m:SAT TV Mакедонија Сателитска DVB-S телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
16 ноември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
15
Има некој на форумот да пише информации од искуство за МСат ?
Каква е сликата, каков е ресиверот, менито ?
Дали се гледаат само каналите што ги имате на МСат или има и канали од соседен сателит ?
ништо посебно во делот на избор на канали за гледање со цена се тука некаде со конкуренцијата.каналите на РТС 80 % се затемнети заради некоја нивна политика на емитирање не поради авторскки права а затемнување има и на други канали најверојатно заради заради авторски права каде во споредба со Тотал тв тоа го нема.Ресиверот е но наме катастрофа вади многу лоша слика во старт го сменив ХДМИ кабелот кој доаѓа со него со поквалитетен и сликата малку се подобри иако лошиот квалитет на слика се дол/и на малиот биртрате на каналите.менито е ОК има пасивен и активен мод на стенд бај ако го оставис на активен на секое вклучување се бутира од почеток и врши ажурирање на ЕПГ што нервира малку а ако го ставиш на пасивен мод знае да закочи и да имаш црн екран.Ресиверот работи без смарт картица
и нема читач за неа и брши софтверско декодирање на сигналот,во споредба со Тотал тв има далеку подобро решение за тоа и далеку поквалитетна слика.
Од соседен сателит се гледаат ФТА канали од Астра 19 степени претежно од германското говорно подрачје ама се тоа е безвредно и неинтересно за гледање
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.083
Поени од реакции
8.130
ништо посебно во делот на избор на канали за гледање со цена се тука некаде со конкуренцијата.каналите на РТС 80 % се затемнети заради некоја нивна политика на емитирање не поради авторскки права а затемнување има и на други канали најверојатно заради заради авторски права каде во споредба со Тотал тв тоа го нема.Ресиверот е но наме катастрофа вади многу лоша слика во старт го сменив ХДМИ кабелот кој доаѓа со него со поквалитетен и сликата малку се подобри иако лошиот квалитет на слика се дол/и на малиот биртрате на каналите.менито е ОК има пасивен и активен мод на стенд бај ако го оставис на активен на секое вклучување се бутира од почеток и врши ажурирање на ЕПГ што нервира малку а ако го ставиш на пасивен мод знае да закочи и да имаш црн екран.Ресиверот работи без смарт картица
и нема читач за неа и брши софтверско декодирање на сигналот,во споредба со Тотал тв има далеку подобро решение за тоа и далеку поквалитетна слика.
Од соседен сателит се гледаат ФТА канали од Астра 19 степени претежно од германското говорно подрачје ама се тоа е безвредно и неинтересно за гледање
ама реклама за тотал тв браво,, и тотал тв ги затемнува каналите остај ти тие прикаски дека не затемнувале
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
148
Поени од реакции
95
ништо посебно во делот на избор на канали за гледање со цена се тука некаде со конкуренцијата.каналите на РТС 80 % се затемнети заради некоја нивна политика на емитирање не поради авторскки права а затемнување има и на други канали најверојатно заради заради авторски права каде во споредба со Тотал тв тоа го нема.Ресиверот е но наме катастрофа вади многу лоша слика во старт го сменив ХДМИ кабелот кој доаѓа со него со поквалитетен и сликата малку се подобри иако лошиот квалитет на слика се дол/и на малиот биртрате на каналите.менито е ОК има пасивен и активен мод на стенд бај ако го оставис на активен на секое вклучување се бутира од почеток и врши ажурирање на ЕПГ што нервира малку а ако го ставиш на пасивен мод знае да закочи и да имаш црн екран.Ресиверот работи без смарт картица
и нема читач за неа и брши софтверско декодирање на сигналот,во споредба со Тотал тв има далеку подобро решение за тоа и далеку поквалитетна слика.
Од соседен сателит се гледаат ФТА канали од Астра 19 степени претежно од германското говорно подрачје ама се тоа е безвредно и неинтересно за гледање
Druze dobra reklama i udri na total sekoja cest... A sto se zamaras so zatemnuvanje na slika pa ti gi imas tajnite kodovi da moze da gledas bez zatemnuvanje a i baska site kanali od mtel od makedonija bosna crna gora si mozel da gi gledas neli? Bar taka mi pisa vo privatna poraka deka si imal kod za da moze bez problem se da gledas. Na drugite isto i go ponudi tajniot kod za da gledaat se zivo i divo od cel balkan?
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
95
Поени од реакции
47
Значи се крш? Ако најосновно има проблем со ресиверот, како и што читав по други форуми, слика лом, затемнети екрани, помал број канали од Тотал ТВ, да не се зезнам . Ќе морам да останам на Тотал Тв иако набрзо ми истекува договорот ....
 
Член од
16 ноември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
15
Druze dobra reklama i udri na total sekoja cest... A sto se zamaras so zatemnuvanje na slika pa ti gi imas tajnite kodovi da moze da gledas bez zatemnuvanje a i baska site kanali od mtel od makedonija bosna crna gora si mozel da gi gledas neli? Bar taka mi pisa vo privatna poraka deka si imal kod za da moze bez problem se da gledas. Na drugite isto i go ponudi tajniot kod za da gledaat se zivo i divo od cel balkan?
ti dobi ponuda ama bese neveren Toma i si ja propusti sansata..sto se odnesuva za reklama ne pravam nikomu za moite pari sto gi plakam samo pravam sporedba..
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
148
Поени од реакции
95
ti dobi ponuda ama bese neveren Toma i si ja propusti sansata..sto se odnesuva za reklama ne pravam nikomu za moite pari sto gi plakam samo pravam sporedba..
Decko ne bidi smesen .... Cuvaj si gi kodovite od cel balkan za sebe i gledaj se sto ke posakas. Hahahahahhaa... Hahhahah tajni kodovi.. hahaha
 
Член од
16 ноември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
15
Ќе ве замолам за искуство за плаќањето на сметки на МТЕЛ
отидов во пошта да ја платам сметката и за износ од 175 ден ми наплатија 70 ден.провизија.Жиро сметката на МТЕЛ е на Шпакасе банка.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.740
Поени од реакции
1.166
Ќе ве замолам за искуство за плаќањето на сметки на МТЕЛ
отидов во пошта да ја платам сметката и за износ од 175 ден ми наплатија 70 ден.провизија.Жиро сметката на МТЕЛ е на Шпакасе банка.
А во Шпаркасе што не ја платиш?

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
95
Поени од реакции
47
Ќе ве замолам за искуство за плаќањето на сметки на МТЕЛ
отидов во пошта да ја платам сметката и за износ од 175 ден ми наплатија 70 ден.провизија.Жиро сметката на МТЕЛ е на Шпакасе банка.
Што и кај овие ли се плаќа на уплатници како кај Тотал тв ? И исто немаат on line плаќање ?
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
787
Поени од реакции
453
Total ne znaat sto pravat... plati nekolku smetki odnapred, ke ti stiga smetka so 0 denari za plakanje, a vaka regularno nikako da stigne smetka. Okej mozda se trosoci i se toa ama moze online da vovedat. Plus prodolzuvanje na dogovor ti davaat Pink i nesto demek gratis, a ne mozes da ja koristis promocijata so 9 meseci namalena predplata. Nemaat princip na funkcioniranje kako mobilnive operatori i plus makedonskite uste ne se HD. Ne znam kako im dozvoluvaat i MRT da ne gi emituvaat site, ne deka nekoj ke gi gleda ama neli obvrska e...
Автоматски споено мислење:

mislam Sitel i Kanal 5 bar da se HD, valjda imaat pregled sto se gleda...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.857
Поени од реакции
7.546
Ги имаат регистрирано HRT 1, 2, 3. Очекувано е и овие канали да имаат затемнување на одреден дел од програмата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom