Max Payne 3

Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Mac)) old_School_mk

И сега споредбиве јас пак не ги разбирам. Мац споредува некои конозлски имитаторски игри кои имаат се` само не гејмплеј со уште една ПЦ-ова филмскоимитаторска во кој исто гејмјлејот е сведен на минимум.

PC индустријата стагнира и тоа е факт. Ако Max Payne 3 е автоматски игра на годината за PC играчите, тогаш мнооооогу пропуштиле во гејмингот. :)
Многу стагнира. За ПЦ годишно излегуваат 5 вакви наслови, а за конзоли 10 и не пропушташ многу ако не изиграш ниту еден од овие „спектакли“. За среќа, тука се мобилките со нивните детски кои ќе ги уништат и конзолите и ПЦата... и тоа.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Bibil.. секогаш оригинален со постовите. :icon_lol:

Незнам како ви е аргумент тоа што има помалце гејмплеј ради филмското раскажување.
Џабе ако е open world, без филмчиња и со оригинална приказна ако е лошо оптимизирана, багната ептен.. едноставно неквалитетна, неигрива, џабе.
Значи џабе се' ако играта е едно лошо искуство поради неквалитет. Kвалитет > oригиналност и се што преферира bibil.

Барем за мене. Еве оваа од што изгледа прекрасно, од што е онака smooth баш ми прави кеф за играње.
Кај 11ти чаптер сум, и вред е стварно. Посебно ми се дигна адреналин на гробиштата у New Jersey, кај гробот на жена му и ќерка му, овие го нападнаа, тој се скри зад надгробната плоча и тие пукајќи ја разрушија плочата.. без слоумоу им влегов. :mad:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
О море wot, GTA ја спомнав како споредба на механиката, а за вистински филинг се игра Uncharted 2/3.

Џабе збориме вака, кога ќе ги изиграте после ќе ми кажувате дали е Max Payne 3 ваква или онаква...

А за bibil, точно дека овие игри се блокбастерски - токму и тоа ми е поентата. Конзолашките филмско-имитаторски се далеку боље во секој аспект...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Незнам како ви е аргумент тоа што има помалце гејмплеј ради филмското раскажување.
Ajajajajaj. В срце ме гаѓаат вакви теми за разговор. Кога ќе напишам нешто поконкретно и појасно околу ова секако ќе го начекаш на нашиот сајт. Дотогаш еве што имам напишано набрзанка и еве нешто од Џим Стерлинг.


Џабе ако е open world, без филмчиња и со оригинална приказна ако е лошо оптимизирана, багната ептен.. едноставно неквалитетна, неигрива, џабе.
Значи џабе се' ако играта е едно лошо искуство поради неквалитет. Kвалитет > oригиналност и се што преферира bibil.
Погоре не мислев на никаков технички квалитет, за тоа не ни зборувам. Се помалку и помалку се игрите со значителни технички проблеми. Дијабло 3 кахам.
Зборував за креативен (дизајнерски) квалитет. Ставање на многу неигриви сцени едноставно не е добар дизајн на игра затоа што тоа и... не е игра... не е играње.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Чудаци.. :pos:

Интересна статија, ама мене си ми претенциозен. Семантика али ај.. игрите во најрана форма, без класификации, се стриктно за забава. Еве и филмовите се забава. Кога јас обожавам да гледам филмови, исто обожавам да играм, зошто некој да не го склопи тоа во едно, со графика која и те како спаѓа како дел од забавата? Исто како филмовите кои несакаш да ги гледаш во коцки, туку сакаш блуреј, зошто кога ќе седнеш да играш, да не искусуваш рај за очи? Тоа драстично помага за соживување со приказната плус. Да се лимитираме на 2д игрички ако не тогаш а?

Не дека јас несакам оригинални приказни, новости, креативност и што не.. но несмее да се потцени колку квалитетна е играта поради линеарност или поради тоа што не е понинтересноа од Uncharted 2/3. :confused: Кои патем незнам како ги линкна во муабетот Мац. Дека има поквалитетни игри од МП3? Ок, знам. Дека сме лимитирани ради ексклузивните triple A наслови? Исто знам. Дај свеж пример, оти влезе во муабетот кога некој сакаше да ја номинира за игра на годината. Uncharted 2/3 се од пред година/две/три. Која ќе биде подобра Assassins Creed? По можност примерот да ти биде за сите платформи. :icon_lol:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Чудаци.. :pos:

Интересна статија, ама мене си ми претенциозен. Семантика али ај.. игрите во најрана форма, без класификации, се стриктно за забава. Еве и филмовите се забава. Кога јас обожавам да гледам филмови, исто обожавам да играм, зошто некој да не го склопи тоа во едно, со графика која и те како спаѓа како дел од забавата? Исто како филмовите кои несакаш да ги гледаш во коцки, туку сакаш блуреј, зошто кога ќе седнеш да играш, да не искусуваш рај за очи? Тоа драстично помага за соживување со приказната плус. Да се лимитираме на 2д игрички ако не тогаш а?

Не дека јас несакам оригинални приказни, новости, креативност и што не.. но несмее да се потцени колку квалитетна е играта поради линеарност или поради тоа што не е понинтересноа од Uncharted 2/3. :confused: Кои патем незнам како ги линкна во муабетот Мац. Дека има поквалитетни игри од МП3? Ок, знам. Дека сме лимитирани ради ексклузивните triple A наслови? Исто знам. Дај свеж пример, оти влезе во муабетот кога некој сакаше да ја номинира за игра на годината. Uncharted 2/3 се од пред година/две/три. Која ќе биде подобра Assassins Creed? По можност примерот да ти биде за сите платформи. :icon_lol:
Муабетот ми беше дека чим ваква игра ептен ви се свиѓа, тогаш многу прејаки игри сте пропуштиле...

Uncharted, God of War, Enslaved, Metal Gear Solid се само некои од насловите кои се далеку подобри од оваа. Нормално, ги нема на PC, затоа ви давам најубав пример зашто можеби е време да се "предадете" и да земете конзола, доколку во иднина финансиите ви дозволуваат.

Околу филмското искуство, мене лично ми прават мерак такви игри. Уште од мал гледам филмови и мерак ми е кога ќе влезам во филм. Но, тоа не значи дека не играм и други игри од секаков вид. За успехот и побарувачката на филмските игри говори и нивната продажба. :)

Еве ви свеж пример, вчера го гледав Wrath of the Titans и не е ни 1/3 од epicness-от што го доловува оригиналната God of War за PS2.
wot, знаеш на кај идат овие муабети? Како некој да го велича Wanted за breakthrough финтици со приказната, а не го гледал Fight Club. :)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Чудаци.. :pos:

Интересна статија, ама мене си ми претенциозен. Семантика али ај.. игрите во најрана форма, без класификации, се стриктно за забава.
Сметам дека не е така. Забавата доаѓа последна, на самиот крај, но тоа не е причината за играње на игра. Тука се оди малку подлабоко во пирамидата. Да не оди одиме офтопик, кога ќе напишам подетално ќе прочиташ.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Единствената мана на играва е што можеби нема длабочина. Рушиш згради, аеродроми, убиваш еден куп луѓе а немаш вистински мотиватор.
Американец нели..
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Единствена работа што ја мразам кај играва - тој Е*** чекпоинт.
 
П

Паган-др

Гостин
Конечно се наканив да ја инсталирам и...


...ебати филмот ебати.
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Сметам дека не е така. Забавата доаѓа последна, на самиот крај, но тоа не е причината за играње на игра. Тука се оди малку подлабоко во пирамидата. Да не оди одиме офтопик, кога ќе напишам подетално ќе прочиташ.
ROFL.. :)))))
Чудно , а јас поимот игра го асоцирав со забава. Silly me. Silly world ...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Единствената мана на играва е што можеби нема длабочина. Рушиш згради, аеродроми, убиваш еден куп луѓе а немаш вистински мотиватор.
Американец нели..
Исто е и кај God of War - кељавиот убива богови... затоа што се накурчил, од онака - оди и тепа богови. Толку.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Исто е и кај God of War - кељавиот убива богови... затоа што се накурчил, од онака - оди и тепа богови. Толку.
Ти ако појма имаш од животов. :icon_lol:
Боље причина од причината на Кратос нема, а нема ни да има. Дознај прво зашто е бел целиот. :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ти ако појма имаш од животов. :icon_lol:
Боље причина од причината на Кратос нема, а нема ни да има. Дознај прво зашто е бел целиот. :)
Прашај го Марко, ќе ти објасни :)

Или па Uncharted 3 - Love story :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom