m:SAT TV Mакедонија Сателитска DVB-S телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
16 ноември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
15
Во делот на затемнувањето на каналите на РТС не се работи за авторски права туку за политика за емитирање на РТС и тоа е така не само за Македонија туку и за Босна Црна Гора и Србија затие што гледаат преку сателит.Александар пробај поднеси барање за раскинување на договорот повикувајќи се на мејлот не губиш ништо ќе има реакција од менаџментот маџ избегнуваат да не дојде до АЕК.Во мојот случај и јас барав раскин и имаше реакција и добив понуда која не можеше да се одбие и останав претплатник.Што се однесува до квалитетот останувам на мислење дека е до приемникот со варијанта да пробам со друг поквалитетен ХДМИ кабел да видам каков резултат ке добијам
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
99
Поени од реакции
49
Во делот на затемнувањето на каналите на РТС не се работи за авторски права туку за политика за емитирање на РТС и тоа е така не само за Македонија туку и за Босна Црна Гора и Србија затие што гледаат преку сателит.Александар пробај поднеси барање за раскинување на договорот повикувајќи се на мејлот не губиш ништо ќе има реакција од менаџментот маџ избегнуваат да не дојде до АЕК.Во мојот случај и јас барав раскин и имаше реакција и добив понуда која не можеше да се одбие и останав претплатник.Што се однесува до квалитетот останувам на мислење дека е до приемникот со варијанта да пробам со друг поквалитетен ХДМИ кабел да видам каков резултат ке добијам
До толку ли е очаен квалитетот на сликата? Очекував да биде послаб од Тотал како што читав по српски форуми, ама очигледно е така... Ќе си останувам изгледа на Тотал тв...Освен Арена, другите канали кај Тотал се подобри за разлика од овие...И не ми е јасно зошто не ги нудат и другите канали што ги имаат на сателит како што се Cinestar, и тие имаат право за емитување кај нас ?
 
Член од
16 ноември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
15
за сите кои што веке користат пакет на МТЕЛ..ако сакате квалитетна слика сменете го ХДМИ кабелот што доаѓа со боксот бидејки дава многу лоша слика барем јас така го решив проблемот ставив поквалчитетен и имам супер слика
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
Dali od tie sto se free kanali ima nekoj sportski kanali da se gledaat slobodno a da ne se od ex-yu
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
149
Поени од реакции
96
Dali od tie sto se free kanali ima nekoj sportski kanali da se gledaat slobodno a da ne se od ex-yu
Ima samo eden germanski SPORT ama nema glas samo slika
Автоматски споено мислење:

за сите кои што веке користат пакет на МТЕЛ..ако сакате квалитетна слика сменете го ХДМИ кабелот што доаѓа со боксот бидејки дава многу лоша слика барем јас така го решив проблемот ставив поквалчитетен и имам супер слика
Zar e mozno hdmi kabelot da igra uloga? Kabel ko kabel zar e mozno da ima golema uloga vo kvalitetot na slika?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Zar e mozno hdmi kabelot da igra uloga? Kabel ko kabel zar e mozno da ima golema uloga vo kvalitetot na slika?
Ех, ова е една од темите за која има многу расправии по нет... некои тврдат дека со лош кабел резолуцијата не оди над 1000p, дека има врска со контраст и оштрина... Голем дел смета дека нема врска :)
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
Ima samo eden germanski SPORT ama nema glas samo slika
Автоматски споено мислење:


Zar e mozno hdmi kabelot da igra uloga? Kabel ko kabel zar e mozno da ima golema uloga vo kvalitetot na slika?
Ima i toa golema neznam dali znaes no sekoj HDMI kabel ima malo kolicestvo na zlato dokolku odberis HDMI kabel so poveke karatno zlato imas podobra slika jas doma korostam HDMI kabel od neptun so zlatni kontakti.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.645
Поени од реакции
2.614
ја се одлучив да ги пробам, само не ми е јасно нешто, прашав за каналите АРЕНА ПРЕМИУМ 1-2-3 зашто не се у ХД ми вика нигде не биле у ХД ни во Србија.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
ја се одлучив да ги пробам, само не ми е јасно нешто, прашав за каналите АРЕНА ПРЕМИУМ 1-2-3 зашто не се у ХД ми вика нигде не биле у ХД ни во Србија.
Site so vo HD, i vo telekom i vo site kablovski i sekade

Nepismeni se tie sto ti odgovorile.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.645
Поени од реакции
2.614
Site so vo HD, i vo telekom i vo site kablovski i sekade

Nepismeni se tie sto ti odgovorile.


Sent from my iPhone using Tapatalk
па да и ја тоа му реков на телеком имам друг тв хд се како може кај вас да не се во ХД.. ама не дечко во Србија така не се хд и ај нејќев да се карам.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
па да и ја тоа му реков на телеком имам друг тв хд се како може кај вас да не се во ХД.. ама не дечко во Србија така не се хд и ај нејќев да се карам.
добро ти вика не се во ХД и во Србија што одат преку сателит, само кабловски ги има у Хд секаде
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
добро ти вика не се во ХД и во Србија што одат преку сателит, само кабловски ги има у Хд секаде
За на сателит веќе еднаш пишав читав коментари дека требало на други тв канали да им намалуваат проток квалитет на слика за да има место за HD канали. И оние канали што се во SD квалитет колку што јас разбрав би требало да им намалат на квалитет на слика за да се добие повеќе простор за HD канали. Што значи тие SD канали би имале негледлив квалитет на слика.


Screenshot_20211211-134137_Chrome.jpg
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
149
Поени од реакции
96
За на сателит веќе еднаш пишав читав коментари дека требало на други тв канали да им намалуваат проток квалитет на слика за да има место за HD канали. И оние канали што се во SD квалитет колку што јас разбрав би требало да им намалат на квалитет на слика за да се добие повеќе простор за HD канали. Што значи тие SD канали би имале негледлив квалитет на слика.


Прегледај го приврзокот 316185
Tolku ednostavno.... Obicnite areni od 1-5 sto se vo hd moze da gi stavat vo sd a premium da gi stavat vo hd bidejki najgledanite sodrzini sega odat na premium kanalite
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Neznam koja budala bi otisol kaj ovie da gleda sport vo sd..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom