m:SAT TV Mакедонија Сателитска DVB-S телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.857
Поени од реакции
7.546
Решение на проблемот да не ти одзема време при секое вклучување ресивер е воопшто кога не сакаш да гледаш телевизија да го гасиш само телевизорот не и ресиверот.
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
148
Поени од реакции
95
Вчера после ручек направена монтажа на сат.антена од Мтел и првичното искуство и видување со еден збор КАТАСТРОФА.
после недела дена доаѓа монтажер од Врање Р.Србија претпоставувам со скратен курс за монтажа и без основно познавање на функционирање на сат.телевизија и се што оди околу таа проблематика.
техничка опрема на најниско ниво тањирче од едвај 60 цм што за Македонија е малку посебно за врнежи од дожд и снег ке доаѓа до губење на сигналот рисивер но наме најверојатно кинески колку две кутии цигари без место за картица претпоставувам врши софтверско декодирање на сигналот слика УЖАС едноставно бев фрапиран
иако во салон ме убедуваа дека нема да има ограничувања во гледањето на каналите со затемнување ЛАГА ГОЛЕМА цела вечер каналите РТ1 2 и 3 РТЛ РТЛ 2 Фох Адриа Фох адриа крими дел од пинковите можда имаше и други не успеав се да видам беа затемнети
Мој совет за сите што планираат вклучување подалеку од ова ако сакате да се поштедите од губење време нервози и врлање пари на лаги тотален аматеризам и непрофесионалност
Druze znaci i mene vcera popladne mi ja montiraa satelitskata i nikakvo zatemnuvanje na kanalite nemase. Znaci neznam dali ti ja prati slikata ili drug so rtl kanalot kako e crna slika i bara kod. Toa se slucuvase isto kaj site makedonski kanali vcera popladne i arena 1x2 i uste nekoj ama deckoto sto ja montirase kaza deka nesto rabotat i ke se sredi za kratko. Se se sredi do vecerta i si rabotese ok i denes cel den si bese ok. Znaci vcera na rts 1 gledav liga sampioni, deneska na rts partizan, a posle toa i zvezda. Nikakvo zatemnuvanje nemase na rts celi 2 dena ... A site znaeme deka site koi ja imaat rts ja zatemnuvaat ama ovie ne. Negativni raboti e toa sto site mak kanali se sd rezolucija a mrt 3 katastrofa kvalitet kaj vo sd pa uste i 25 fps i za sport e negledivo. Arena od 1do 5 vo hd a trite premium kanali kade sto se glavnite nastani vo sd rezolucija
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.220
Поени од реакции
5.442
Druze znaci i mene vcera popladne mi ja montiraa satelitskata i nikakvo zatemnuvanje na kanalite nemase. Znaci neznam dali ti ja prati slikata ili drug so rtl kanalot kako e crna slika i bara kod. Toa se slucuvase isto kaj site makedonski kanali vcera popladne i arena 1x2 i uste nekoj ama deckoto sto ja montirase kaza deka nesto rabotat i ke se sredi za kratko. Se se sredi do vecerta i si rabotese ok i denes cel den si bese ok. Znaci vcera na rts 1 gledav liga sampioni, deneska na rts partizan, a posle toa i zvezda. Nikakvo zatemnuvanje nemase na rts celi 2 dena ... A site znaeme deka site koi ja imaat rts ja zatemnuvaat ama ovie ne. Negativni raboti e toa sto site mak kanali se sd rezolucija a mrt 3 katastrofa kvalitet kaj vo sd pa uste i 25 fps i za sport e negledivo. Arena od 1do 5 vo hd a trite premium kanali kade sto se glavnite nastani vo sd rezolucija
Таму на тој сателеит има DVB-S2 (Digital Video Broadcasting) спецификација од втората генерација за сателитско емитување, со стандард H.264 (MPEG-4 AVC) видео кодеци. За 50 fps треба ресивер што подджува HEVC (high efficency video coding).
Да не дрндам треба ХД ресивер. Мсат нема да дозволи упореба на сопствен ресивер. Очигледно квалитетот на нивните ресивери е сомнителен, нарачани и купени на кило од некоја кинеска фабрика.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.857
Поени од реакции
7.546
За HD читав коментари дека толку е можно засега да се воведе бидејќи за поголем проток на квалитет на сликата на сателит кошта повеќе и би требало повеќето SD канали да ги исклучат или да им смалат проток на квалитет на слика па да бидат претерано негледливи а има канали кој се исклучиво сеуште само SD.
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
Kicevo imaat partner koj vrsi montaza na opremata, i na lice mesto da proveris kako funkcionira i kakov kvalitet ima
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
148
Поени од реакции
95
Kicevo imaat partner koj vrsi montaza na opremata, i na lice mesto da proveris kako funkcionira i kakov kvalitet ima
Da bideme iskreni kvalitetot mnogu los i kaj tie hd kanali ima slab bitrejd a za sd kanalite da ne pravime muabet. Katastrofa.
21 vek a na prsti mozes da gi izbrois hd kanalite za zal
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.195
Поени од реакции
3.578
Da bideme iskreni kvalitetot mnogu los i kaj tie hd kanali ima slab bitrejd a za sd kanalite da ne pravime muabet. Katastrofa.
21 vek a na prsti mozes da gi izbrois hd kanalite za zal
Ako e taka mozam da zamislam na 55inci tv kakva kee slikata slicno na 480p.
Nazad ne vrajkaat kako da.sme.2010 a ne 2022
 
Член од
16 ноември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
15
лошиот квалитет на слика мислам дека се должи на слабиот квалитет на рисиверот а не на слабиот проток бидејќи и каналите од Астра 19* каде има голем проток и квалитетна слика се со слаб квалитет како и каналите од Астра 23 *.. инаки на Самсунг 55 инчи сликата е ужас бледа никаква пронував со сетирање на ТВ ама без некои резултати
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2019
Мислења
148
Поени од реакции
95
лошиот квалитет на слика мислам дека се должи на слабиот квалитет на рисиверот а не на слабиот проток бидејќи и каналите од Астра 19* каде има голем проток и квалитетна слика се со слаб квалитет како и каналите од Астра 23 *.. инаки на Самсунг 55 инчи сликата е ужас бледа никаква пронував со сетирање на ТВ ама без некои резултати
Greska si druze ne e do uredot. Odi da vidis kaj slobodnite kanali tie germanskite rtl,zdf i ostanatite da vidis kakva slika imaat dobra. Arenite i ostanatite hd ballanski ne se ni blisku do germanskite so kvalitet za zal.
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
лошиот квалитет на слика мислам дека се должи на слабиот квалитет на рисиверот а не на слабиот проток бидејќи и каналите од Астра 19* каде има голем проток и квалитетна слика се со слаб квалитет како и каналите од Астра 23 *.. инаки на Самсунг 55 инчи сликата е ужас бледа никаква пронував со сетирање на ТВ ама без некои резултати
Jas denes bev kaj partnerot nivni razgledav i mu bese povrzana na 55 incen tv slikata bese fenomenalna nemam komentar,a sto na maxtv ne e poubava sto plakam 2000 mesecno.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.730
ќе нудат ли интернет да ги откачиме овие тимобиле и еј уан?
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.638
Поени од реакции
2.604
искуства од оној средниот пакет? мислам на оној од 330 денари месечно. сакам да ставам па ме занима дали се добри, вака на канали ми се топ понуда особено дека и го има и еуроспорт.
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
искуства од оној средниот пакет? мислам на оној од 330 денари месечно. сакам да ставам па ме занима дали се добри, вака на канали ми се топ понуда особено дека и го има и еуроспорт.
Kvalitetot go gledav denes kaj nivniot partner e mnogu dobar
 

Kajgana Shop

На врв Bottom