ти предложил истава да ја играш (2ката и 3ката) па тек тогаш ќе збориме за филмскиот филинг на Max Payne.

Едноставно, во сите аспекти е послаба од многу епски игри, само тоа што е оптимизирана ја вади. Ама добро, сфаќам дека на PC не искочиле многу вакви игри и затоа си импресиониран.

Еве конкретно споредена со GTA IV, освен slow-mo се друго е вадена од таму, само што овде е линеарно, нема целосен град и возила. Атмосферата, приказната и се друго може да се мери директ со GTA - затоа не сфаќам што е толку импресивно во играва. :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.627
Поени од реакции
4.480
Пукање на слепо имаш веќе години со ред во Uncharted, а би ти предложил истава да ја играш (2ката и 3ката) па тек тогаш ќе збориме за филмскиот филинг на Max Payne.

Едноставно, во сите аспекти е послаба од многу епски игри, само тоа што е оптимизирана ја вади. Ама добро, сфаќам дека на PC не искочиле многу вакви игри и затоа си импресиониран.

Еве конкретно споредена со GTA IV, освен slow-mo се друго е вадена од таму, само што овде е линеарно, нема целосен град и возила. Атмосферата, приказната и се друго може да се мери директ со GTA - затоа не сфаќам што е толку импресивно во играва. :)
Мислам дека нагласив уште во претходниот пост дека приказната и гејмплејот ми се на 4то и 5то место :)
Blindfire можда има во Uncharted, ама ко што знам Uncharted не е РС игра.
GTA IV е срање во поглед на сите останати работи освен приказна.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
Играва е оптимизирана GTA со додадена Bullet Time опција - или поточно, интерактивен филм, а филмот не е Max Payne, иако така се вика.
 
?

..........

Гостин
Дајте некој крак што функционира за играва, неможам никако да ја пуштам, ми бара активатори, и 300 разни глупости..
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.529
Поени од реакции
2.750
^^ filmot e max payne....samo za tie so go sakaat max payne 1 i 2 filmot igrajte ja max payne 1 i 2....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom