Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 619 54,4%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,0%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 9,0%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.138
Член од
10 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
3
Му се пуштивте сите со бендои као Атеист шо треба да се утепаш копајќи за да ги најдеш....спасено значи комерцијала дека тргнале спотови по телевизија и такви мити работи а од тоа време ја само Пантера ги знам (освен ако не ги рачунате и Металика ама тоа време веќе они са лејм и тоа ептен)
Некаде 1995-та MTV комплетно ги тргна Pantera од прикажување, заедно со Headbanger's Ball. Пред тоа ги вртеа фреквентно, ама после 12, истото важи и за Carcass... уствари кога ќе размислам Heartwork и No Love Lost беа вртени 10 пати почесто отколу Pantera спотовите. А тек Philosopher на Death... го пуштаа секоја втора недела. Металот не беше на умирање него комерцијалните телевизии решија да го игнорираат бидејќи потешко се манипулираше со бендови напукани со идеологии... затоа решија да најдат замена, прво најдоа гренџери, па нуметалци, па сега еве металкорци итн итн. Ако нешто го спаси металот во 90-тите тоа беше широката експанзија на интернетот и квадрилионите бендови од скандинавија. Тоа беше комплетно ослободување од стегите на MTV, VIVA, VH1 и сличните...

Него, баталете тоа, имам супер вест. Конечно е потврдено, на 1ви Јули во Градски парк (Хавана градат место за свирки таму) ќе ги гледаме God Dethroned, Fleshgod Apocalypse, Sacramental Blood. Локална подршка ќе бидат Storm и Formless Terror. Цената на картата ќе биде 600 денари. Ќе отворам тука тема некаде месец пред свирката... останатите информации ќе ги објавувам на Блицкриг (урл-то е во мојот потпис).
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
pantera u pocetokot gi smetale kako extreme metal a posle i kao power thrash metal.I koa disco muzikata stanala hit i site ja slusale da ne bea pantera ke umrese metalot.Zatoa togas kiss pocna da prai disco muzika i najpoznatata pesna od toj album i was made for loving you baby.
Ај полека малце , I was made for loving you baby е пуштена како сингл во 1979 година , а Пантера - Cowboys from hell го сними 1990 година , значи има 11 години разлика од периодот кога диското беше во својот врв.
Пантера прво биле глам метал , а после станале такви какви што денес ги знаеме.


Него, баталете тоа, имам супер вест. Конечно е потврдено, на 1ви Јули во Градски парк (Хавана градат место за свирки таму) ќе ги гледаме God Dethroned, Fleshgod Apocalypse, Sacramental Blood. Локална подршка ќе бидат Storm и Formless Terror. Цената на картата ќе биде 600 денари. Ќе отворам тука тема некаде месец пред свирката... останатите информации ќе ги објавувам на Блицкриг (урл-то е во мојот потпис).
Многу рано ни кажа , ќе се скапеме од чекање сеа.
Браво за ова , а ме интересира кој е организатор ?
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Убаво што кажа рано човекот...барем се знае 600 денара иначе ќе беше како со Бригада свирките што беа ќе почнат луѓето, е касно кажавте, нема пари многу скапо и такви мити работи. Вака барем тие што ги сакаат бендовите си знаат 2/3 месеца однапред да си планираат.
 

TheSunCries

фак.......i am dead!
Член од
16 јули 2008
Мислења
194
Поени од реакции
5
buried at sea и graves at sea.во последно време тоа слушам.мрак и гадотии.самоубиствен дум/слаџ блабла.иако имаат слични имиња,нема никаква поврзаност меѓу двата бенда,освен што ти ја покоруваат душата.
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Некаде 1995-та MTV комплетно ги тргна Pantera од прикажување, заедно со Headbanger's Ball. Пред тоа ги вртеа фреквентно, ама после 12, истото важи и за Carcass... уствари кога ќе размислам Heartwork и No Love Lost беа вртени 10 пати почесто отколу Pantera спотовите. А тек Philosopher на Death... го пуштаа секоја втора недела. Металот не беше на умирање него комерцијалните телевизии решија да го игнорираат бидејќи потешко се манипулираше со бендови напукани со идеологии... затоа решија да најдат замена, прво најдоа гренџери, па нуметалци, па сега еве металкорци итн итн. Ако нешто го спаси металот во 90-тите тоа беше широката експанзија на интернетот и квадрилионите бендови од скандинавија. Тоа беше комплетно ослободување од стегите на MTV, VIVA, VH1 и сличните...
Tоа и на мене ми текиња..мал бев језда ептен многу ама ептен се плашев од таа бабата али уште незнаев дека тоа е Death неколку години покасно дознав. :)
 
F

FallenHypaspist

Гостин
buried at sea и graves at sea.во последно време тоа слушам.мрак и гадотии.самоубиствен дум/слаџ блабла.иако имаат слични имиња,нема никаква поврзаност меѓу двата бенда,освен што ти ја покоруваат душата.
Штом така викаш одма симињам јас тоа..

хм....само уште еден линк за ДЛ да ми оставиш а?
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Коа сме кај Слаџот веќе ,
 

TheSunCries

фак.......i am dead!
Член од
16 јули 2008
Мислења
194
Поени од реакции
5
Коа сме кај Слаџот веќе ,
ууууу,не да поштувам ова! =)топ.

а доколку сакате такви бендови,обавезно овие бендови симнете ги.

bongzilla(името кажува се,така?)weedeater(а ова?=) )facedowninshit.

а за даунлоад на graves at sea и buried at sea,баш и не можам да ти дадам,мислам не знам каде.побарај на соулсик,се наоѓаат.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Колку да ја вратам темава ќе пишам дека свирката Верка и ДФЛ беше закон :)
 

pojma_nemam

Пиво
Член од
27 јуни 2007
Мислења
288
Поени од реакции
1
дфл вода можат да и носат на верка
растурија вчера верка ѕверови само криво ми е што не ја правија jaggah
 

Kajgana Shop

На врв Bottom